Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1955

ACCORATO, Carl Frederick             1st Seven Hills
ALLEN, Raymond John                  1st Sylvania
APPLEBY, Arthur                      1st North Auburn
BAKER, Douglas William               2nd Parramatta (St John's)
BARCLAY, Miles                       3rd Maroubra
BARWOOD, William Spencer             1st Cooma
BATTEN, Victor John                  1st Waverley
BATTEN, William Clive                1st Randwick
BENNETT, Ronald Allan                5th Chatswood
BIRCH, Allan                         1st North Auburn
BIRKIN, Thomas                       2nd Waratah
BOYLDEW, Graham Edward               1st Young
BRAY, Donald James                   2nd Adamstown
BROWN, George Owen                   1st Arncliffe
BUCKLEY, Maurice Joshua              2nd Gordon
BUMSTEAD, William John               1st Moore Park (St Michael's)
BURKE, David Michael                 2nd Haberfield
BYRON, Ross Graham                   1st Katoomba
CAMDEN, Trevor                       2nd North Sydney (St Thomas)
CAMP, Gordon Elliott                 1st Lavender Bay
CAMPBELL, Terry Joseph               1st Concord West
CLEMENTS, John Graham                2nd Lavender Bay
COLES, Bruce John                    2nd Longueville
COLMAN, Philip                       2nd Narrabeen
COOK, John Reginald                  2nd Lavender Bay
COUCHMAN, John Alan                  1st Lindfield
CROSS, Robert Mackay                 5th Mosman
DAWSON, Peter Gilbert                1st Camden
DILLON, John Frederick               1st Lindfield
DOCKER, Brian William                2nd Parramatta (St John's)
DONNAN, Anthony                      2nd Croydon
ELFICK, Michael Hele                 3rd Coogee (St Nicolas)
ELLIOTT, William Maurice             2nd Lismore (St George)
ELLIS, Roy                           1st Maroubra
EVANS, Thomas George                 1st Granville
FENTON, Graham Sidney                1st Coffs Harbour
FLANAGAN, Kevin                      4th Bathurst
FORGE, Raymond William               1st West Tamworth
FROST, Ian Deniss                    1st Erina Heights
GEORGE, Graham John                  1st West Tamworth
GILLILAND, Robert John               1st Leichhardt
GORDON, Raymond Clyde                2nd Homebush
GRENFELL, Geoffrey Ivan              1st Erina Heights
HAMILTON, Douglas                    1st Milsons Point/Cammeray
HAMPSON, Roger                       5th Hurstville
HANSCOMBE, John William              1st Randwick
HARRISON, John Edward                1st Beverly Hills
HAY, Richard Henderson               3rd Mosman Bay
HAYNES, Denny William                1st Ramsgate
HAYNES, Terry Morton                 1st Ramsgate
HEARNDEN, Norman Bennett             2nd Clovelly
HENSON, Bruce James                  1st Denistone
HEYDON, Geoffrey Warren              1st Carlton
HOY, Manning                         2nd Kensington(1st Catholic)
HUTTON, John Andrew                  1st Merrylands
INGALL, Geoffrey Eton                1st Nemingha
INWOOD-SMITH, William Donald         1st Katoomba
JAMIESON, Richard Boyd               1st Waverley
JONES, Clive                         1st Northbridge
JONES, Neville                       1st Belmont
JONES, Vincent James                 1st Granville
KENNEDY, Anthony Robert              1st Willoughby
KING, John Ernest                    1st Darling Point (St Mark's)
KOLSKY, Barry William                1st Gwynneville
LAMBERT, Jack                        1st Petersham
LAMOND, Walter Duff Downie           2nd Canberra
LAST, Robert                         1st Beverly Hills
LEONARD, Robert James                2nd Lidcombe (St Stephens)
LONG, Robert William                 1st Abbotsford
MACKINNON, Graeme Ian                2nd Adamstown
MAGNUSSON, David                     1st Northbridge
MAIDENS, George William Thomas       1st Granville
MANNELL, Len                         1st Wentworthville
MARTIN, Donald Campbell              1st Glebe
MATHIESON, John Stuart Frederick     1st Denistone
MCCABE, Terry                        1st Petersham
MCDERMOTT, John Robert Keith         1st Yagoona
MCELROY, Murray Stanley              1st Kingsford
MCIVER, Robert Ian                   1st Lavender Bay
MCRAE, Donald Frederick Sheldrick    1st Burwood
MELDRUM, Bruce Robert                1st Manly
MESSURIER, John Le                   1st Cardiff
MILLER, John Chapman                 1st Carlton
MULHALL, Dallas Phillip              2nd Waratah
NEWTON, Richard                      3rd Strathfield (St Anne's)
NICHOLS, Anthony Howard              1st Bulli
NIELSEN, Peter Andrew                1st Hornsby
OGILVIE, Stuart Reginald             3rd Hamilton
OXFORD, Geoffrey Thomas              1st Yagoona
PARSONS, Robert                      1st North Auburn
PEARCE, William James                1st Banksia
PORTER, Maxwell Vincent              1st Auburn
PRICE, John Charles                  1st Mayfield
PUCK, Herbert Richard                3rd Mosman Bay
REEVE, Malcolm                       1st Beverly Hills
RICHARDSON, Noel Phillip             5th Dulwich Hill
RITCHIE, Ronald Henry                5th Dulwich Hill
ROSE, George Henry                   1st Randwick
RUDGLEY, Brian Albert                2nd Lidcombe (St Stephens)
SCULLY, Grahame Charles              1st Brookvale
SEDGERS, Neil Thomas                 1st Denistone
SMITH, Bruce Michael                 1st Lavender Bay
SMITH, Darval                        1st Young
SMITH, Ross                          2nd/3rd Lindfield
SPROD, Ian Mervyn                    3rd Mosman Bay
STOKES, Richard                      2nd Gordon
STRAUSS, Peter William               1st Petersham
SYMON, Brian Colin                   1st Longueville
TORNING, Ronald                      1st North Auburn
TREW, John Barry                     1st Maroubra
TUITE, John Brian                    1st Northbridge
TURNER, Keith                        2nd Lidcombe (St Stephens)
WALSH, Gerald                        2nd Croydon
WARDIE, Donald Harry Walter          4th Auburn
WARWICK, Gregory                     1st Beverly Hills
WATSON, Charles Sinclair             1st Randwick
WATSON, Clive Robert                 1st West Tamworth
WEAR, Kenneth John                   1st Northbridge
WEIR, Kenneth John                   1st Castlecrag
WELLS, Kimball Francis               1st Canberra
WICKHAM, Brian Leslie                2nd Parramatta (St John's)
WILSON, David                        3rd Strathfield (St Anne's)
WILSON, Donald                       1st East Roseville
WILSON, John Ernest                  1st Lindfield
WOOD, Max Ashton                     1st Lavender Bay
WRIGHT, Allan Rodney                 1st Lavender Bay
YENDLE, John Alan                    1st Lavender Bay
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.