Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1961

ABBOTT, Robert                       1st Bankstown
ADAMS, John Christopher              1st Balgownie
ADAMSON, Graham                      2nd Mascot
ALFRED, Douglas                      1st Sutherland
ANDREWS, Graham Harold               1st Granville
ANGEL, Robert                        1st Carlingford
ARCHER, Laurie                       1st Campbelltown
BAKER, Ian                           1st Greenacre
BAKER, Roderick Mark                 1st Bowral
BALFOUR, Warren John                 1st West Epping
BAYLISS, Rodney                      1st Bankstown
BEECROFT, Donal                      1st Penshurst
BLAIR, Anthony Stennet               2nd Dulwich Hill
BLATCH, Warren                       1st Parkes
BLOOM, Maurice                       1st Caringbah
BOGG, Owen                           1st Merrylands
BOND, Gary                           1st Auburn
BOWIE, Roger Gordon                  3rd Maroubra
BRADY, Ross Thomas                   4th Ramsgate
BRAIN, Robert Roy                    1st Granville
BROWN, George Edward James           2nd Berala
BROWN, Warwick Harvey                2nd Harbord (St Mark's)
BUJACK, Paul                         1st Mt Pritchard
BUNYAN, Peter Ronald                 1st Hornsby
CALLAN, John                         1st Killara
CAMERON, Alan Vincent                10th Canberra
CAMPBELL, Malcolm                    1st Gunnedah
CANDY, Neville Edward                1st Enfield
CANNON, David Marrick                1st Miranda
CARLIN, Raymond                      1st Balmain
CHAPMAN, Kenneth James               1st Enfield
CHETTLE, Frederick                   1st Liverpool
COATES, John                         1st Bowral
COLBY, Michael Francis               3rd Wollongong
COOK, Bernard James                  2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
COOK, Lawrence William               2nd Lavender Bay
COOPER, Rex Alfred                   1st Lambton
CRAZE, Derek Bruce                   1st Bowral
CRIBB, Terrance                      1st Padstow
DALTON, Robert James                 1st Dubbo
DAVIES, Raymond Garth                1st Wollongong
DE PLATER, John Marcus               1st Canberra
DEAN, Bruce Raymond                  1st Caringbah
DICKINSON, Terry                     1st Alexandria
DIXON, Alan Edward                   1st Meadowbank
DODD, Peter James                    1st Leichhardt
DOOREY, Barry John                   1st Earlwood
DRAKE, Ian Bruce                     1st Ashfield
DRAPER, Geoffrey Mervyn              2nd Kingsgrove
DREISE, Howard Linden                2nd Haberfield
DUNCAN, Geoffrey Kenneth             1st Randwick
DUNN, David Harold                   1st Kellyville
DURANT, John Roy                     1st Bellevue Hill
EASTON, Roger                        1st Dulwich Hill (Dame Dixson's Own)
EDE, Graham                          1st Rockdale
EDWARDS, Frederick                   1st Hurstville
EVERETT, William George              1st Sailors Bay
FAIRBAIRN, John Arthur               1st Rockdale
FENTON, Christopher                  1st Balmain
FERGUSON, Raymond Gordon             4th Waverley (31st Catholic)
FIDDICK, Barry                       1st Kogarah Bay
FITZPATRICK, Kenneth Raymond         1st Leichhardt
FLANNERY, Peter                      2nd Lavender Bay
FLETCHER, John William               1st Mt Pritchard
FOX, Peter Norman                    2nd Enfield
FRASER, Geoffrey John                4th Strathfield
FURNARI, David                       1st Kellyville
GARDEM, Graham John                  1st Sylvania
GARDEM, Robert                       1st Sylvania
GARLAND, Victor                      1st Tamworth
GATES, Arthur David                  1st Penshurst
GEORGE, Allan                        2nd Cessnock
GIBBS, Mark Geoffrey                 3rd Strathfield (St Anne's)
GILFILLAN, Malcolm Ashley            1st Waverton (SCEGS)
GODDEN, Donald                       3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
GORDON, Roy Lewis                    2nd Mascot
HALL, Lloyd                          1st Merrylands
HAMILTON, Max                        1st Penshurst
