Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1962

ADAMS, Robert Alan                   1st Earlwood
ALEXANDER, Ross                      1st Lindfield
ALLEN, John James                    1st Nowra
ANDREWS, Henry William               1st Croydon
ASHTON, Stuart William               2nd North Sydney (St Thomas)
ATKINSON, John Stanley               1st Mayfield
AUSTIN, Craig                        1st Meadowbank
AYRE, Trevor George                  1st North Wollongong
BARTLEY, Trevor Bain                 1st Seven Hills
BATTAGLINI, Milton Edward            1st Walcha
BAYLEY, Dennis Edward                1st Casino
BECKER, Reginald Arthur              2nd Waverley
BERRY, Colin James                   1st Uralla
BERRYMAN, John                       1st Westmead
BERTHON, Douglas Lyon                1st Bankstown
BISHOP, David Arthur                 1st Longueville
BLACKLEY, John Richard               1st Sutherland
BLAIN, Trevor Ian                    1st South Grafton
BOUFFLER, Anthony Richard            1st Bathurst
BOURNE, David William                3rd Kempsey
BOURNE, William                      1st Castlecrag
BOYD, Ian                            1st Corrimal
BRADBURY, David                      1st Kotara
BRADSHAW, Robert                     1st Ashfield
BRETTLE, James                       1st Lindfield
BROOKS, James                        3rd/4th Kensington
BROWN, Geoffrey                      1st Rockdale
BROWN, Ian Gilbertson                1st Earlwood
BULLIVANT, John Andrew               2nd Hurlstone Park
BURNS, David Edward                  1st Lavender Bay
CAMERON, Malcolm Bede                2nd Mosman
CARPENTER, Kenneth Ross              1st West Epping
CARR, Grahme Edward                  1st West Wyalong
CHANTLER, John David                 1st Sefton
CHRISTIE, Rupert Anthony             2nd Wellington
CLELAND, Kevin                       1st Denistone
CLIFTON, Robert                      1st North Lidcombe
CLUNAS, Graham Clifford              1st North Wollongong
COFFEE, Frederick Edward             1st Trangie
CONDIE, Brendan Clifford             3rd Kempsey
CONNOR, Garry Wayne                  3rd Kempsey
COULSON, Laurence Cyril              2nd Enfield
COWELL, Russell George               1st Oatley Bay
COX, Terrence William                1st Yagoona
CROOK, Roger Ronald                  1st Padstow
CULLEN, John                         1st Sefton
DALLAS, John                         1st Merrylands
DANIEL, John                         1st St Marys
DAVISON, Malcolm John                2nd North Sydney (St Thomas)
DENLEY, Harry                        1st Moorebank
DICKINSON, Roger John                1st Alexandria
DIXON, Philip Bruce                  1st Meadowbank
DOUGALL, John                        1st Sefton
DUCKWORTH, John                      3rd Randwick
DUROSE, Barry                        1st Rockdale
DWYER, Ian Francis                   1st Lavender Bay
EAVES, Michael George                2nd Armidale
EDDES, Phillip Sorrell               1st Narwee
ELDRIDGE, Christopher Darley         1st Chester Hill
ELLIS, David John                    1st Ashfield
FAIRLEY, Paul Frederick              1st Liverpool
FAIRWEATHER, Robert                  1st Greenacre
FARROWAY, Kevin Edgar                1st Punchbowl
FEGENT, David Gray                   1st Longueville
FERRIER, Danial Thomas               1st Surry Hills
FIELD, David                         1st Toukley
FLEW, John Raymond                   1st St Ives
FLICK, Peter Andrew                  1st Pymble
FORRESTAL, Garry Edward John         1st Wakool
FURNISS, Roger Walter                1st Westmead
GARNER, Bruce Harry                  1st Narwee
GILLESPIE, James Nichol              1st Sylvania
GLOVER, Roger                        1st Killara
GORDON, Robert John                  1st Bangalow
GRAGG, Peter                         1st Sefton
GRAY, Rodney                         1st Corrimal
GREEN, Gary Patrick                  1st Punchbowl
GREENBANK, Edward Forsyth            1st Yagoona
GREIG, John Colin                    1st Scone
GUY, Keith Ross                      1st Denistone
HALE, Clifford Ralph                 1st Padstow
HALL, Donald Norman Blake            2nd Longueville
HALLAM, Jeffrey John                 1st Narwee
HALLETT, Roger Beresford             1st Sylvania
HANSELL, Philip James                1st Yagoona
HARLER, Robert James                 1st North Bondi
HARPER, Graham Ronald                1st Scone
HARPLEY, Peter Laurence              3rd Burwood
HARRIS, Donald Alfred                1st Edgecliff
HARVEY, Dennis                       1st Kotara
HAYES, Edward Jack                   1st Gateshead
HENLEY, John William                 2nd Panania
HERRING, Owen Leslie                 1st Bankstown
HOLLOWAY, Robert Eric                1st Narwee
HOLM, Neil                           1st Kenthurst
HOPE, Geoffrey Scotford              10th Canberra
HOUGHTON, Roger                      1st North Wollongong
HOWES, Jefferey                      1st Lavender Bay
HUGHES, David                        2nd Cammeray
IRELAND, Anthony                     2nd Kogarah
IVISON, Walter                       1st Caringbah
KERCHER, Paul                        1st Bexley North
KEWLEY, Geoffrey Douglas             1st Roseville
KING, Graeme Allan                   1st Bexley North
KRUGER, Neville Laird                15th Canberra
