Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1966

ABRAHAM, James Harvey                1st Bass Hill
ADAMS, Ross                          1st Kogarah
ALBON, Warren James                  3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
ALLEN, David Bruce Wesley            1st Hornsby
ALLEN, Kenneth Duncan                1st Leichhardt
ANDERSON, Robert Graham              5th Wagga Wagga
ARCHIBALD, Ross                      1st Wallsend
ARTHUR, Laurie James                 1st Kogarah
ASH, Bruce                           1st Petersham
BAKER, Gordon Edward                 1st Bankstown
BALDWIN, Alan David                  1st Blakehurst
BAMFORD, Ian Edward                  15th Canberra
BARRELL, Alan Paul                   3rd Canberra
BARTER, Ronald George                1st Doonside
BATCHELOR, Brett Anthony             1st Naremburn
BATCHELOR, Gregory Ian               1st Naremburn
BAYNHAM, Darron James                1st Mudgee
BEATTIE, Graeme Keith                1st Baulkham Hills
BENNETT, Eric Gordon                 1st Bexley North
BENSON, Terrence John                1st Leichhardt
BLACK, Phillip Ian                   2nd Sutherland (ARMCO)
BLYTH, John Richard                  1st Hornsby
BOSLEM, Paul                         1st Teralba
BOUCHER, Leslie                      1st Penshurst
BOYCE, Graham                        1st Blakehurst
BRADLEY, Ian                         1st Lindfield
BRANDON, Ian                         1st Gwynneville
BRENTON, Robert                      1st Wyong
BROADBENT, Warren                    1st Teralba
BROOKE, Greg                         1st Cootamundra
BROOKS, Terrence                     1st Moss Vale
BROWN, Dennis Keith                  1st Hurstville Grove
BROWN, Graeme                        1st Bayview
BROWN, Gregory Ronald                1st Renown Park
BROWN, John Terence                  2nd Gosford
BROWN, Ken                           1st Lindfield
BRUNSWICK, Robert                    3rd Canberra
BUCKNELL, Walter Ralph               1st Marulan
BURGESS, Brian John                  5th Wagga Wagga
BURGESS, Daniel James                1st Hurstville
BURGESS, Peter Graham                1st Wiley Park
BURKETT, Russel Stanley              1st Wahroonga
BURTON, Dennis Howard                1st Muswellbrook
BUTLER, Denis John                   2nd Gladesville
CARLE, Brian Eric                    2nd Inverell
CARTER, John                         1st Berkeley
CATTS, Ross Barton                   1st Miranda
CHASELING, Robert                    1st Rockdale
CHENEY, Peter Graham                 3rd Cronulla (Methodist)
CLARK, Carl                          2nd Sutherland (ARMCO)
CLARKE, John                         1st Unanderra
CLARKE, John Raymond                 1st Baulkham Hills
CLOSE, Peter                         1st Campsie
COLE, Jeffry Robert                  1st Miranda
COLLINGS, Brian Norman               1st West Peakhurst
COLLINGS, David William              1st West Peakhurst
COLLISON, Kevin Keith                1st Casino
CONNOR, Graham                       1st Mt Pritchard
COOK, Geoffrey David                 1st Kotara
COOK, Ian Michiel                    1st Nambucca Heads
COOKE, John                          1st Yagoona
COOPER, Richard Douglas              15th Canberra
COPELAND, Alan Neil                  1st Yaralla
CORNFORD, Ian Spencer                1st Dorrigo
COSSOR, Edward Thomas                1st Ryde
COULSTON, Keith Edward               1st South Coogee
COUTMAN, Peter                       1st Belmont
COY, Colin William George            3rd Cronulla (Methodist)
CUMMINS, Brian                       1st Cowra
CURRY, Warren Fred                   1st South Punchbowl
DAVIDSON, Robert Walter              1st Bankstown
DAVIES, Ian John                     1st Milperra
DAVISON, Kenneth George              1st Wollstonecraft
DAWS, Kevin                          1st Hurstville Grove
DELAHUNTY, James Michael             2nd Cootamundra
DESAIN, Wilfred                      1st Teralba
DILGER, Ronald Charles               1st South Coogee
DONEGAN, Brian James                 3rd Wollongong
DOWELL, John                         1st Tahmoor
DRAPER, Colin Patrick                2nd Lithgow
DRAPER, Ronald Edward                2nd Lithgow
DRISCOLL, Gerard Daniel              2nd Ashfield (Catholic)
DUCKWORTH, Brian                     1st South Coogee
DUFF, Peter William                  4th Wagga Wagga
EDEN, John                           1st Oatley Bay
EDEN, Peter                          1st Oatley Bay
