Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1967

ADSETT, Ronald William               1st Banksia
ALDRIDGE, Geoffrey James             1st Campsie
ALLEN, John Jacques                  2nd North Bondi (Judean)
ALLEN, Kevin                         3rd Mayfield
ALLEN, Peter                         1st Willoughby
ALLEN, Raymond Eric                  1st South Dubbo
ALLUM, Ronald Charles                3rd Coogee (St Nicolas)
ANDERSON, Malcolm                    1st Burns Bay
ANDERTON, John Norman                2nd Punchbowl
ATKINSON, Peter                      1st Denistone
AUSTEN, Rodger Bede                  1st Gosford
AYLING, Walter Patrick               1st West Ryde
BAGSTER, Mark Harold Desmond         1st Tenterfield
BAILEY, Daryl John                   1st Mayfield
BAKER, Bruce                         1st Dubbo
BANKS, Christopher                   1st Artarmon
BARNES, Reginald William             4th Manly (St Andrew's)
BARSTOW, Malcolm                     1st Taree
BARTON, Grant                        1st Gymea
BELLIZIA, Paul Raymon                1st Kogarah
BENNELL, Alan Keith                  1st Lindfield
BENSON, Allan Elkin                  1st Forbes
BIRD, Raymond Noel                   1st South Coogee
BOCK, Peter                          1st Hamilton
BOND, William James                  1st Hurstville
BONNITCHA, David John                2nd Drummoyne
BOWDITCH, Ron                        1st Wallsend
BOWMAN, John Laurence Roger          1st Northbridge
BOYLE, David John                    2nd Earlwood
BRADBURY, Neil Thomas                Lones
BROOK, Grahame Edward                Guildford
BROWN, Ross Ashley                   2nd Earlwood
BUNCH, Roger Geoffrey                2nd Orange
BURKE, Patrick Vincent               2nd Randwick (Catholic)
BURKE, Shane                         2nd Gymea (St Catherines)
BUTLER, Donald William               1st Leeton
BUTLER, Ian William                  1st Kingsgrove
CALLAGHAN, Stephen Jesse             2nd Mosman
CALNAN, Bruce Gordon                 1st Lindfield
CAREY, Cecil Matthew                 1st Bowral
CLANCY, John                         2nd Yagoona
CLARK, Keith Barry                   1st West Como
CLARK, Peter                         1st Connells Bay
CLISSOLD, Steven                     1st Banksia
CLISSOLD, Steven                     1st Banksia
COHEN, Brian Louis                   2nd Clovelly
COLLETT, Peter Timothy               2nd Miranda (Congregational)
CONDOUS, Anthony                     1st Surry Hills
COOK, Alan                           2nd Chester Hill (St Columbas)
COOK, Gary Lindsay                   1st West Como
COOK, Lindsay Bramwell               3rd Hurstville
COTTERILL, David                     1st East Roseville
CRAMP, Michael Wayne                 1st Penshurst
CRAZE, Peter John                    2nd Peakhurst
CREWS, Keith                         2nd Eastwood
CROWTHER, James Roy                  1st Dubbo
CRUICKSHANK, Mark                    1st Merewether West
CRYER, Frank George                  1st Charlestown
CULBERG, Anthony Charles             1st Renown Park
CUMMINGS, Glenn Edward               1st Pelican-Blacksmiths
CUMMINS, Ronald Charles              1st West Como
CURRY, Edwin Ernest                  2nd Punchbowl
CUTHBERTSON, Terry                   5th Hurstville
DALLEY, David Neville                2nd Artarmon
DALY, Jack Stephen Arnold            1st Milperra
DALY, Kenneth John                   1st Leichhardt
DALY, Robert James                   Kahibah
DANIEL, Robert                       1st Bankstown
DARE, Brian Edwin                    1st Tenterfield
DAVISON, Ian Malcolm                 2nd Strathfield (Trinity Grammar)
DEGABRIEL, Graham Charles            1st Stanmore
DEIGHTON, Ian Christopher            1st Forbes
DELANEY, Paul Robert                 2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
DELPRADO, Bruce George               1st Castlecrag
DEWEY, Stephen Alan                  1st Mayfield
DICKSON, Ian                         1st Moss Vale
DIETRICH, Maxwell Cecil              1st Forbes