LAND, Ian                            1st East Roseville
LARKIN, David Nicholas               1st East Roseville
LE CLAIRE, Roger Anthony             1st Caringbah
LEHRLE, Richard George               1st Lavender Bay
LEWTHWAITE, Robert                   1st Mortdale
LITTLE, Andrew William               1st Lindfield
LITTLE, Murray                       1st Alexandria
LOCKWOOD, Barry Allan                Kahibah
MACPHAIL, John                       1st Hunters Hill
MARTIN, Francis John                 1st Campsie
MCADAM, Roger Graham                 1st Bankstown
MCCANN, Ronald William               1st Temora
MCCORMACK, Robert William Stuart     6th Hamilton (Scottish)
MCCULLUM, Ian Clyde                  2nd Lakemba
MCKEOWN, Willian Kenneth             1st Narwee
MCPHERSON, James Stephen             1st Narwee
MEDBURY, Richard John                2nd Dulwich Hill
MEEK, Barry Kevin                    1st Dubbo
MESSENGER, Alan James                1st Rose Bay
MEWBURN, Gary Richard                1st Penshurst
MITCHELL, Thomas Leslie              1st Narwee
MONK, Geoffrey John                  1st Bowraville
MOORE, Terry                         3rd Kempsey
MORGAN, Christopher Lawrence         1st Kotara
MORGAN, Geoffrey Ogilvy              5th Mosman
MOSS, Kenneth John                   2nd Adamstown
MULDOON, Alan Clifford               3rd Kempsey
MULLIS, Brian Peter                  2nd Lithgow
MYERS, Leslie Dennis                 1st Wakool
NELSON, David Andrew                 3rd Bexley
NEWBOLD, Ernest George               2nd Enfield
NEWEY, Trevor                        3rd Kempsey
NEWMAN, Paul                         1st Scone
OAKMAN, Gregory John                 4th Wagga Wagga
OATS, Russell Kevin                  2nd Fairfield
PALLIN, Robert Barri                 2nd/3rd Lindfield
PARKER, David Cameron                1st Epping
PARKINSON, David Henry               3rd Taree
PATERSON, Alan David                 1st Milsons Point/Cammeray
PATTERSON, Douglas John              1st Brookvale
PATTON, Ronald William               1st Wollstonecraft/North Sydney
PAWLEY, Duncan Medway                1st Narwee
PEARSON, Ian Gregory                 1st Balgowlah
PEPLOE, Charles Richard              1st Lansvale
PERRY, Robert William                1st Oak Flats
PICKARD, John                        1st West Epping
PINNOCK, John                        1st Meadowbank
PLUMMER, Clive Edward                1st Gymea
PORTER, Colin                        1st Auburn
POSITTI, James                       1st Corrimal
PRENTICE, Thomas                     1st Warrawong
PRIOR, John Kenneth                  1st West Epping
PURCELL, Raymond John                1st Scone
RANDELL, Maurice Gordon              1st Croydon Park
READ, Bill                           3rd Mosman Bay
RIPPON, James Henry                  Kahibah
ROBERTS, Brian Charles               1st Parramatta
ROBLEY, Denis                        1st Toukley
SABIDUSSI, John Robert               1st Bowral
SAYER, Terry                         2nd Haberfield
SEARLE, David George                 1st Lismore
SEDGER, Gordon                       1st Kenthurst
SEE, William Edward                  2nd Gosford
SHARPE, Brian Wilfred                1st Yarralumla
SHERIDAN, John                       6th Hamilton (Scottish)
SHUNG, Geoffrey Norman               1st Narrandera
SINGLETON, John Cecil 1st Kahibah
SMITH, David Barton                  1st Bathurst
SMITH, David John                    1st Dapto
SMITH, Richard Harold                1st East Roseville
SPEERS, Peter John                   1st Hunters Hill
STRAKER, Graham Leslie               1st Hurstville
STRICKLAND, Raymond                  1st South Grafton
SUTHERLAND, John                     3rd Mosman Bay
SUTTOR, Kevin William                1st Hurstville
TAYLOR, Michael                      1st Carlingford
TAYLOR, William                      1st South Lismore
TELFER, James Archibald              5th Mosman
TEMBY, Neil William                  1st Bexley North
THOMPSON, Peter Robert               2nd Dulwich Hill
TOD, Malcolm Adrian                  3rd Bexley
TOOLIN, Ross Edward                  1st Brookvale
TRIMMER, Peter                       6th Hamilton (Scottish)
TRINDER, Brian                       1st Peakhurst
WAKELING, Robert                     1st Sefton
WALKER, Warren James                 1st Bondi
WALSH, Glen                          1st Rockdale
WATLING, Barry Milton                1st Gymea
WEAVER, John                         1st Campsie
WEBB, Alan James                     1st Enfield
WEBB, Ronald                         1st Corrimal
WEST, Christopher John               2nd Eastwood
WEST, Graham Colin                   1st Bexley North
WHITE, James Francis                 1st Penshurst
WILBERS, Allan Andrew                1st Penshurst
WILLIAMS, Bruce Seymour              2nd Narrabeen
WILLIAMS, Raymond Alfred             1st Liverpool
WILLIAMS, Thomas                     1st Rockdale
WILSON, Anthony John                 2nd Kogarah
WILSON, Brian                        2nd Waverley
WILSON, Phillip Hayden               1st Edgecliff
WOOD, Alan Gregory                   3rd Kempsey
WRAY, Kenneth McKenzie               2nd Armidale
WYBORN, Ross                         1st Mortdale
YEO, Patrick                         1st Trangie
YOUNG, Leslie Robert                 1st Earlwood
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.