Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1970

ANDERSON, Jeffrey Laurence           1st Yagoona
ARCHER, Philip Keith                 1st Lawrence
ARCHIBALD, Dennis Beil               3rd Bexley
ASH, Keith                           1st Petersham
ATKINS, Anthony Michael              1st Granville
AUSTIN, Stephen William              2nd Leichhardt (16th Catholic)
BAILEY, Ronald Phillip               2nd Abbotsford
BALES, Peter Desmond                 3rd Lidcombe
BAMFORD, Anthony John                1st Albury
BARBOUR, Bruce Robert                2nd Roseville
BARLIN, Bruce Phillip                1st Garran
BARNES, Douglas                      1st Belfield
BARNES, Douglas Bathurst             1st Oatley Bay
BARR, Francis Thomas                 1st Hurstville
BARRON, Michael John                 1st Woronora
BARTLEY, Glenn James                 4th Merrylands (St Margaret Marys)
BARTON, Craig                        1st Gymea Bay
BATTISHALL, Alan Jeffrey             1st Oatley West
BEDFORD, Graham Raymond Leslie       2nd Albury
BELL, Garrick Stewart                1st Greenacre
BEMBRICK, Brian Leslie               1st Kirrawee
BENNELL, Peter                       1st Lindfield
BENSON, Brian Douglas                1st Fairfield Heights
BENSON, Robin William                1st Forbes
BERRET, Bryn                         1st Ramsgate
BERRYMAN, Bruce Domaldson            5th Hurstville
BEVAN, James                         1st Glenorie
BEVAN, Peter Curtiss                 6th Hamilton (Scottish)
BILLINGTON, Anthony William          1st Pymble
BIRCH, Neil Lawrence                 1st Hughes
BLACKA, Bernard John                 1st Tumut
BOAS, Harold Walter                  1st Mayfield
BOEHME, Philip                       4th Lithgow
BOES, Bruce                          1st Petersham
BOND, Gene                           1st Jannali
BOON, Robert                         1st Warners Bay
BOUSTEAD, Graham Charles             1st Swansea
BRADBURY, Christopher William        Lones
BRADLEY, James Francis               2nd Lavender Bay
BRAN, Chris                          1st Cronulla
BREADEN, Philip Thomas               1st Concord West
BRETT, Colin Francis                 1st Penshurst
BRICKHILL, John Geoffrey             1st Goonellabah
BROODER, Ronald James                2nd Albury
BROOKS, Robert John                  1st Rockdale
BROWN, Adrian Francis                1st Clemton Park
BROWN, Paul                          1st Oatley West
BROWN, Philip                        1st Renown Park
BROWNE, Anthony David Crosby         1st Lilli Pilli
BROWNING, Allan Edward               1st Young
BUCKLEY, Timothy                     1st Williamtown
BURFIELD, Mark                       1st Wollongong
BURGESS, Dallas Lewellyn             1st Byattunga
BURGESS, John                        6th Broken Hill
BURGMAN, Robert John                 1st Muswellbrook
BURNETT, John Richard                1st Lilli Pilli
BURNS, Ross Maxwell                  1st West Killara
BUSH, Gordon Neil                    1st Kingsgrove
BUSSUTTIL, Garry Joseph              1st Wollongong
BUTTERWORTH, Raymond                 1st Swansea
CALDWELL, Peter Leslie               1st South Grafton
CALLAGHAN, Paul Stanley              1st Glenbrook
CAMBELL, Robert Graham               1st Tumbarumba
CAMPEY, Eric Hylton                  1st Merewether
CANNINGS, Ross                       1st Cronulla
CANTOR, Brian Eric                   1st Beverly Hills
CARPENTER, James Stephan             1st Mt Riverview
CARTER, Kevin Bruce                  1st Tamworth
CAWTHORNE, Terry Bryde               1st Katoomba
CHARLES, David John                  1st Murwillumbah
CHERREY, Rodney John                 2nd Mortdale
CLARK, Michael Thomas                2nd Peakhurst
CLARKE, Bruce George                 1st Kyle Bay
COBURN, Phillip Keith                1st Mt Riverview
COKER, Dennis Patrick                1st Blacktown
