Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1958

ADAMS, Ross Charles Herbert          1st Burns Bay
ALLEN, Latimer Richard               1st Hurstville Grove
ASPIN, Trevor                        1st Miranda
ASTON, Alan Ronald                   1st St Ives
AVELING, Harry George                2nd Gladesville
BALES, Kerry Neil                    1st Petersham
BALL, Geoffrey James                 4th Ramsgate
BARKER, Brian                        2nd Summer Hill
BARKER, Edmund                       1st Windang
BARNETT, Robert Bruce                2nd Dulwich Hill
BEATTIE, Brian Barr                  1st Longueville
BELL, Ian                            2nd Lidcombe (St Stephens)
BERMAN, Trevor James                 1st Hamilton
BLAIR, David Graham                  2nd Dulwich Hill
BLOOMFIELD, Roy Walter               Lones
BOGG, Ian Stanley                    1st Merrylands
BOLER, Jeffrey John                  2nd Sutherland (ARMCO)
BOLTON, Bruce                        1st Carlingford
BOND, Bruce Geoffrey                 1st Boronia
BOOTH, John Richard                  1st Roseville
BOXALL, Ian                          2nd Miranda (Congregational)
BRIEN, John                          1st Concord
BROWN, Keith William                 1st Boronia
BUCHAN, James                        1st Sutherland
CABLE, John                          1st Windang
CANT, Richard Neil                   4th Bathurst
CARNABY, Russell Henry               2nd Panania
CARR, Barry Edward                   1st Tempe
CARROLL, William                     2nd Gladesville
CHALMERS, Alan Douglas               1st Longueville
CHALONER, Bernard                    1st Parramatta
CHAPMAN, Bruce Raymond               1st Enfield
CLARK, Barry                         2nd Eastwood
CLARK, Neil Hedley                   1st Penshurst
COATES, Jarvis                       1st St Ives
CONDON, Ian Douglas                  1st Canberra
COOKSEY, Peter Joseph                2nd Dulwich Hill
CORDUKES, Peter                      2nd Eastwood
COUPLAND, Colin Gregory              1st Burns Bay
COWDREY, Norman                      3rd Maroubra
COWDROY, Peter James                 2nd/3rd Lindfield
CRANE, James Frederick               2nd Gladesville
CRAWFORD, Robert                     1st Cootamundra
CREIGHTON, Peter Douglas             4th Ramsgate
CUNNINGHAM, George                   1st Sefton
DAVIES, Robert Charles George        1st Lavender Bay
DAVIS, Geoffrey James                1st Moree
DELOFSKI, John Paul                  1st Leichhardt
DONALD, Kevin                        1st Unanderra
DOUGLASS, Kenneth                    2nd Wollstonecraft
DOVER, Garry Frank                   1st Mortdale
DUFFY, Ian                           4th Wollongong
DUNN, Eric James                     1st Granville
EDGAR, Robert Ian                    1st Burns Bay
EDMONDS, Phillip Konbury             1st Concord
ELLIOTT, Edward                      1st Concord
EPSTEIN, John Benjamin               1st Double Bay
EVERS, Allan                         3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
FAIRFAX, Roger Neville               1st Peakhurst
FELL, Christopher J D                1st Stockton
FELSCH, Lawrence Richard             1st Hamilton
FENDER, Roland                       3rd Lismore
FENTON, Ian Ross                     1st Inverell
FERRIER, Spencer Lyons               2nd North Sydney (St Thomas)
FLEMING, William                     2nd Wollstonecraft
FORREST, Gary Clifton                1st Lavender Bay
FRASER, Ian Edward                   1st Waverton (SCEGS)
GRAINGER, Barry Lowes                1st Unanderra
GREEN, Mervyn                        1st North Auburn
GRIFFITHS, Brian Vernon              1st Padstow
HALLETT, Graham Richard              1st Sylvania
HANDEL, Phillip                      1st Windang
HARKNESS, Edward                     1st Peakhurst
HARRINGTON, Richard                  1st Carlingford
HARRIS, Geoffrey Charles             1st Longueville
HARRIS, Kelvin                       1st Stockton
HARTLEY, Robert Burrowes             1st Vaucluse
HEATH, Nicholas                      1st Waverton (SCEGS)
HINCHCLIFFE, Dennis George           1st Merewether
HODGE, Peter                         1st Ashbury
HODGSON, Gregory                     1st Ashbury
HOLLAND, Desmond William             1st Rockdale
HOLLAND, Kevin                       2nd Lidcombe (St Stephens)
HOOLE, Bruce John                    4th Goulburn
HOPKINS, George Wallace              1st Hunters Hill
HOURIGAN, Terry William              1st Canberra
HUGHES, Allan John                   1st Peakhurst
JAGO, Barry                          2nd Lidcombe (St Stephens)
JOHNS, Charles Merrick               4th Barrier
JOYCE, Peter Thomas                  1st Concord West
