Awards Presentation - April 2016 Print E-mail

20160430 110133

 

On Saturday, April 30, an awards presentation ceremony was held at Government House, for achievers of the Queen Scout and Baden-Powell Scout Awards.

35 Venturers were presented Queen Scout Awards by the Governor and Chief Scout of NSW for successfully achieving a set goal through extensive planning and overcoming challenges and obstacles.

3 Rovers were honoured for earning the highest award available to youth in Scouting - the Baden-Powell Scout Award - which they achieved by earning a number of badges and completing various goals that challenged them physically, intellectually, emotionally, socially and spiritually. 

Here is a full list of all the awardees:

 

Venturers

  • Emily Alder - 1st Jerrabomberra
  • Ebony-Rose Allan - Dapto
  • Carl Ashworth - 1st Byron Bay
  • Lucy Chen - 1st Concord
  • Warren Davey - Goulburn
  • Meglyn Dent - 1st/2nd Blacktown
  • Alyssa Garnett - 1st Byron Bay
  • Rhiannon Grant - 1st Balgownie
  • Thomas Grimmond - Peel Valley
  • Bailey Harris - 2nd Baulkham Hills
  • Daniel Hose - 1st Hornsby Heights 
  • Tina Huynh - 1st Canley Heights 
  • Steven Jones - 2nd Sutherland (ARMCO) Venturers
  • Benjamin Kahane - 2nd Baulkham Hills
  • Andrew Lynch - 1st East Ryde
  • Thomas Maher - 1st Hurstville 
  • Philip Martin - 1st Jamberoo
  • Miriam Mercer - 1st Clovelly
  • Jessica Milson - Beecroft/Cheltenham
  • Bridget Moyle - Killarney Heights
  • Kristen Mueller - 1st Clovelly 
  • Tylanda Murray - 1st Kandos
  • Phillip Nickl - 1st Port Macquarie
  • Angus Pearson - 2nd Gordon
  • Christopher Pidd - West Pennant Hills
  • Caitlin Poynter - 4th Kingsgrove 
  • Scott Siddons - Peel Valley
  • Lachlan Smith - 2nd Baulkham Hills
  • Mitchell Smith - Alstonville 
  • Peigeng Sun - 1st Lilli Pilli Sea Scouts
  • Kristal Thomas - 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
  • Amanda Wade - 1st/2nd Blacktown
  • Jessica White - 1st Erskine Park
  • Alexander Witherden - 1st Lilli Pilli Sea Scouts
  • Hiu Wun Zee - 1st Beecroft/Cheltenham 

 

Rovers

  • Mark Critcher - 1st Austinmer Rover Crew
  • Cameron Foye - 1st Blaxland Rover Crew Kalangadoo
  • Simone Haider - 1st Figtree Rover Crew 

 

Congratulations to all the recipients, your hard work has paid off!

 

 

 





Scouts NSW

Copyright © 2015 Scouts Australia.