COLLIN, Graeme                       1st Merewether
COLLINS, Ian James                   1st Glenbrook
COLLINS, Rick                        1st Girraween
CONROW, Andrew Robert                2nd Beecroft
COOPER, Brian Adrien                 1st Forbes
COOPER, Christopher Ian              1st Sefton
COOPER, James                        1st Peakhurst
COOPER, Peter Grant                  1st Hamilton
COOPER, Steven Edwin                 1st Seaforth
COPP, Geoffrey William               1st Lindfield
CORDATO, Anthony                     3rd/4th Kensington
COYNE, Robert Mark                   1st Belmont North
CRESWELL, Phillip Peter              1st Oatley Bay
CROUCH, Maxwell John                 1st Paterson/Bolwarra
CULLEN, Neil John                    7th Broken Hill
DAGG, Christopher Kelvin             1st Kempsey
DALY, Geoffrey Alan                  1st Leichhardt
DARE, Greg                           1st Tenterfield
DARLING, Phillip Llynall             1st Beverly Hills
DAVEY, Bruce Edward                  1st Belmont North
DAVEY, William Thomas                2nd Goulburn
DAVIDSON, Gregory Ian                1st Bexley North
DAVIDSON, Howard Ross                1st Bexley North
DAVIS, Gregory Michael               1st Bega
DAVIS, John Ewen                     1st Kenthurst
DAWSON, John                         1st Shortland
DE FRIES, Grant Raymond              1st Padstow Heights
DEAN, Bruce William                  1st Bexley North
DENGATE, Douglas Albert              4th Mosman
DEROME, Colin Bruce                  1st Yagoona
DIETZ, Phillip Henry                 1st Oatley Bay
DIXON, David John                    1st South Punchbowl
DODGSON, Patrick                     3rd/4th Kensington
DONALDSON, Gary                      1st Narrandera
DONELAN, Stephen                     1st Hoxton Park
DOWLING, Anthony James               2nd West Epping
DOWNES, Gregory Roger                1st Northbridge
DOWNEY, Robert Lee                   1st East Hills
DRAPER, Adrian Douglas               2nd Kirrawee (LDS)
DURKIN, Gregory                      3rd Harbord
DYSON, Warwick Charles               2nd Gladesville
ECCLESTON, Lee                       1st Oatley West
ELGELAND, Neil                       2nd North Sydney (St Thomas)
ELLERCAMP, Paul John                 1st Swansea
ERRINGTON, Michael Ross              1st Blakehurst
EVANS, Glenn                         1st South Wallsend
FARMER, Stephen Grahame              1st Wentworthville
FERNANCE, Darryl John                2nd Sutherland (ARMCO)
FERNANCE, Darryl John                2nd Sutherland (ARMCO)
FINDLAY, Thomas                      1st Corrimal
FINIGAN, Mark                        1st Cronulla
FLOMERSFELD, Paul                    1st Broken Bay
FORTESCUE, Stephen Charles           15th Canberra
FOSTER, Stephen John                 2nd Earlwood
FOYE, Colin Neil                     1st Mt St Thomas
FRAZER, Gregory                      1st East Ryde
FRERIKS, Robert                      1st Cronulla
FRIPP, Peter Dean                    2nd Caringbah
FROST, Gregory                       1st Merewether
GALLARD, Jeffrey Robert              1st Beverly Hills
GARDINER, Eric John                  1st Casino
GARDNER, Ross                        1st Sans Souci
GARRINGTON, Kenneth Ian              2nd Berala
GAY, Ian Bruce                       1st Girraween
GERRARD, Geoffrey                    1st Kyle Bay
GERRITSEN, John                      1st Dapto
GIBBENS, Ashley                      3rd Maroubra
GIBBONS, Edward John                 1st Greenacre
GIRDHAM, Trevor John                 1st Cabra-Vale
GLANVILLE, Allan Robert              1st West Bexley
GLANVILLE, Paul Richard              1st West Bexley
GOLDER, Gregory Thomas               Kurri Kurri
GOODSELL, Stephen Leslie             2nd Campbelltown
GORDON, Donald James                 3rd Wahroonga (St John's Own)
GOUGH, Raymond                       1st Wallsend
