Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1959

AGGETT, Keith                        1st Earlwood
ANDERSON, Robert Neil                2nd Enfield
ARCHER, James Edward                 1st Speers Point
AYLING, Robert                       1st Croydon Park
BAKER, John Parnell Henry            2nd Enfield
BATTY, Edward Malcolm                1st Campbelltown
BAYLEY, Ian Richard                  1st Casino
BENNETT, Robert Charles              1st Ashfield
BISHOP, William Thomas               1st Wallsend
BLACK, John David                    2nd North Sydney (St Thomas)
BLAIN, Kevin John                    1st South Grafton
BOATH, Kenneth David McDonald        1st Ashbury
BOULTON, Edward Martin               2nd Harbord (St Mark's)
BOWMAN, Richard Arthur               2nd Waverley
BRAY, Anthony David                  3rd Strathfield (St Anne's)
BRUDERLIN, Paul David                1st Gosford
BUTLER, Arthur William               2nd Gladesville
CARROLL, Peter John                  1st St Marys
CASTLE, Brian Grant                  1st Bexley
CLANCY, Robert Llewellyn             2nd Chatswood
CLIFF, Trevor                        1st Leichhardt
COLLING, Alan John                   1st Denistone
COOK, Gregory                        1st Gwynneville
CORNFORD, Stanley Fraser             2nd Panania
CRAIG, Leslie Keith                  1st Bowenfels
CRANNY, Lesley                       1st Sefton
CROW, Tom William                    1st East Roseville
DASH, David MacDonald                3rd Strathfield (St Anne's)
DAVID, John Ferris                   1st Port Jackson
DAVIES, Ross Sydney                  1st Wallsend
DAVIS, Raymond Athol                 1st Gerringong
DAWSON, Ronald Leslie                1st Punchbowl
DERRINGTON, Robert                   1st Bulli
DONAGHEY, Richard Hallam             5th Chatswood
DONAGHEY, Stephen Donald             1st Leichhardt
DRYBURGH, William Alexander          1st Pymble
EDWARDS, Lindsay                     1st Yagoona
ELLYATT, Grahame Seymour             1st Merewether
EVERS, Kenneth Neil                  3rd/4th Kensington
EVERS, Richard                       3rd Maroubra
FLOOD, Lawrence Albert               1st Greenacre
FRAPPELL, Neville Stafford           2nd Enfield
FRENCH, Lionel                       1st Sefton
FURNISS, Keith Raymond               1st Concord West
GENGE, John Stanley                  1st Enfield
GILROY, Alan Roy                     4th Wollongong
GOSSCHALK, Terry                     1st Wallsend
GOWING, Robert Boyd                  1st Maroubra
GRAHAM, John Hailstone               1st Boronia
GRAY, Denis Stewart                  1st Concord West
GWALTER, Peter                       4th Strathfield
HABERFIELD, Lawrence                 1st Albury
HAIGH, Ian                           1st Enfield
HANKS, Barry Allister                1st Gosford
HARMON, Walter Percy                 2nd Coogee
HARVEY, Ian James                    1st Clovelly
HASSAN, Warwick                      1st Newport
HAYES, Ian Hamilton                  1st Merewether
HEWLETT, Michael Hassard             1st Nowra
HICKS, Michael                       1st Denistone
HIGGINS, Murray John                 2nd Kingsgrove
HINDMARSH, Michael                   1st Gerringong
HINE, Robert John                    1st Bexley North
HOLDER, Ian Robert                   3rd Coogee (St Nicolas)
HOWE, Gordon Christopher             1st Clifton Gardens
HUNTER, Ian Merton                   1st Granville
ILETT, Michael                       1st Wallsend
INNES, Robert William                1st North Wollongong
JAMIESON, Richard Anthony            2nd Berala
JONES, David Frederick               1st South Coogee
JORDAN, Allan Frederick Charles      1st Albury
JUMP, Alan William                   1st North Ryde
KANE, Ronald John                    1st Coffs Harbour
KENNEDY, Geoffrey John               5th Chatswood
LAMB, Peter Robert                   1st Port Jackson
LEHMAN, Ross                         1st Kingsford
LOWE, David                          1st Bangalow
LOWE, Warren Spencer                 1st Sefton