KAY, Robert James                    1st Miranda
KELLY, Oswald Mervyn                 3rd Marrickville
KENNEDY, George                      2nd Dulwich Hill
KENNEDY, Robert John                 1st Penshurst
KENYON, Robert Sidney                2nd Mascot
KIRKWOOD, Brian Warren               1st Coniston
KIRKWOOD, Nicholas                   2nd Miranda (Congregational)
LANGFORD, John Charles               1st Gosford
LE CORNU, James Kenneth              1st Hurstville
LEAHY, James                         1st Petersham
LEECE, David Ronald                  1st Roseville
LOITERTON, John Barrie               1st Cootamundra
MARKS, Robert                        3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
MARTIN, David Neville                2nd North Sydney (St Thomas)
MASON, Edwin                         1st Petersham
MAXWELL, Donald                      1st Albury
MCARTHUR, Donald Alexander           1st Longueville
MCKENZIE, Donald Kenneth             1st Concord
MONK, Ian Malcolm                    1st Ashbury
MOON, Barry Anthony                  2nd Summer Hill
MULLEN, David Ross                   1st Waverton (SCEGS)
MURTAGH, Kenneth John                1st Canterbury
NAIRN, Robert James                  2nd Drummoyne
NEIL, Cecil McIver                   1st Lavender Bay
NICHOLLS, Anthony John               1st Vaucluse
NICHOLLS, Philip Robert              2nd Summer Hill
NORMAN, Podmore                      1st Peakhurst
NORSWORTHY, Trevor John              1st Tamworth
O'BRIEN, Ormond Leslie               4th Goulburn
O'CONNOR, John                       1st Alexandria
OXLEY, Robert William                1st Penrith
PAGE, Warren                         1st Petersham
PARSONS, Roylance Douglas            1st Inverell
PAUL, Ronald                         1st Bass Hill
PEATE, Alfred Stewart                1st Leichhardt
PITT, Eryl                           1st Carlingford
POLLITT, Richard Wise                1st St Ives
PYM, John Macquarie Every            2nd Cammeray
RAVELL, David William                1st Bexley North
RIXON, Brian Malcolm                 1st West Tamworth
ROBERTS, Stanley John Joseph         4th Goulburn
ROBERTSON, Keith Gordon              1st Randwick
ROCK, Kenneth Raymond                1st Punchbowl
ROSE, William John                   1st Bangalow
SCREEN, Noel William                 1st Sylvania
SHARP, Kevin John                    1st Hamilton
SHAW, Robert                         1st Peakhurst
SHEA, Noel James                     1st Coffs Harbour
SIMPSON, Peter John                  1st Ashfield
SMART, Arnold Kerr                   1st Toronto
SMEDLEY, Robert Charles              2nd Harbord (St Mark's)
SMITH, Michael Reginald              1st Canberra
SORRELL, John Keith                  1st Burns Bay
SPARROW, Kenneth Gale                1st Vaucluse
SPILSTED, Kenneth Alfred             1st Yass
STAUDE, Warren John                  1st Ashfield
STEWART, Lionel Edward               1st Lavender Bay
STRINGER, Rodney John                1st Penshurst
SUTTON, Richard Arthur               1st Longueville
SWAIN, Robert                        1st Denistone
TAINSH, John McArthur                1st East Roseville
TAYLOR, Alan William                 1st Parkes
TAYLOR, Warwick Herbert              1st Ashbury
TEN CATE, Peter William              1st Wollongong
THOMAS, John Robert Keith            1st Goulburn
THOMAS, Richard                      2nd Eastwood
THOMSON, Robert Wallace              2nd Kogarah
TREGILLGAS, James                    4th Waverley (31st Catholic)
TWIST, Thomas                        1st Windang
UIBO, Michael                        1st Denistone
VINE, Alfred                         1st Parramatta
WAGNER, Bruce                        1st Alexandria
WAGNER, Peter                        1st Gymea
WALDER, Robert John                  2nd Eastlakes
WALKER, Brian                        1st Mortdale
WALTER, Allan James                  2nd North Sydney (St Thomas)
WALTON, Roger Barrington             2nd Longueville
WARNER, Warren William               1st Ashfield
WARNES, Thomas                       4th Lismore (Catholic)
WATTS, Geoffrey Frank                1st Avalon
WEBB, Jeffrey Robert                 1st Granville
WHISKER, Ian Hamilton                5th Chatswood
WHITE, Ronald John                   1st Casino
WHITROD, Ian Russell                 4th Canberra
WILLIAMS, Barry James                1st Lavender Bay
WILLIAMS, Donald Walton              1st Lavender Bay
WILSON, Geoffrey Ashton              2nd/3rd Lindfield
WILTON, Noel Maurice                 1st Five Dock
WRIGGLESWORTH, David Victor          1st Bangalow
WYATT, Robert Charles                2nd North Sydney (St Thomas)
YOUNG, Ian Harley                    1st Boronia
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.