Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1953

ADAM, Gregory                        4th Goulburn
ADAMSON, Colin James                 2nd Wickham
AGGETT, Neil Howard                  1st Ramsgate
ARMSTRONG, Norman                    1st Cowra
AXTENS, Peter                        1st Lismore
BARDSLEY, Warren                     1st Hornsby
BARTLETT, Gerald Henry               2nd Ashfield (Catholic)
BATHGATE, Ronald                     1st West Ryde
BELL, Bruce Jeffrey                  2nd Punchbowl
BELL, P                              1st Double Bay
BIGELOW, Brian                       2nd Rockdale (St Dominic Savio)
BLAIR, Phillip                       1st Young
BOLACK, Robert                       1st Campsie
BOSWARVA, Roger                      1st Clovelly
BRITTEN, Stanley                     1st West Tamworth
CHARKER, Edward                      5th Hurstville
COOKSEY, Colin                       2nd Dulwich Hill
COOPER, John                         1st Yagoona
CORRY, Alan                          1st Clovelly
COSTYN, Francis                      1st Gwynneville
CRAZE, Bryce                         Lones
CULLITON, Denis                      1st East Roseville
DARK, Colin                          1st Blaxland
DASH, Alan MacDonald                 3rd Strathfield (St Anne's)
DAVIES, Peter Brian                  1st Balgowlah
DEBROUWER, W                         1st Beverly Hills
DONALDSON, Douglas                   1st Blaxland
DONNELLEY, Arthur                    Drummoyne
DWYER, Trevor                        1st Goulburn
EDWARDS, George                      2nd Armidale
ELLIS, Stanley                       1st Randwick
ELRICK, Richard                      1st Oatley
EVANS, Peter                         2nd Gladesville
FAWCETT, Richard                     1st Milsons Point/Cammeray
GARDE, Edward                        1st Annandale
GEARY, Kevin                         2nd Wickham
GORDON, Graham                       1st South Lismore
GORMAN, Robert                       1st Annandale
GWILLIAM, Graeme                     1st Kogarah
HALLIGAN, Malcolm                    1st Merrylands
HALSTEAD, Ronald                     1st Milsons Point/Cammeray
HARCOMBE, Allan                      1st Cowra
HARRISS, Barry                       1st Annandale
HART, Roger                          1st East Roseville
HERBERT, John                        1st Leeton
HOBSON, Thomas                       1st Ramsgate
HOLLAND, Brian                       2nd Lidcombe (St Stephens)
HUMPHRIES, Ross                      4th Mosman
IRVING, Clive                        3rd Auburn
JAMES, Bruce                         1st Yagoona
JOHANSON, Thomas                     2nd Wickham
JONES, Robert                        1st Merrylands
KATSOOLIS, George                    1st Wyong
KENT, Raymond                        1st Beverly Hills
KESSLER, John Oswald Charles         2nd Randwick (Catholic)
KIBBLE, Robert                       1st Lindfield
KITCHEN, Alan                        1st Abbotsford
LAGKIN, Robin                        2nd Narrabeen
LANGFORD, Harold                     2nd Lidcombe (St Stephens)
LAW, Richard                         1st Rose Bay
LECORNU, Ronald                      1st Hurstville
LEVENSPIEL, Maxwell                  1st Wyong
LEWIN, Ralph Herbert                 1st Sylvania
LEWIS, Kevin                         1st Clemton Park
LIGGINS, Barry Raymond               1st Goulburn
LIONS, John                          1st Abbotsford
LLOYD, Thomas                        1st Belmont
MARLAND, John Smirkwaite             1st Clemton Park
MCCARROL, Alan                       1st Yagoona
MCGILLIVRAY, Donald                  1st Gosford
MCGILVRAY, Ian                       1st Northbridge
MCGREGOR, Maxwell John               2nd Drummoyne
MCINNES, William Malcolm             16th Sydney
MEDHURST, Bruce                      1st Hurstville
MEULHAN, Richard Boyce               3rd Strathfield (St Anne's)
MILLER, Norman Leslie                1st Kogarah
MOORE, Brian Edward                  2nd Adamstown
MURRAY, Eric                         2nd Grafton
MUSGROVE, Howard                     1st Belmont
NORTH, Richard                       1st Double Bay
PARK, Archie                         1st Belmont
PITSILADIS, Emanuel                  1st Belmont
PITTAWAY, Malcolm                    1st East Roseville
POOLE, Alan G                        1st Gordon
PORTER, Lawrence                     2nd Lidcombe (St Stephens)
RAWLINGS, John                       1st Northbridge
RICH, Rodney                         2nd Armidale
RIXON, Glendon                       1st West Tamworth
ROBINSON, Alan                       1st Gordon
RUTTER, Geoffrey                     1st Wyong
RUTTLEY, Leslie                      Drummoyne
RYAN, Kenneth                        5th Hurstville
SANTO, Sidney                        1st Stanmore
SHAPLAND, Colin                      1st Auburn
SIMPSON, Peter Belfield              1st Epping
SMITH, James                         5th Auburn
SMITH, Maxwell                       1st West Tamworth
SMITH, Richard                       2nd Sutherland (ARMCO)
SOSIMENKO, George                    1st Blacktown
STEWART, Samuel Donald               1st Wingham
STORY, Alfred                        1st Nowra
STOWE, Edward                        2nd Lidcombe (St Stephens)
TAMSETT, Ronald                      4th Goulburn
WAKEHAM, Jeffrey                     2nd Wickham
WATERS, Roger                        1st Gordon
WEATHERBURN, John                    2nd Lidcombe (St Stephens)
WEVERS, Heath                        1st Goulburn
WILSON, Leslie                       1st Lindfield
WISHART, Graham                      1st Lismore
WOOD, Murray James                   1st Penshurst
WYATT, Terence                       2nd North Sydney (St Thomas)
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.