DIGGLE, Ian James                    1st Mowbray West
DINNIE, John                         3rd Coogee (St Nicolas)
DIXON, Allan Michael                 5th Hurstville
DIXON, Robert John                   3rd Newtown (SA)
DONALD, Charles John                 1st Manilla
DONALD, Gregory                      2nd Eastwood
DONOHUE, James Arthur                1st Leichhardt
DOWNES, Warwick Bryce                1st Northbridge
DRURY, Leonard Warren                3rd Hurstville
DUDEN HOEFFER, Earl Richard          1st Oxley Park
DUNN, Stephen Leonard                1st Leeton
DUNSTAN, Stephen                     1st Wyoming
EARP, Barry James                    1st Williamtown
EDDEN, Wayne Alfred                  1st Hamilton
EDGAR, Colin                         1st Artarmon
EGAN, Lance Michael                  1st Lidcombe
EGGER, John Arthur                   1st Hunters Hill
ELLIS, Peter Graeme                  1st Sans Souci
EMERY, David                         1st Gerringong
EVANS, David Lawson                  1st Cootamundra
FACEY, Graham Kenneth                1st Cronulla
FAIRLEIGH, Andrew Howard             1st Carlingford
FAUST, Warren Louis                  2nd North Bondi (Judean)
FEIGEN, Malcolm                      2nd North Bondi (Judean)
FERGUSON, John Watts                 1st Bomaderry
FINNIE, Keith John                   1st Kingsgrove
FITZPATRICK, Mark John               1st St Marys
FLAWITH, Ian Bruce                   1st Forestville
FOOT, David Allen                    1st Goonellabah
FORDHAM, William Reginald            1st Smithfield
FRANKLIN, Gregory Owen               1st Edgecliff
FREEDMAN, Maxwell Simeon             2nd North Bondi (Judean)
FREEMAN, Phillip Bruce               1st Lilli Pilli
FULLER, Keith John                   1st Bass Hill
GEALE, Barry William                 1st Goulburn
GEALE, Kerry James                   1st Manuka
GEALE, Wayne John                    1st Goulburn
GENTLEMAN, Stephen John              1st Belmont North
GOGGIN, David Ian                    1st Wollstonecraft
GOMAN, Darryl Francis                1st South Punchbowl
GOODARE, George Bernard              1st Lindfield
GOODE, Tony                          2nd Yagoona
GOSBEE, Ron                          2nd Richmond
GRAY, Laurie Paul                    1st Kogarah
GREGORY, Ian James                   4th Wollongong
GRIFFITHS, Garry James               1st Kyeemagh
GRUNDY, Peter James                  1st Woolooware
GUY, Bruce John                      1st Lilli Pilli
HALL, Christopher John               1st Kogarah
HANNAM, Ian Dixon                    1st West Epping
HANSEN, Peter Scott                  1st Oyster Bay
HANSON, Ian Keith                    1st Campsie
HARDHAM, Ivon Rohan Shaw             13th Canberra
HARDY, Graeme Peter                  1st Pymble
HARRADENCE, Roger John               1st South Punchbowl
HARRIS, Jeff                         4th Wagga Wagga
HART, Graham John                    1st Lilli Pilli
HARVEY, Christopher Royce            1st Kingsford
HARVEY, Leonard James                1st Mowbray West
HARVISON, Hugh                       1st Wauchope
HAYLES, Ian Waring                   5th Mosman
HAYNE, John Geoffrey                 1st Scone
HENDERSON, John Stuart               1st Kingsgrove
HERTZ, John Richard                  1st East Botany
HIBBARD, David Courtney              2nd Beecroft
HILDER, Lloyd Critchley              1st Lindfield
HILL, Alan Richard                   5th Hurstville
HILL, David George                   1st Narwee
HILL, John Thomas                    1st Yagoona
HINWOOD, Kenneth                     1st Banksia
HITCHCOCK, Wayne                     1st Mayfield
HOFFMAN, Paul                        1st Bomaderry
HOGAN, Rodney Henry Arthur           1st Leeton
HOLLOWAY, Richard                    2nd Strathfield (Trinity Grammar)
HOLMES, Raymond                      1st Tenterfield
HOOD, Alan Edward                    1st Dubbo
HOOPER, Garrick James                1st Narrandera
HOWELL, Peter                        1st Lindfield
HUMPHREY, Michael                    4th Manly (St Andrew's)