GOULD, Brian                         1st Shortland
GRAFF, Derek Neil                    2nd Abbotsford
GRANT, James Donald                  1st Deniliquin
GRIGG, Phillip William               1st Sefton
GRIMMOND, Norman John                1st Garran
GROVE, Wayne                         1st Hamilton
GUTHRIDGE, Steven Lindsay            2nd Guildford
HALL, Anthony Manson                 1st Deniliquin
HALL, Brian Matthew                  1st East Hills
HALL, Peter John                     1st West Bexley
HANDBRIDGE, Paul Adrian              2nd Leichhardt (16th Catholic)
HANSELL, Robert Vincent              1st Renown Park
HARRIS, Grahame Stephen              1st Alexandria
HART, Randall                        2nd Caringbah
HARVEY, Brian Douglas                1st Blayney
HARVISON, Raymond                    1st Wauchope
HATHERLY, Peter                      3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
HAWLEY, Ronald Phillip               1st Sutherland
HAWORTH, Ronald                      1st Wallsend
HAYNES, Raymond                      1st Jannali
HERBORN, Timothy                     1st Castle Hill
HOBBINS, Warren John                 1st Casino
HOGAN, John Damian                   1st Woden Valley
HOLDEN, Hubert Graham                1st Blues Point
HOLDSTOCK, Glenn                     1st Belfield
HONEY, Jeffrey Douglas               1st Beverly Hills
HOOD, Garry                          1st Keiraville
HOOPPELL, Phillip John Leslie        1st Allambie Heights
HOOTON, John Norman                  1st Northbridge
HORSLEY, John Joseph                 1st Albury
HORTON, Glen Kenneth                 1st Beverly Hills
HOWARD, Allen                        1st Wallsend
HUGHES, Brian                        1st Kempsey
HUME, David Arthur                   1st Hughes
HUNTER, Geoffrey Henry               2nd Mortdale
HUNTINGTON, Graeme                   1st Narrandera
IBBOTSON, Paul                       1st Penshurst
ILKIW, Alexs                         1st Peakhurst
INGRAM, Phillip Charles              2nd Canberra
IVERS, Geoffrey Lloyd                2nd North Sydney (St Thomas)
JENNINGS, Philip Mahlon              1st Yowie Bay
JOHNSON, Allan Phillip               1st Greenacre
JOHNSON, Ian Bell                    5th Wagga Wagga
JONES, Graeme Alfred                 3rd Lidcombe
JONES, Grahame Denbigh               2nd Yagoona
JONES, Paul Stanley                  1st Oyster Bay
JONES, Tom                           1st Oatley West
JONES, William Paul                  2nd Earlwood
KAMPRAD, Ronald                      1st Wallsend
KEEVERS, Anthony Martin              1st Bayview
KIELY, David Malbon                  3rd Harbord
KILLHAM, Barry Owen                  1st Oyster Bay
KING, Anthony John                   1st Toronto
KIRKPATRICK, Allan                   1st Argenton
KNIGHT, David                        1st Mortdale
KOEHLER, Russell                     1st Narrandera
KRANTZCKE, Paul                      1st Connells Bay
LANE, Gary                           1st Campsie
LANGTON, Gary                        1st Jannali
LANSDOWN, Gregory                    1st Kyle Bay
LAVERS, Warwick                      1st Cronulla
LAWRENCE, David Lindsay              1st Gosford
LAWREY, Phillip John                 1st Miller
LAYTON, John William Roger           1st Unanderra
LEA, Phillip Keith                   1st Castlefield
LENNON, Gerard Francis               1st Wallerawang
LESTER, Neville Richard              1st Deniliquin
LUCAS, Peter                         1st Lake Heights
LUKE, Robert John                    1st Granville
LUSMORE, Christopher                 1st East Hills
LYNDON, William                      1st Byattunga
MACDONALD, Neil Gordon               3rd Lidcombe
MACLEAN, Donald MacArthur            1st Tenterfield
MAHONY, John James                   1st Castle Hill
MAINWARING, Warwick Sydney           2nd Adamstown