ELLIOTT, David John                  2nd Mosman
ELSTON, Colin George                 2nd Eastwood
ERRINGTON, Dennis James              1st North Auburn
ESPLIN, John Douglas                 1st Granville
EVANS, Evan Gordon                   1st Lavington
EWEN, Garry Rae                      1st East Roseville
FAIRLEY, Garry                       1st Liverpool
FERGUSON, Stuart Leslie              1st St Marys
FERME, Gordon Donald                 1st Gymea
FISHER, Robert John                  1st Caringbah
FRASER, John Leslie                  2nd Cootamundra
FRERIKS, Theo                        1st Cronulla
FRITH, Ronald John                   1st Cabra-Vale
GAFFNEY, Brian Neville               1st Beverly Hills
GARNER, Colin Russell                2nd Peakhurst
GIBSON, Ross                         1st South Hurstville
GOWANS, Kelvin                       1st Thirroul
GRAHAM, Roger Henry Wingate          2nd Cardiff (St Thomas' Own)
GRANT, Edwin John                    1st Gwynneville
GRANT, John Bruce                    2nd Penshurst
GRAY, Bernard Douglas                1st Cronulla
GRAY, Rodney John                    1st Griffith
GRAY, Ronald Edwin                   1st Cronulla
GREAVES, Gordon Leslie               1st Condell Park
GREEN, Leslie Morris                 1st Shellharbour
GREENUP, John Alfred                 11th Canberra
GREGORY, David                       1st Unanderra
GREGORY, William Allan               2nd Lithgow
GRIFFITH, Alan Bruce                 Lones
GUILLAN, Alan                        1st Parkes
HAINES, Robert Walter                1st Allawah
HALING, Malcolm Kenneth              1st Casino
HAMBRECHT, Colin John                1st Belmont
HAMILTON, John                       1st North Auburn
HAMILTON, Steven                     1st Bexley North
HAMILTON, Thomas                     2nd East Maitland
HAMILTON, Thomas                     1st Unanderra
HARDING, William Phillip John        1st Mosman
HARDMAN, Dennis Charles              1st Griffith
HARDY, Robert Donald                 1st Waverton (SCEGS)
HARRIS, Kevin                        1st Campbelltown
HASSOCK, John                        1st Gymea
HAWKINS, Raymond John                1st Petersham
HAYTON, Ian Philip                   1st East Hills
HAYWARD, Richard                     1st West Ryde
HEBBARD, Peter Bradford              1st Oyster Bay
HERBER, Maxwell Kenneth              1st South Granville
HERRING, Kevin John                  1st Bankstown
HILEY, Edward                        2nd Drummoyne
HILL, John                           1st Westmead
HODGE, Wayne John                    1st Beverly Hills
HODGES, Ian Ernest James             4th Auburn
HOGBIN, Kenneth                      2nd Yagoona
HOOPER, Raymond                      1st Bass Hill
HOPWOOD, Graham Norman               1st Yagoona
HORNE, Jeffrey James                 1st Longueville
HOWARD, Warren Lindsay               1st Casino
HUGHES, John                         2nd Chester Hill (St Columbas)
HUMPHREY, Lawrence                   1st Thirroul
HUMPHREYS, Robert John               3rd Homebush
HUNT, Malcom                         1st Gymea
HUNT, Robert Alan                    1st Bankstown
HYDE-PAGE, Alwyn                     1st Lilli Pilli
INMAN, Peter Joseph                  2nd Randwick (Catholic)
INNES, Michael                       1st Hurstville Grove
ISSELMANN, Rolant                    1st Narrabeen
IVANOFF, Alexander                   1st Kogarah
JAMES, Paul Eric                     2nd Ashfield (Catholic)
JAMESON, John                        1st East Roseville
JARVIS, Robert                       2nd Campbelltown
JENNINGS, Paul Victor Reginald       1st East Ryde
JOB, Russell Barry                   1st Bankstown
JOHNSTON, Gregory Derwent            2nd Mosman
JONES, Christopher Gregory           4th Wagga Wagga
JONES, David William                 1st Blacktown
JONES, Kenneth                       1st Mt Pritchard
JONES, Neil Douglas                  1st Gwynneville
KARLSON, Robert                      1st Windsor
KEARNS, Allen John                   2nd Mortdale
KEEN, Christopher John               1st Petersham
KEEP, John Wilbur                    1st Cronulla
KENNELLY, David Alan                 1st Arncliffe
KENYON, John Rex                     1st Longueville
KING, Lance                          1st Cronulla
KINSELA, John Francis                1st Surry Hills
KINSELLA, Bruce Leslie               1st Yaralla
KITCHENER, John Leonard              2nd Mortdale
LAK, Marten                          1st Blacktown
