Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1963

ABELL, Jeffrey Wilson                1st Brookvale
ABRAHAMS, Athol Denis                1st Lalor Park
AMOS, Ian Robert                     1st Woolooware
ARENTZ, John Leslie                  1st Cootamundra
ARMSTRONG, Graham John               1st Bankstown
ARMSTRONG, John Charles              1st East Ryde
ARNOTT, Colin                        3rd Mayfield
ASKELL, Vincent                      1st Gulargambone
AVERY, Christopher James             1st St Ives
BALDWIN, David                       1st South Coogee
BARKER, Robert                       1st North Auburn
BARNES, Roger James                  1st Parramatta
BARTLETT, Rodney Thomas              1st Austinmer
BATTY, Warren George                 1st Tamworth
BAYNHAM, Frederick Evan              1st Mudgee
BELL, Kevin James                    3rd Mayfield
BENNETT, Jon William                 1st Jannali
BEST, Richard                        1st South Turramurra
BEVAN, David                         1st Yagoona
BISHOP, Christopher Raymond          1st Longueville
BLACKMAN, Alan John                  1st Burns Bay
BLAIR, Richard William               2nd Dulwich Hill
BONIFACE, Paul Victor                1st Scone
BONNICI, Joseph John                 6th Dulwich Hill
BOOKER, Richard John                 1st Lane Cove
BOOTH, Edward                        2nd Kingsgrove
BORLAND, Malcolm John                1st Denistone
BOULTON, Bernard George              1st Blakehurst
BOURKE, Raymond Bruce                1st Granville
BOVARD, John Graham                  2nd Berala
BOWEN, Peter John                    1st Edgecliff
BRAMBLE, Warren                      1st Forster
BRANDT, David Surrey                 1st Epping
BROWN, Graham                        1st Kotara
BROWN, Malcolm Craig                 1st West Dubbo
BUCKETT, Stephen Frank               1st Camden
CARDEW, Hal                          1st Keiraville
CARRICK, Anthony John                1st West Peakhurst
CARTER, Ian Leslie                   1st Milsons Point/Cammeray
CARTER, Kevin                        1st Dapto
CARTER, Philip Richard               1st Woolooware
CEDDEY, Donald Keith                 1st Bexley North
CHAPMAN, Richard Grahame             2nd Murwillumbah
CHASELING, Malcolm                   1st Rockdale
CHRYSTAL, Rolfe                      1st Northbridge
CLARKE, Keith McKenzie               1st Denistone
CLATWORTHY, Robert                   1st North Auburn
COLLINS, Paul                        1st Muswellbrook
COLLISON, Edward William             2nd Penshurst
CONLEY, Robert                       1st West Maitland
COOK, Bruce Alan                     1st Bexley North
COOK, John Charles                   1st Fairfield
COOK, Martin Leslie                  1st Miranda
COOK, Richard John                   1st Kotara
COOKSON, Graham                      1st South Coogee
CORLETT, Bruce                       1st Hunters Hill
COX, Robert James                    1st Punchbowl
CURTIS, Brian                        1st Yaralla
DALTON, Noel Richard William         1st Dural
DAVIDSON, Peter Alexander            1st Warners Bay
DAVIES, Alan Bruce                   1st Enfield
DAVIES, Lawrence William             5th Hurstville
DAY, Bruce                           1st Muswellbrook
DENGATE, Howard                      1st Tamworth
DENHAM, David Roger                  1st Parramatta
DESMARCHELIER, Roger                 2nd Mosman
DIND, Peter Forster                  2nd Mosman
DOCKSEY, Graham William              2nd Gosford
DONALDSON, Jeff                      1st Oyster Bay
DOWNING, Lindsay                     4th Goulburn
DUGGAN, Roger Melville               1st Forster
EADES, John                          2nd Sutherland (ARMCO)
EASTHAM, Gregory Lawrence            1st Highfields
EASTON, Alexander                    15th Canberra
EDWARDS, Graham                      1st North Auburn
EDWARDS, William Morris              1st North Wollongong
ELLIOTT, Brian                       19th Canberra
ELLIS, Ronald Edward                 1st Dural
ESSEX, Richard Austin                1st Allawah
EVANS, Glynn Norman                  1st East Roseville
EVANS, Harvey                        2nd Gladesville
EYRE, Michael James                  2nd Mosman
FARRELL, Michael Edward              1st Casino
FAULKNER, William                    1st Campbelltown
FAY, Terrence James                  1st Manly Vale
FERGUSON, David                      1st Gulargambone
FERGUSON, Terence John               4th Waverley(31st Catholic)
FINLEN, Howard                       1st Inverell
FORD, Robert                         2nd Sutherland (ARMCO)
FORDHAM, Graeme Leslie               1st Bexley North
FORREST, David Andrew                1st Bexley North
FORREST, Greg John                   10th Canberra
FRAME, Malcolm                       1st Muswellbrook
FRASER, Max                          1st Inverell