HUNT, Craig Lynden                   1st Dubbo
HUNTER, John Hilton                  1st Pymble
HUNTER, John Home                    2nd Strathfield (Trinity Grammar)
HUNTER, Philip John                  1st Merrylands
INGERMAN, Keith                      1st Cootamundra
IRVINE, Russell Joseph               1st Charlestown
JACOBSEN, Kristian                   1st Mona Vale
JAMIESON, David Hugh                 3rd Newtown (SA)
JAMISON, Gregory Kenneth             1st Concord
JENKINS, James Richard               1st Manuka
JENKINS, Lennard Erle                2nd Canterbury (St Paul's)
JOHNSTON, Colin Donal James          2nd Canterbury (St Paul's)
JOYCE, Kenneth                       2nd Gymea (St Catherines)
KAINES, Robert                       1st Dee Why
KELLY, Francis John                  1st Manuka
KELLY, Paul Charles                  1st Woolooware
KERRIDGE, Bruce                      2nd Newcastle
KEY, Laurie                          1st Alexandria
KIJURINA, Peter                      2nd Panania
KING, Roger Vincent                  1st Sutherland
KNIGHT, Paul William                 1st Charlestown
LAKE, Donald Gordon                  2nd Drummoyne
LANGWORTHY, Phillip Alan             1st Sutherland
LE MESSURIER, James                  1st Wollstonecraft
LENTHALL, Stuart                     1st Pymble
LESTER, Jeffrey Thomas               1st Allambie Heights
LETCHFORD, David John                1st Hurstville
LEWIS, Geoffrey Bernard              2nd Clovelly
LEWIS, Robert Anthony                1st Penshurst
LEWIS, Stephen Murray                1st Kingsford
LILLICOT, Edward William             1st Ramsgate
LINDSAY, Gregory John                1st Pymble
LITTLE, Jeffrey Edward               1st West Como
LITTLE, Robert Arthur                1st West Como
LORANT, Phillip                      1st Collaroy Plateau
LORD, Anthony                        1st West Wyalong
LYNCH, Kenneth Joseph                2nd Randwick (Catholic)
MACDONALD, Alexander Stanley         1st Shellharbour
MACQUEEN, Andrew D'Arcy              1st Pymble
MANSFIELD, Bernard Francis Joseph    4th Kingsgrove
MATHEWS, Warren Christopher          1st Dubbo
MCALISTER, Robert William            3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
MCDONALD, Malcolm                    1st Longueville
MCEVOY, Stephen John                 1st Denistone
MCLELLAND, Ross Leslie               1st South Coogee
MCMAHON, Rodney James                1st Sutherland
MILLBURN, Robert John                1st Narrabeen
MILLS, David Bruce                   2nd Earlwood
MINTO, Iain                          1st Yowie Bay
MOONEN, Bartholomew                  1st Wallsend
MOORE, Christopher                   1st Stanmore
MORRIS, Roderick John                1st Panania
MORTON, Brian Keith Gordon           1st Turramurra North
MUNRO, Kenneth                       1st Speers Point
MURCHISON, Ian MacKenzie             1st Edgecliff
MURRAY, Andrew Iain                  3rd Bexley
MURRAY, John Edward                  1st Merrylands
MURRAY, Kenneth George               1st Merrylands
MURRELL, John David                  1st St Johns Park
NEIL, Donald Roy                     2nd Gosford
NICOL, Kenneth Sydney                1st Mowbray West
NIELD, Maurice                       1st Willoughby
NIELSEN, Christopher Clement Arthur  1st Lindfield
NORTON, Dennis James                 1st Wollongong
NYE, Michael                         4th Wagga Wagga
OAKES, Stephen John                  Guildford
OLIVER, Robert William               1st Narwee
OUDSHOORN, Max                       1st Penshurst
OXLEY, Paul Lindsay                  1st Narrandera
PAGE, Lindsay Hyde                   1st Lilli Pilli
PAINTER, Ian John                    1st Leeton
PALMER, Brian James                  1st Hunters Hill
PARDEY, Anthony Paul                 1st Goulburn
PARKER, Thomas                       3rd/4th Kensington
PARKIN, David Arthur                 1st Ramsgate
PARKINSON, Neil Gordon               1st Campsie
PARTRIDGE, Arthur Leon               1st Leichhardt
PASALOY, John Charles                1st Narraweena