MACIVER, Donald Duncan               4th Strathfield
MARSHALL, Brian Andrew               1st Merrylands
MASTERS, Wayne James                 1st Yagoona
MCDONALD, Stephen James              1st Bankstown
METZNER, Horst                       1st Sefton
MILLER, Grant Whelan                 1st Wollongong
MILLER, Neil Alexander               1st Gerringong
MONAHAN, John Allan                  2nd Dulwich Hill
MOORE, Geoffrey Lindsay              4th Canberra
MOORE, Rory Richard                  1st South Grafton
MORTENSEN, Terrence Richard          1st Clovelly
MOULDS, Maxwell Sydney               1st Greenwich
NASH, Edwin Joseph                   4th Ramsgate
NIXON, Brendan James                 1st Gerringong
PEAKE, George Leonard                1st Granville
PEARCE, Neville Ernest               Drummoyne
PEART, Trevor James                  1st Casino
PIKE, Jerry Philip                   2nd Gladesville
RAMSDEN, Philip Wynn                 2nd Mosman
RANDALL, Robert                      2nd Lidcombe (St Stephens)
REID, Geoffrey                       1st Beverly Hills
RIEKIE, Kenneth Raymond              1st Ashbury
ROBINSON, Ian                        1st Denistone
ROE, Colin Lewis                     1st Campbelltown
ROSE, John                           1st Sefton
ROSE, Peter Charles                  1st St Peters
ROUSELL, Maurice Roy                 2nd Gladesville
RYAN, William                        1st Sefton
SANDERS, Noel                        1st Wallsend
SAVAGE, John Henry                   1st Concord
SHAW, Robert                         1st Wallsend
SILLING, Peter John                  1st Dubbo
SIMPSON, John                        1st Denistone
SIMPSON, Paul                        4th Ramsgate
SIMPSON, Ross Lumsden                1st Greenacre
SLIGAR, Dennis Neil                  1st Double Bay
SLOCOMBE, Samuel                     1st Greenwich
SMITH, Graham                        1st Gwynneville
SMITH, Reginald James                3rd Coogee (St Nicolas)
SNEESBY, Bruce                       1st Sefton
SPEARS, Barry Ross                   1st Merrylands
STEPHENSON, Ian                      1st Gwynneville
STEPHENSON, James                    1st Goulburn
STORZ, Hanns-Reiner                  1st Beverly Hills
SUTTON, John Robert                  2nd Kensington(1st Catholic)
TAYLOR, Raymond                      1st Westmead
THOMPSON, Graeme Herbert             1st West Epping
TILBURY, Ian Ernest                  1st Yagoona
TINDALE, Michael Barry               1st North Wollongong
TRIM, Tony Warne                     1st Inverell
TROTTER, George Edward               1st Ashfield
TURNER, Roy                          2nd Lidcombe (St Stephens)
VAHRENKAMP, Peter John               1st Concord
VAN GINKEL, Tonnie                   1st Albury
VERMAN, Malcolm Harvey               1st Bankstown
VERNON, Fred Andrew                  1st Wallsend
WALKER, Trevor John                  1st Sylvania
WALTER, Mervyn                       1st Sefton
WALTON, Geoffrey John                3rd Canberra
WARNE, Warren Henry                  1st Byron Bay
WASTIE, David                        1st Sutherland
WATT, James                          2nd Lidcombe (St Stephens)
WENDT, John                          1st Denistone
WHITE, Floyd                         1st Tumut
WHITEHOUSE, Donald Geoffrey          1st Croydon Park
WHITTEN, Tony                        1st Lindfield
WILBY, Ian Ross                      1st South Coogee
WILKINS, Warren Frederick            4th Ramsgate
WILKINSON, Donald James              1st Bankstown
WILLIAMSON, Robert                   2nd Waverley
WISEMAN, Graham                      1st Wollongong
WOOD, Peter                          2nd Lidcombe (St Stephens)
WOOD, Ronald                         1st Earlwood
WOODCOCK, Eric Douglas               1st Kogarah Bay
WOODGATE, Paul Leslie                1st Greenacre
WULF, Graham Leslie                  2nd Kingsgrove
YABSLEY, David John                  1st Wattawa Heights
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.