FREW, Keith Robert                   1st Portland
GALLAGHER, Micheal                   1st Dee Why
GARRETT, Michael                     1st Denistone
GERARD, John Gary                    2nd East Maitland
GLANCE, Gordon Harold                1st Enfield
GLEADOW, John Robertson              1st Waverton (SCEGS)
GLENDENNING, Peter                   3rd Maroubra
GLOVER, Daryl Keith                  1st Harbord
GOODFELLOW, Leslie Gordon            1st Goulburn
GOODMAN-JONES, Arthur                1st Dulwich Hill (Dame Dixson's Own)
GOTCH, Richard Frank                 1st Oyster Bay
GRAHAM-TAYLOR, Michael Roscoe        1st Turramurra
GRANGER, John                        4th Canberra
GREIG, Robert Wayne                  1st Ashfield
GRIFFITHS, David                     3rd/4th Kensington
GRIMES, Geoffrey                     1st Moorebank
GRINDROD, Stephen Ray                1st Woy Woy
HALL, Martin Robert                  1st Camden
HAMILTON, Ian Bruce                  5th Hurstville
HARDING, Robert Leslie               1st Manilla
HARE, Denis Charles                  1st Macksville
HARRIS, Gregory Lloyd                1st Bankstown
HAVILAND, Owen                       1st Wollstonecraft/North Sydney
HAYES, James Albert                  2nd Murwillumbah
HAZEL, John                          1st Chester Hill
HEARN, Patrick John                  1st Port Jackson
HEARPS, Denis Garrie                 1st East Ryde
HERON, Geoffrey                      1st Yagoona
HERRON, David                        1st Beverly Hills
HILL, Robert                         1st Bexley North
HILL, Ross                           2nd Strathfield (Trinity Grammar)
HINKLEY, Paul Stuart                 1st Turramurra
HINSHAW, Michael John William        1st Casino
HODGSON, John Oscar                  1st Bankstown
HODGSON, Richard William             1st Bankstown
HONAN, Lyle William                  1st Glen Innes
HORSINGTON, Robert Clive             1st Oatley Bay
HOUGH, Peter                         1st Inverell
HOUGHTON, Colin Lance                5th Hurstville
HOWE, Graham Francis                 14th Canberra
HUCKER, Anthony John                 1st Woolooware
HUGHES, Ian Roland                   1st Port Jackson
HUMPHREYS, John Henry                1st Mortdale
HUMPHRY, Roger                       1st Ramsgate
HUNTER, William Maxwell              2nd Strathfield (Trinity Grammar)
HYNES, Jon                           2nd Mosman
INGRAM, Geoffrey Gordon              1st Muswellbrook
INWOOD, Barry James                  1st Ramsgate
IRVINE, Warwick Stewart              2nd Gladesville
JACKSON, Frank                       1st Charlestown
JAMESON, Ian Walker                  1st Oyster Bay
JEFFRIES, William James              1st Harbord
JENKINS, Colin                       1st Parramatta
JENKINS, Ian Trevor                  2nd Canterbury (St Paul's)
JOHNSON, Dennis Anthony              1st Hurstville
JOHNSTON, Garrie James               3rd Mayfield
JONES, Douglas                       1st Orange
JONES, Robert William                1st Granville
JOYCE, Daniel Joseph                 1st Caringbah
KAY, Allan Gregory                   1st Port Hunter
KAY, Dennis Oliver                   1st Port Hunter
KEATING, Bradley                     3rd Mayfield
KELL, Michael                        2nd East Maitland
KEMP, Kenneth                        1st East Ryde
KESTING, Clayton John                1st East Roseville
KETTLE, Lawrence James               1st Auburn
KIJURINA, Robert                     2nd Panania
KING, Warrick John                   1st Bexley North
KOSTER, Ronald                       1st Longueville
LAING, Lewis                         1st Auburn
LAING, Ross Mitchell                 2nd Adamstown
LEE, Errol                           1st Mullumbimby
LEECE, Robert Burgess                1st Roseville
LEHMAN, Glen Stuart                  1st Kingsford
LEWIS, Geoffrey Eldon                1st Kingsford
LIMN, Donald Gordon                  1st Katoomba
LOUGH, Kenneth Carlisle              2nd Mosman
LOVE, John Andrew                    1st Burns Bay
LUCAS, Gordon James                  1st Woolooware
MACDONALD, Angus                     1st Denistone
MACK, Philip Charles Tomlinson       1st Waverton (SCEGS)
MACNAB, Donald Ian                   1st Katoomba
MARQJARDT, Norman John               1st Manly Vale
MARSHALL, Warwick John               1st Greenacre
MARSLAND, Peter                      2nd Lithgow
MARTIN, Brian Anthony                1st Gymea
MARTIN, Robin Henry Jeffery          1st Wollongong
MATHIESON, Raymond                   1st North Auburn
MATTES, Neil Stanley                 2nd/3rd Lindfield
MCANDREW, Donald Rodney              1st Charlestown
MCDIARMID, Barry John                1st Portland
MCDONALD, Stuart                     1st Wakool
MCINNES, David Stewart               1st Port Jackson