PEATE, David Andrew                  5th Albury (St David's)
PECK, Anthony David                  1st Narrandera
PERRY, Robert Hains                  1st Tenterfield
PETRIE, Barry                        1st Alexandria
PITTENDRIGH, James Charles           2nd Dulwich Hill
PRITCHARD, John                      1st Wallsend
RANDALL-SMITH, David Glen            2nd Mosman
REDDOCH, Ian Arthur                  1st Denistone
REEVE, James Stewart                 Lones
RICE, Neil William                   1st Nowra
ROBBINS, Michael Lawrence            1st Edgecliff
ROBERTS, Colin                       1st West Como
ROBINSON, Bruce Wayne                1st Sans Souci
ROSE, Graham                         1st Belmont North
ROUND, Alan                          1st Gymea
ROWLING, John Edward                 2nd Miranda (Congregational)
RUMING, Philip Richard               1st Lane Cove
RUSSELL, Trevor Maurice              1st Bankstown
SCOTT, Trevor                        4th Manly (St Andrew's)
SCULLARD, Gregory John               1st Woolooware
SEYMOUR, Robert                      1st East Miranda (Scottish)
SHEEHAN, Leo John                    3rd Broken Hill
SHUTE, Ian                           1st Argenton
SINDELL, Phillip Roger               1st Stanmore
SINKOVITS, Thomas Joseph             2nd Randwick (Catholic)
SKINNER, John William                1st Yagoona
SMITH, Bruce James                   1st Woolooware
SMITH, Graham John                   1st Lilli Pilli
SMITH, Gregory Brian                 1st Mayfield
SMITH, Lewis                         1st Liverpool
SMITH, Neil Joseph                   1st Narraweena
SNELLING, Timothy                    1st East Roseville
STANDEN, James                       1st Penshurst
STEIN, Harold                        2nd North Bondi (Judean)
STEWART, Kevin                       1st Yagoona
STEWART, Peter David                 1st Denistone
STREATFEILD, John Edward             1st Lilli Pilli
STUART, Duncan                       2nd Sutherland (ARMCO)
SULLIVAN, Jonathan Harold            2nd Strathfield (Trinity Grammar)
TASSELL, Christopher Bruce           3rd Richmond (RAAF)
TAYLOR, Paul                         3rd/4th Kensington
TEARLE, Robert George                1st Padstow
TEMPLETON, Ross John                 2nd Mortdale
THIRD, Phillip Simpson               1st Narwee
THOMAS, Patrick Anthony              2nd Randwick (Catholic)
THOMAS, Robert                       1st Gymea
THOMPSON, David                      1st Wyong
TIMMS, Christopher William           1st Granville
TOON, Joseph William                 1st Alexandria
TRAVES-TAYLOR, Michael Raphael       13th Canberra
TUNNEY, Richard John                 1st Newport
UIBO, Anthony                        2nd Eastwood
USHER, Barry John                    1st Stockton
VAN BLERK, Errol Jevon               1st Padstow
VINCENT, John Edward                 2nd Richmond
WAIDE, Michael John                  1st Mt Druitt/Colyton
WALDEN, Ross Stephen                 1st Northbridge
WALKER, Kevin                        1st Gymea
WARWICK, Stephen Charles             1st Westmead
WATSON, Mark Richard                 1st Collaroy Plateau
WATTS, Christopher William           1st Narrabeen
WEBB, Geoffrey Claude                1st Moss Vale
WEBB, Kevin                          1st Cowra
WEBB, Phillip Bruce                  2nd Beecroft
WEBB, Robert Francis                 1st Moss Vale
WEERDON, John                        1st Wollstonecraft
WHITE, Allan Leslie                  1st Kingsford
WHITELAW, Andrew Frazer              1st Springwood
WILLIS, Graham Arthur                1st West Epping
WILLIS, Thomas Gordon                2nd Belmont
WILSON, Ian Kenneth                  1st Narrandera
WILSON, Ronald                       1st Kurri Kurri
WOOD, Gary John                      1st Mowbray West
WOODBURN, Richard Joseph             1st Forbes
WYBORN, Doone                        1st Mortdale
YARROL, Carl                         2nd Chester Hill (St Columbas)
YOUNG, Allen David                   1st Forestville
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.