LANGHANS, Christopher                1st Blakehurst
LEDSAM, Barry James                  1st Cronulla
LESLIE, Robert Ian                   1st Willoughby
LEVETT, Graham Edward                1st Cootamundra
LIDDELL, Grant                       1st Wallsend
LITTLE, Peter                        1st West Como
LLOYD, Christopher Robert            1st Casino
LOGAN, William John                  1st West Peakhurst
LOVE, Gary Harvey                    1st Burns Bay
MACDONALD, Robert David              2nd Mosman
MACK, Joseph Phillip                 1st Epping
MACKAY, Bruce Geoffrey               1st Merrylands
MACLEOD, Iven                        2nd East Maitland
MADSEN, Glen Alen                    1st Bexley North
MAGILL, Peter Noel                   2nd Inverell
MALONE, William Paul                 1st Cronulla
MARKS, Kevin Thomas                  1st Bass Hill
MARSHALL, Jeffrey                    1st Condell Park
MARTIN, Christopher                  2nd Pennant Hills
MARTYN, Denis John                   1st West Wyalong
MARTYN, Peter Phillip                1st West Wyalong
MASTER, Peter John                   1st Byattunga
MAYO, Phillip                        1st Wallsend
MCARDIE, Robert Eric                 1st Dubbo
MCCLYMONT, Douglas Donald            1st Wahroonga
MCDAVITT, Andrew Francis             1st Kogarah
MCGRATH, Geoffrey William            1st Banksia
MCGRATH, Gregory                     1st Birmingham Gardens
MCGREGOR, John Andrew                2nd Penshurst
MCGUFFOG, Ross Alexander             1st Walcha
MCKEOUGH, David Martin               1st Haberfield
MCLAREN, Graeme                      1st Banksia
MCLEAN, Glenn                        1st Kogarah
MCMURTRIE, Ian                       1st Woy Woy
MCNALLY, Vincent                     1st Yass
MCNAUGHTON, Stephen Clark            1st Allawah
MELINE, Lance                        1st Leeton
MERRETT, Charles William             4th Wagga Wagga
MEYENN, Graham George                5th Hurstville
MILLER, Stanley Hunter Eric          1st South Punchbowl
MILLMORE, Reuben John                1st Wallerawang
MILNE, Edward                        1st Hurstville Grove
MONTEATH, Colin Chalmers             1st Dee Why
MOORE, Charles                       1st Hurstville
MOREY, Richard                       1st Jannali
MORRIS, Peter Harvey                 1st Lindfield
MOTT, Jeffrey James                  1st Lavington
MULLARD, Lindsay Kenneth             1st Miranda
MULLER, John David                   1st Allawah
MUNRO, Ian Ross                      3rd Granville
MUNSON, Chris                        1st Campbelltown
NESBITT, Donald Charles              2nd Peakhurst
NEW, Terence                         1st Caringbah
NEWBOLD, David John                  2nd Enfield
NEWELL, Jack Lyndon Lewis            1st Warners Bay
NEYLON, Lee                          2nd Mortdale
NORDSVAN, Edwin Russell              1st Canberra
NORMAN, Robert Edward                1st Argenton
OATES, Victor Richard                1st Renown Park
OGILIVIE, Raymond John               1st Mortdale
OLIVER, Graham Ernest                1st Casino
OSBORNE, Bruce Roy                   1st West Epping
O'SULLIVAN, John David               1st South Coogee
OYSTON, Keith Rodney                 2nd Campbelltown
PAGE, Lyal Thomas                    1st South Grafton
PALMER, Richard                      1st Scone
PARK, Jeffrey William                1st Granville
PARKER, Trevor Thomas                1st Merrylands
PARKER, William                      1st Birmingham Gardens
PATON, John                          2nd Eastwood
PAVEY, Andrew John                   1st Dee Why
PEAKE, Gregory John                  3rd Homebush
PERRY, Ralph                         1st Hunters Hill
PLATT, Alexander William             1st East Miranda (Scottish)
PORTEOUS, Peter Alexander            2nd Lidcombe (St Stephens)
PORTER, Terrence John                3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
PORTEUS, John Leslie                 1st Weston
POSENER, Robert Walter               1st Narraweena
PRESTON, Geoffrey Clarence           1st Hurstville
PRZIALGOVSKIS, Inoris                1st Jannali
PURDON, Ian                          1st Condell Park
QUINN, Kevin                         1st Gymea
RAUDONIKIS, Hans                     1st Cowra
RAWLINS, Peter James                 1st Bossley Park
RAY, Gordon Victor                   1st Casino
REEVE, Thomas Milgate                Lones
REID, James                          1st Blakehurst
REID, John                           1st Denistone