MALONEY, Colin                       1st Wollstonecraft
MANNELL, Robert Hedley               2nd Condell Park
MANSFIELD, Brian John                1st Kingsgrove
MARKS, Neal                          1st Mowbray West
MARSH, Geoffrey Neil                 1st Gymea Bay
MARSHALL, Anthony John               3rd Wahroonga (St John's Own)
MARSTAELLER, Allan Clive             1st Kirrawee
MARTHICK, Wayne Eldon                1st Swansea
MARTYN, Michael                      4th Lithgow
MASON, Barry                         1st East Ryde
MASTERMAN, Noel Moore                1st Kurri Kurri
MASTERS, Alan                        1st Gymea
MATHESON, Hugh                       1st Lilli Pilli
MATSON, Gregory Daniel               1st Kingsgrove
MCCONVILLE, Malcolm William          1st Condobolin
MCDONALD, Ian Geoffrey               1st Orange
MCGLYNN, Ronald John                 1st Glenbrook
MCKNIGHT, Jim                        1st Kyle Bay
MCLEAN, Ross David                   1st Lilli Pilli
MELROSE, Christopher                 1st Oatley Bay
MILLER, Michael Francis              1st Thirroul
MITCHELL, Michael                    1st Gymea
MONTGOMERY, Neil Robert              2nd West Epping
MONTGOMERY, Phillip                  2nd West Epping
MOORE, John Graeme                   1st Gymea Bay
MOORE, Warwick James                 1st Beverly Hills
MORGAN, Anthony Rex                  2nd Roseville
MORGAN, Christopher                  2nd West Epping
MORGAN, Graham Allan                 1st Merewether
MORRIS, Chris                        1st Cronulla
MUELLER, Richard                     1st Oxley Park
MULLARD, Ian Keith                   1st Byattunga
MURPHY, Keith Edward                 2nd Goulburn
MURRAY, James Alexander              1st Picnic Point
MURRAY, Raymond                      4th Auburn
MYERS, Michael Allan                 1st Carramar
MYERS, Peter                         1st Cronulla
NEILSEN, Garry Paul                  1st Forbes
NOONAN, Christopher Joseph           2nd Belmont
O'CONNOR, Michael                    1st Lugarno
ODLUM, Stephen Allan                 1st North Ryde
O'ROURKE, John Terrence              1st Narrandera
OSBORNE, Boyd                        1st Fairlight
PALMER, David Morean                 3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
PARKINSON, Ian David                 1st East Hills
PARKINSON, Terry                     1st Wallsend
PARRY, Gregory                       3rd Merrylands
PARSONS, Hugh Lawrence Bryant        1st Greenacre
PARSONS, Phillip William             9th Canberra
PATE, Colin                          3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
PAUL, Stephen James                  1st Condobolin
PENDLEBURY, Michael                  1st Mt Pritchard
PERRY, Stephen Knowles               1st Katoomba
PETERS, Cornel                       1st East St Marys
PHILLIP, Martin                      3rd Harbord
PHILLIPS, Peter                      1st Peakhurst
PINK, Wayne                          1st East Ryde
PONDER, Graeme                       1st Gymea Bay
POWELL, Malcolm Kevan                1st Murwillumbah
PRITCHARD, Graeme                    1st Wallsend
PURNELL, Gary William George         1st Beecroft
PURNELL, Keith Edward                2nd Panania
PUXTY, Stewart Wayne                 1st Williamtown
READ, Peter Frederick                1st East Roseville
REDMAN, Stephen                      1st Corrimal
REDSHAW, John                        1st West Bexley
REEVE, Robert Hamilton               Lones
REEVE, Samuel Stanmore               1st Castlefield
REYNOLDS, Gary                       1st Garran
RIETHMULLER, Jon Maurice             1st Casino
RILEY, David Christopher             2nd Abbotsford
RISBY, Howard                        1st Wallsend
ROBERTS, Ian Gordon                  1st Sefton
ROBINSON, Graeme Bruce               1st Berowra
ROCHE, David Leslie                  2nd Beecroft
SADIER, Lyall George                 2nd West Epping
