Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1956

ABBOTT, Alfred James                 1st Alexandria
ABLESON, Barry William               1st New Lambton
ANDERSON, Peter Warner               1st Concord West
ANDREWS, Ronald Charles              1st Croydon Park
BAKER, Keith Guy                     2nd Castle Hill
BALDWIN, Anthony George              1st Lindfield
BANNON, Ronald James                 1st Auburn
BARTLETT, Cecil                      2nd Orange
BEED, Terry                          1st Chatswood
BELL, Henry Bruce                    1st East Chatswood
BELSHAW, Roy Lester                  1st Denistone
BLACKMORE, Ross Joseph               1st Cammeray
BLISS, Godfrey                       3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
BOND, Max                            1st Beverly Hills
BROWN, Ian Langford                  1st Northbridge
BUTTERWORTH, Alan                    1st Belmont
CAHILL, William James                1st Gwynneville
CAMERON, Allan                       1st West Tamworth
CARNABY, Ernest William              1st Panania
CASKIE, John                         2nd Cootamundra
CAVANOUGH, Denis Hardie              1st Northbridge
CHAMPION, Robert John                1st Mangerton
CLARK, Leslie John                   1st Warrawong
CLIFFORD, Stephen Francis            1st Bangalow
COOK, Ronald William                 1st Gwynneville
CREMER, Leon Robert John             1st Concord West
CROKER, Darrell Mackay               1st West Ryde
CROSSCOMBE, John Andrew              1st Merewether
DAVIS, Darrell                       2nd Waratah
DEAN, Eric                           1st Casino
DEVRELL, William George              1st Tahmoor
DIND, Peter Kenneth                  1st Northbridge
DONAGHEY, Dennis Ross                5th Chatswood
EDWARDS, Paul Lindsay Clarence       2nd Gordon
ELLIOTT, Barry John                  1st Concord
ELLIS, William Frank                 1st Burwood
ELPHICK, Ian Lachlan                 1st Thirroul
FIRTH, Donald Frank                  1st West Ryde
FORGE, John                          1st West Tamworth
FRANCIS, Kenneth                     1st Lindfield
FRASER, Warren Smith                 1st Warrawong
GARDNER, Gordon Sydney               1st Kyeemagh
GIBBS, John Charles                  2nd Kensington(1st Catholic)
GILES, Denis Graeme                  2nd Sutherland (ARMCO)
GITTINS, Leslie George               2nd Clovelly
GLANVILLE, Roderick Victor           1st Earlwood
GRIFFITHS, David Gordon              2nd Clovelly
HALLIHAN, John Reginald              5th Hurstville
HAWKINS, Brian Martin                1st Earlwood
HELLYER, Edward George               1st Gosford
HEWITT, Leslie                       1st Punchbowl
HILL, David Roland                   5th Chatswood
HINE, Brian Donald                   1st Homebush
HINWOOD, Jonathan Barry              1st Turramurra
HOBSON, Herbert                      1st Punchbowl
HODGES, Kevin Bruce                  1st Merewether
HOOLE, Kerry                         4th Goulburn
JOHNSON, Peter                       3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
JONES, Edward Clark                  1st Gwynneville
KAUFMANN, Ralph                      1st Beverly Hills
KERSEY, Robert Edward                1st Lavender Bay
KINGSFORD-SMITH, David John          1st Lindfield
KINSON, Harry Wilfred                2nd Castle Hill
KIRKBY, Ross James                   1st Bowral
KREUITER, Ross James                 1st Mangerton
LANGTRY, Alan                        2nd Kensington(1st Catholic)
LAW, Robert Roy                      1st Gwynneville
LAYHE, John Brian                    Guildford
MAGNUSSON, Richard Henry             1st Northbridge
MASON, Phillip                       1st Chatswood
MCCARTNEY, James                     2nd Parramatta (St John's)
MCCHESNEY, Neil Hugh                 1st Northbridge
MCCORMICK, Denis                     1st Punchbowl
MCKIBBIN, Alan Lonsdale              1st Port Macquarie
MCLEAN, Stanly Thomas                1st New Lambton
MILLERCHIP, Graham James             1st Lane Cove
MOREL, John Edward                   1st Punchbowl
MORGAN, Ross Stewart                 1st New Lambton
MUIR, Richard                        1st Wollstonecraft/North Sydney
MUIR, Robert                         1st Northbridge
MULQUINNEY, Colin                    2nd Cootamundra
MURRAY, David                        1st Albury
NAGEL, Brian Richard                 1st Lindfield
NAGLE, Eric Nathaniel                1st Albury
NANCARROW, Peter                     1st Turramurra
NEAL, Ashley Noel                    1st Gwynneville
NETHERCLIFT, Barry James             1st Warrawong
NEVILLE, Robert Allan                1st Croydon Park
NEWMAN, Ian                          1st Bathurst
NEWMAN, Ronald Charles               1st Fernhill
NOWELL, Iain                         1st Chatswood
OGDEN, Graham Robert                 1st Concord
O'NEILE, Michael John                1st Gwynneville
OWEN, Ross                           1st New Lambton
OYSTON, Maxwell Thomas               1st Warragamba
PALIN, Kenneth                       1st Campsie
PHILLIPS, Harry Thomas               2nd Bexley
PIERCY, Richard                      1st Blacktown
PRESTON, Roger                       1st Maroubra
PRYOR, Paul Havelock                 3rd/4th Kensington
QUINLAN, Albert Arthur               1st Albury
RAINEY, Richard                      3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
RAWLINGS, Peter                      1st Caringbah
RICHMOND, Raymond George             1st East Roseville
ROBINSON, Bruce Edmund               1st Bowral
ROBINSON, Thomas                     2nd Waratah
RONAI, Peter                         2nd/3rd Lindfield
RONSON, Barry John                   1st East Chatswood
ROSE, James Henry                    1st Bangalow
ROUGHLEY, Max                        1st Chatswood
SCOTT, Graeme John                   1st Croydon Park
SIMPSON, John Alexander              1st Lavender Bay
SMALL, Barry John                    1st Earlwood
STEEL, Alasdair John                 1st Carlton
STEWART, Thomas Stanley              1st Bangalow
STOWE, James Alexander               2nd Lidcombe (St Stephens)
STUVE, Donald                        3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
SULLIVAN, John Herbert               7th Canberra
SUMMERFIELD, Charles Thomas          5th Albury (St David's)
TANNER, David Walter                 3rd Maroubra
TARBOTTON, Noel Edward               2nd Mascot
TATE, Russell John                   1st Gwynneville
TAYLOR, David Allan                  1st Northbridge
THEBRIDGE, Malcolm John              2nd South Hurstville (St Raphael's)
THORPE, Brian Anthony                2nd Clovelly
TIPPING, Robert Graham               1st Port Jackson
VILD, Kent Theodore                  2nd Parramatta (St John's)
WALKER, Ian Francis Charles          1st Croydon Park
WARBY, Kenneth Peter                 1st New Lambton
WARD, Peter                          2nd Parramatta (St John's)
WILLIAMS, Donald                     1st Peakhurst
WILLMOTT, Peter                      1st Burwood
WILLS, Richard                       1st Punchbowl
WILSON, Cliff                        1st West Tamworth
WINFIELD, Richard Albert             2nd Sutherland (ARMCO)
WOOD, George Ernest                  1st Mangerton
WOODEN, John Albert                  1st Earlwood
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.