REID, William Clelland               1st Lambton
RICHARDSON, Clive                    1st West Tamworth
RICHARDSON, Kevin Gordon             1st Toongabbie
RIDGLEY, Leslie                      1st Bankstown
RISTICH, Michael                     3rd Wollongong
ROBERTS, Christopher Allan           1st Dee Why
ROBERTSON, Kenneth                   2nd Richmond
ROBERTSON, Struan Colin              1st Willoughby
ROBINS, Steven Ernest                2nd Mosman
ROBINSON, Paul Arthur                1st Auburn
ROBINSON, Peter                      1st Unanderra
ROBSON, Graeme Neville               2nd Peakhurst
ROGERS, Geoffrey Edward              1st Tenterfield
ROSS, Phillips                       2nd Pennant Hills
ROUSE, Trevor John                   1st Dubbo
ROY, Barry James                     4th Strathfield
SADLER, Grahame Nelson               1st Georges Hall
SCARSBROOK, Allan                    1st West Ryde
SCOTLAND, Denis Bernard              2nd Randwick (Catholic)
SCOTT, Douglas                       1st Gymea
SCREEN, Ken                          1st Teralba
SELLERS, Ross Arthur                 1st Tenterfield
SHAW, Ian Richard                    1st East Ryde
SHAW, John                           2nd Canterbury (St Paul's)
SHEA, Donald Kenneth                 5th Goulburn
SHORTER, Bruce                       1st Gymea
SIM, Geoffrey Andrew                 1st Earlwood
SIMMONS, Neville Owen                1st Canley Heights
SIMPSON, Phillip John                1st Wahroonga
SKINNER, Gregory Ronald              1st Merrylands
SLATER, Anthony William              1st Sylvania
SMITH, Christopher John              1st Byattunga
SMITH, Howard Burton                 1st Blakehurst
SMITH, Larry John                    1st Alexandria
SMITH-O'BRIEN, Neil John             1st Clemton Park
SONTER, Dennis                       1st Wyong
SPACKMAN, Raymond Edward             1st Cowra
SPINDLER, Roger                      2nd Mortdale
SPRING, Neil Russel                  1st Meadowbank
STAAS, Graeme Sydney                 1st Blakehurst
STAFFORD, Raymond Neville            1st Dorrigo
STEPHENSON, Brian Robert             1st Gwynneville
STEVENS, Brian                       1st Mortdale
STEWARD, Christopher                 1st Merrylands
STEWART, Andrew James                1st Wiley Park
STRINGER, Walter Donald              2nd Mosman
SYMONDS, Peter Julian                1st Cronulla
THOMAS, Peter James                  1st South Punchbowl
THOMPSON, George                     1st Yagoona
THOMSEN, Ronald William              1st North Auburn
THORN, John Charles                  1st Sutherland
THORNLEY, Robert Francis             1st Baulkham Hills
THORPE, Robert James                 1st Waverton (SCEGS)
THROP, Richard                       1st Pymble
TILLEY, John William                 Guildford
TINDALE, Geoffrey Percy              Lones
TURNER, Max Stanley                  1st Canley Heights
UNICOMB, Philip Noel                 1st Smithtown
VAN EMDEN, John                      1st Kingsford
VENABLES, Geoffery John              1st Gwynneville
VENESS, George Richard               3rd Randwick
VERNON, David                        1st Wallsend
WALESBY, Warwick                     1st Hunters Hill
WALLER, Gregory Bruce                1st Hurstville
WARBRICK, Jeffrey Ross               1st Sailors Bay
WATERHOUSE, David Gowrie             1st Wollstonecraft
WEBB, Robert Kendall                 1st Cronulla
WELSH, Dennis John                   1st West Epping
WHELAN, Stephen                      1st Hurstville Grove
WHELAN, William                      15th Canberra
WICKS, John Victor                   1st Yass
WILKINSON, Raymond Clyde             1st West Epping
WILLIAMS, Anthony John               2nd Campbelltown
WILLIAMS, Ian                        2nd Mortdale
WILLIAMS, John Francis               1st Tenterfield
WILLS, Ian                           3rd/4th Kensington
WILMOT, Clive Francis                1st South Punchbowl
WISEMAN, Peter                       3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
WOOD, Dennis Gerald                  1st Waverton (SCEGS)
WOODCOCK, Arthur Harold              1st Mt Pritchard
WOODHOUSE, Robert                    1st Sefton
WOODS, Andrew Joseph Henry           1st Mt Pritchard
WRIGHT, Trevor                       1st Dee Why
YAKALIS, Neil                        1st Rockdale
YOUNG, Keith                         1st Pymble
YOUNG, Peter Wallace                 1st Gosford
ZAMBERLAN, Luciano Mario             2nd Lavender Bay
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.