SCHIFF, Paul John                    2nd Gymea (St Catherines)
SCHILG, Martin Arthur                1st Albury
SHEARER, Ian                         1st Seven Hills
SHELDON, John Terrence               3rd Burwood
SHEPHERD, Barry                      4th Auburn
SHOEMARK, George Donald              1st Condobolin
SHORTUS, Christopher Gary            2nd Penshurst
SIMA, Martin Charles                 1st Ashfield
SINCLAIR, Garry                      1st Corrimal
SINCLAIR, Richard John               1st Gymea
SISTROM, Paul                        3rd Lidcombe
SKEPPER, Bryan                       1st Gosford
SKINNER, John William                1st Paterson/Bolwarra
SKINNER, Keith Raymond               1st Yagoona
SLOW, David James                    1st Wallsend
SMITH, Ian George                    1st Condobolin
SMITH, Michael                       9th Canberra
SMITH, Paul Ross                     1st Mayfield
SMITH, Robert James                  1st Muswellbrook
SOUTHALL, Stephen                    1st Campsie
SPOWICZ, Andrew Leonard              2nd Leichhardt (16th Catholic)
STEEL, Anthony                       1st South Coogee
STEWART, John                        1st Gosford
STIRK, David George                  1st South Coogee
STOREY, Ian George                   1st North Auburn
STREET, Damien Francis               1st Hughes
STUART-WATT, David                   2nd Caringbah
SURTEES, John Joseph                 1st South Punchbowl
SUTTON, John Ridley                  1st Surry Hills
SWANSON, Andrew Robert               1st North Tamworth
SYMONS, Peter                        2nd West Epping
TAGGART, Rodney Gordon               1st Birmingham Gardens
TAYLOR, Paul Ross                    2nd Earlwood
THORNTON, Stephen                    1st Gymea
THOROGOOD, Nigel                     1st Caringbah
THORSBY, Craig Stuart                1st Castlefield
TOLHURST, John Leslie                1st Kogarah Bay
TRAVENER, John Richard               2nd Gymea (St Catherines)
TRUSCOTT, Jim                        1st Corrimal
TURNER, Russell                      2nd Parramatta (St John's)
TWEEDIE, Michael John Paterson       1st Williamtown
UNDERHILL, Ian William               1st Sefton
VAN DOORN, Michiel Lee               1st Wyong
VAN PUTTEN, Richard                  1st St Marys
VANDERFIELD, Hugh Donald             2nd North Sydney (St Thomas)
VANDERHEYDEN, Paul                   1st Mt Druitt/Colyton
VANDERWAY, Tony                      1st Gymea
WALKER, Neil Kenneth                 1st Beverly Hills
WAND, Philip John                    1st Wyong
WARES, Christopher Glen              1st North Ryde
WARES, Malcolm Cecil                 1st North Ryde
WATKINS, Philip William              1st Epping
WEBB, Vivian Peter                   1st Turramurra
WELLS, Kelvin Ross                   5th Hurstville
WHEATLEY, Charles                    2nd Panania
WHELAN, Phillip                      1st Kogarah
WHITE, Alan Leslie                   2nd Canterbury (St Paul's)
WHITE, Richard                       1st North Wollongong
WHITELAW, Anthony Wade               2nd Canberra
WHITLOCK, Ernest Edward              1st Hurstville
WHITTEM, David James                 1st Garran
WILDMAN, Jeff                        1st Cronulla
WILLIS, Michael Ralph                2nd Belmont
WILSON, Robert Herrick               1st Garran
WINDLE, Wayne                        1st Hoxton Park
WINSTED, Geoffrey James Roy          1st Blackheath
WOODFORD, Denis Michael              1st Blayney
WOODLANDS, John Douglas              1st Speers Point
WOODS, Glenn Thomas                  1st Swansea
WOODS, Ross Maxwell                  Lones
WORMALD, John Gordon                 1st Renown Park
WRIGHT, David Geoffrey               Dee Why
YOUNG, Christopher Stephen           1st Belmont
YOUNG, John                          1st Ashfield
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.