MEIJER, Corrie                       1st Narromine
MERVIN, Terrence Raymond             1st Wentworthville
MILLS, Malcolm                       2nd East Maitland
MITCHELL, Brian                      3rd/4th Kensington
MITCHELL, Douglas                    1st Inverell
MITCHELL, Douglas James              1st Burns Bay
MONK, Richard                        1st Highfields
MOODIE, Warren                       3rd Bexley
MORONEY, Ray                         4th Goulburn
MORTIMER, Ray                        1st Narwee
MUGRIDGE, Leslie John                3rd Maroubra
MUNRO, Brian Edward                  1st Kingsford
MYLES, David                         1st Miranda
NAPPER, Russell James                5th Hurstville
NELSON, Norman Leonard               1st Greenacre
NEWMAN, Peter Richard                1st North Wollongong
NICKL, Robert                        1st Leichhardt
NIMMO, Robert Ernest                 1st Mayfield
O'HARA, Douglas Ross                 1st Glen Innes
OSBORN, Dennis                       1st West Maitland
OSBORN, Micheal                      1st West Maitland
PALMER, David Phillip                1st Hunters Hill
PALMER, Dennis                       1st Warrawong
PARISH, Richard                      2nd Canterbury (St Paul's)
PARKER, Allan Maxwell                3rd Mayfield
PARNELL, Ian                         1st Blakehurst
PATON, Graham Charles                Guildford
PEARSON, John Ronald                 1st Oatley Bay
PETTIT, John                         1st Longueville
PRESTON, Barry John                  2nd Murwillumbah
PURSS, Maxwell                       2nd Mortdale
RAWARD, Malcolm John                 2nd Murwillumbah
REDGRAVE, Raymond Donald             1st Yagoona
REGAN, Rodney                        1st Wallsend
REID, Thomas Nelson                  1st Charlestown
RIATTI, Sylvio                       1st Lalor Park
RICE, John                           4th Goulburn
ROBINSON, Brian John                 1st Auburn
ROSE, Arthur                         1st Chester Hill
RULE, Warwick John                   1st Parramatta
RYLANDS, Barrry Edwin                1st Penshurst
SAVAGE, Barry                        1st Griffith
SCOTT, Bruce Wilton                  1st North Wollongong
SELMES, Tony                         2nd Mosman
SHAKESPEARE, Stephen William         1st Blakehurst
SHAW, Gregory Arthur                 2nd Gladesville
SHEPHERD, Michael                    1st Bexley North
SMITH, Graham Norman Harold          1st Caringbah
SMITH, Kenneth                       2nd Sutherland (ARMCO)
SNELLING, Owen                       3rd/4th Kensington
SOUTHALL, Keith                      1st Campsie
SPRING, Alan Richard                 1st Meadowbank
STEEL, Peter                         1st Wallsend
STEPHENSON, William                  1st Greenacre
STEVENS, Graeme                      1st Lindfield
STEVENS, Gregory                     1st Glen Innes
TATHAM, Stewart                      1st Rockdale
TATTAM, Geoffrey                     1st Keiraville
TAYLOR, Colin Peter                  2nd Gosford
TAYLOR, John Thomas                  1st Portland
TEASDALE, Michael Charles            1st Mt Pritchard
TEUDT, Tex Graeme                    1st Punchbowl
THOMAS, James Cameron                1st Bexley North
THOMSON, Wayne Gilbert               2nd Gosford
TOLLIS, Stephen                      1st Caringbah
TRENHOLME, Barry John                1st Thirroul
TURNER, Allan                        4th Goulburn
VANACKER, Gerard                     1st Warners Bay
VITLIN, Geoffrey Alexander           2nd Panania
WALTON, Bryan William                1st Thirroul
WARDEN, Philip                       1st Bankstown
WATT, Alan David                     6th Hamilton (Scottish)
WEBB, Jack Edward                    1st Warrawong
WEINGOTT, Pierre                     1st Hunters Hill
WEST, Geoffrey Niel                  1st Bexley North
WHEELER, John Robert                 1st Orange
WHITELAW, David                      1st North Wollongong
WHITNEY, Robert George               1st Greenacre
WILBERFORCE, Willard James           1st Mt Pritchard
WILKINSON, Terence Leslie            1st Denistone
WILLETT, Bruce James                 2nd East Maitland
WILLIAMS, John Cecil                 1st Brookvale
WILLIAMS, John David                 1st Beecroft
WILLIAMS, Robert John                1st Tenterfield
WILLIS, Trevor                       4th Goulburn
WILSON, Douglas                      2nd/3rd Lindfield
WILSON, Rodney Alan                  1st Oak Flats
WILSON, Ronald                       1st Merrylands
WITHERS, Robert                      1st Oatley Bay
WOODS, David George                  2nd Gosford
WULF, Peter Robert                   1st Bexley North
WYNNE, Martin Spendley               1st Lane Cove
WYNNE, Robert Spendley               1st Lane Cove
YATES, Colin                         1st Orange
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.