HANKS, John                          1st Gosford
HARLOR, Vincent                      1st Greenacre
HARRIS, Neil                         1st Bathurst
HARRISON, Kenneth Allan              1st Ashfield
HARVEY, Max Guy                      1st North Wollongong
HATFIELD, Stanley Bruce              1st Granville
HAWKINS, Arthur Henry                1st Rockdale
HAWKINS, Neil                        2nd/3rd Lindfield
HAYTON, Gary John                    1st East Hills
HELDON, Dennis Lyn                   1st Penshurst
HEXTELL, Kenneth                     1st Lake Heights
HICKS, Lewis Arnold                  1st Surry Hills
HILL, Robin John                     1st Moree
HILL, William                        1st Mt Pritchard
HODGKINSON, Hugh Rudyard             1st Waverton (SCEGS)
HOFFMAN, Kevin John                  2nd Kingsgrove
HOLLEY, Keith Frederick              1st Auburn
HOLMES, Benjamin Roland Glennie      1st Port Jackson
HOLMES, Richard Peter Glennie        1st Port Jackson
HONEYMAN, Douglas                    1st Highfields
HOPKINS, Wayne                       1st Greenacre
HORNE, Kenneth                       1st Merrylands
HORTH, Ralph Peter                   1st Punchbowl
HUGHES, John Richard                 1st Lambton
HUMPHREY, Barry                      1st Carlingford
HUNT, Raymond                        1st Kellyville
HUNT, Richard                        1st Balmain
INMAN, Lindsay John                  2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
ISAACS, Philip                       1st Sailors Bay
IVISON, Rodney                       1st Caringbah
JACKSON, Arthur                      1st Wattawa Heights
JACKSON, Christopher                 3rd Canberra
JARMAN, Anthony Robin                2nd Narrabeen
JOHNSON, Raymond                     1st Avalon
JOHNSTON, Ronald David               4th Wagga Wagga
JONES, Ian David                     1st Bexley North
KAY, Norman John                     4th Waverley (31st Catholic)
KELLY, Graham Keith                  1st South Grafton
KENNEDY, Alexander John              1st Wiley Park
KEOGH, John Harold Howard Simon      2nd Coogee
KIMBLE, Harry                        1st Lindfield
KING, David George Robert            1st Bowral
KING, Graham                         1st Hurstville
LAPWORTH, John Williams              1st West Epping
LE PLASTRIER, Barry John             1st Sylvania
LIDDLE, Bryan                        1st Greenacre
LINFOOT, Robert Ernest               2nd Enfield
LINKLATER, Colin                     1st Miranda
LIPSON, Anthony                      1st Edgecliff
LONNON, Allan Richard                1st Balmain
MACAULAY, Peter Neil                 1st Randwick
MAGGS, Leslie                        1st Tamworth
MANWARING, Stuart Vincent            1st Cootamundra
MAY, Bruce John                      2nd Clovelly
MAY, Stewart Charles                 1st Kotara
MAZE, Wilson Robert                  1st East Roseville
MCCORMACK, Neal                      1st Mayfield
MCCOTTER, Leslie Thomas              1st Carlton
MCDONALD, Brian John                 1st Earlwood
MCFADDEN, Michael Paul               2nd Haberfield
MCINTOSH, Bruce Alan                 1st South Grafton
MCKINNEY, Bruce                      1st Cronulla
MCWILLIAMS, Barry                    1st Lithgow
MELLIER, Dennis Charles              1st Kogarah Bay
MERCER, Warwick                      1st Campbelltown
MILLER, Keith                        2nd Eastwood
MINTON, Robert Charles               5th Mosman
MIROW, Den                           1st Gunnedah
MIROW, Greg                          1st Gunnedah
MITCHELL, Thomas Leonard             2nd Lavender Bay
MONTGOMERY, Robert Bruce             1st Edgecliff
MOOK, Sonny Virgil                   1st Highfields
MORGAN, Allen Reginald               1st St Ives
MURRAY, David Robin                  2nd Clovelly
NAPPER, Kevin                        1st Penshurst
NICKL, Peter                         1st Leichhardt
NOLAN, Victor Stephen                1st Surry Hills
OKE, Robin Eric                      1st Yagoona
OLSEN, Ian Sinclair                  1st Meadowbank
