Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1954

ALEXANDER, Lawrence Lionel           2nd Clovelly
ARCHER, Brian Francis                3rd Hamilton
ASTON, Mervyn Jeffery                3rd/4th Kensington
BARNES, Ronald Jack                  1st Parramatta
BATH, Neil                           4th Wollongong
BENNETT, Allan Vivian                1st Miranda
BOWLE, Robert John                   1st Fairfield
BROOKS, Roderick Leonard             5th Dulwich Hill
BROWNSELL, Robert                    1st Thirroul
BUDD, Derek                          1st Griffith
BURNS, Richard Alfred                1st Marrickville
CAHILL, Patrick Edward               1st Belmont
CARLTON, William Thomas              1st Ashfield
CARNEY, Brian                        1st Tamworth
CHAPPLE, John Maxwell                1st Ramsgate
CLARENCE, John Brassnett             1st Belmont
CLIFTON, Alfred Thomas               1st Marrickville
DAVIDSON, Ian                        1st Chatswood
DENNE, Kenneth                       1st Blacktown
DOWNTON, William Frederick           1st Leichhardt
EDWARDS, Edward John Gavin           1st Botany
ELDER, John Raymond                  1st Wyong
FERGUSON, William Joseph             2nd Edgecliff (Cranbrook School)
FIELD, Norman Gordon                 1st Mount Victoria
FRAZER, Douglas Bruce                1st Albury
FURRER, Brian                        1st Williams Creek
GAVEN, Michael                       1st Narrabeen
GERDTZ, John                         1st Albury
GIBSON, Norman                       4th Waverley (31st Catholic)
GILLIES, Ronald Robert               2nd Orange
GILMORE, Edgar James                 1st Mangerton
GREENHAM, Geoffrey Eric              1st Epping
GRUNDY, Richard                      2nd Lidcombe (St Stephens)
HABERFIELD, Ronald Leslie            1st Albury
HARGREAVES, Kenneth                  1st Nemingha
HARRIS, Manwell Stuart               1st Wyong
HELLYER, Stanley Edward              3rd Auburn
HICKS, James William                 1st Carlingford
HUMPHRIES, Kenneth Walter            2nd Cammeray
HUNTER, Douglas James                1st Albury
JAGGERS, Barry                       1st Randwick
JERDAN, Peter Stuart                 1st Double Bay
JOHNSON, Carlisle George             3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
JOHNSON, Robert                      1st Merrylands
JOYNSON, Kenneth Stanley             1st Albury
JURD, Geoffrey                       1st Nemingha
KENNEDY, William                     1st Nemingha
KNIGHT, Anthony James                1st East Chatswood
LAING, Robert Graham                 1st Hunters Hill
LARGE, David                         4th Wollongong
LITTLE, Robert George                1st Ashfield
LLOYD, Edgar George                  1st Belmont
LOVETT, Peter Graeme                 1st Clifton Gardens
MACDONALD, James Alexander           1st Cowra
MACINDOE, Ross                       1st Castle Hill
MANNING, John                        1st Redfern
MCAULIFFE, Charles                   2nd Castle Hill
MCGILL, Donald                       5th Mosman
MCKINNON, Ross                       1st Randwick
MEARNS, Brian Norman                 4th Wollongong
MITCHELL, John William               1st Glen Innes
MOON, Frank                          4th Wollongong
MOONEY, Frank                        2nd Randwick (Catholic)
MURPHY, Donald Frank                 5th Chatswood
NAUGHTON, Michael                    2nd Narrabeen
NEWMAN, Kevin                        1st Bankstown
NEWTON, Kevin                        1st Hurstville Grove
NICHOLLS, David George               1st Vaucluse
NICHOLSON, Robert                    1st North Wollongong
NORRIS, John Norman                  1st Redfern
PANES, Frances Joseph                1st Botany
PERRY, Noel Lawrence                 1st Bankstown
PETERS, John Alexander               1st Botany
POLLARD, Peter John                  1st Mayfield
POLLITT, William Byrne               1st Cowra
POTTER, Malcolm                      2nd Barrier
PRESDEE, Leslie Clarrence            1st Leichhardt
RANKIN, Clave                        1st Thirroul
REA, Lyndon George                   1st Kyeemagh
REYNOLDS, Mark Clyde                 4th Mosman
ROCHE, Robert                        1st Merrylands
ROWE, Barry                          4th Barrier
SECKOLD, Roy James                   1st Ettalong
SHEEDY, Errol Victor                 1st Ramsgate
SIVYER, John Barry                   1st Manly-Seaforth
SLEIGH, Ronald                       2nd Lidcombe (St Stephens)
SMITH, Peter                         1st Merrylands
SODEN, John Alfred                   1st Dubbo
SONEEN, Thomas Edward                1st Mount Victoria
SPEECHLEY, Donald Francis            1st Botany
SPRATT, Barry                        1st Randwick
STROUD-WATTS, Athol                  1st Byron Bay
SUGDEN, Warren George                1st Cowra
THOMAS, John Gerard                  4th Waverley (31st Catholic)
THOMPSON, Alan Sylvester             1st Cowra
TITMUS, Ronald John                  5th Dulwich Hill
TOBIN, Leo Jame                      1st North Wollongong
TOLHURST, Urias Henry                1st Thirroul
TOWNSEND, Peter Croasdell            5th Chatswood
WARD, James Robert                   1st Fairfield
WARNER, John Joseph                  1st Hamilton
WHITE, Kenneth Leigh                 1st Chatswood
WILLETT, John Alfred                 2nd/3rd Lindfield
WILLIAMS, James                      3rd Hamilton
WILLIAMS, Peter John                 1st Albury
WILSON, Ron                          1st Thirroul
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.