PEARSE, Mark                         1st Penshurst
PEARSON, Alan Thomas                 4th Canberra
PENROSE, Robert Frederick            1st Grenfell
PETERSON, Roger James                4th Canberra
PETERSONS, Indulis                   1st Canberra
PHILLIS, Kenneth James               1st Waverton (SCEGS)
PICKARD, Peter                       1st West Epping
PICKERING, Lloyd Albert              1st Randwick
POLLITT, James Byrne                 1st St Ives
POWER, Terry                         2nd Haberfield
PRESTON, Robert                      1st Hurstville
PRESTON, William James               1st Mt Pritchard
PRIOR, Ian Herbert                   1st Wallsend
PRITCHETT, Ian                       1st Bankstown
PULVER, Robert John                  4th Wagga Wagga
RANDALL, Jeffery                     3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
RICHARDS, David John                 3rd Canberra
RICHARDS, Dennis                     3rd Canberra
RICHARDS, Graham Alfred              1st Ashfield
RICHARDS, Michael John               1st Earlwood
RICHARDS, Trevor James               1st Cootamundra
RICHARDSON, Bruce Ian                3rd Maroubra
RILEY, Henry Ramsden                 1st Petersham
ROACH, Dennis                        1st Granville
ROSTRAN, Vaughan                     2nd Haberfield
RYAN, Kenneth James                  1st Glebe
SCHOFIELD, Warwick Hutton            3rd Wahroonga (St John's Own)
SCREEN, James Henry                  1st Sylvania
SHARP, Malcolm Hedley                1st Cootamundra
SILLENCE, David Owen                 2nd Enfield
SIMMS, Philip Edward                 2nd Clovelly
SIMPSON, Leslie                      1st Leichhardt
SMIT, Jan Patrick                    1st Mt Pritchard
SMITH, David Clive                   1st Enfield
SMITH, Kenneth Ross                  1st Auburn
SMITH, Thomas Richard                1st Auburn
SPEARS, Geoffrey                     1st Merrylands
SPINKS, Robert Stanley               1st Camden
ST VINCENT WELCH, John               1st Waverton (SCEGS)
STANLEY, Peter                       1st Fernhill
STEDMAN, Russell                     1st Highfields
STENSON, Peter Joseph                1st Caringbah
STEPHENSON, Robert                   1st Greenacre
STINSON, William                     2nd Lavender Bay
SUTTON, Robert                       2nd Eastwood
SWINDEN, Peter Robert                1st Meadowbank
TAYLOR, Donald Bryson                1st East Roseville
TEUDT, Frederick Keith Evan          1st Punchbowl
THIRD, Graham John                   1st Granville
THOMPSON, Robert Charles             2nd Mosman
THOMSON, Robert Bruce                1st Dubbo
THOMSPON, Eric Wayne                 1st Wallsend
THORNE, Ross Thomas                  1st Parkes
TINDALE, William Wallace             Lones
TOTTERDELL, Douglas James            1st Denistone
TROUNCE, William Terrey              1st Waverton (SCEGS)
TURNER, Alan John                    2nd Sutherland (ARMCO)
VARLEY, Richard Edward               1st Camden
WAGLAND, Reg                         1st Leichhardt
WEBB, Martin                         1st Turramurra
WEBB, Peter                          1st Highfields
WELLS, John Richard                  1st West Wyalong
WENDT, Richard John                  2nd Clovelly
WEST, Colin                          1st Campbelltown
WHITE, Philip Densham                3rd Wahroonga (St John's Own)
WHITTET, John Geoffrey               4th Waverley (31st Catholic)
WICKS, Peter Alan                    4th Waverley (31st Catholic)
WILFORD, Dermot                      1st Mt Pritchard
WILLIAMS, Brian Lawrence             1st Arncliffe
WILLIS, Jeffrey                      1st West Epping
WINFIELD, Warwick Laurence           2nd Sutherland (ARMCO)
WINTER, Garry Edward                 1st West Epping
WINTER, James Clement                2nd Enfield
WISEMAN, John Stavert                2nd Mosman
WOOD, Paul Athelstan                 1st Waverton (SCEGS)
YABSLEY, Roger Charles               1st Wattawa Heights
YENDLE, Alexander Douglas            1st Lavender Bay
YOUNG, Russell Alexander             1st Earlwood
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.