Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1971

ABBOTT, Brian                        1st Caringbah North
ABRAHAMS, Peter James                1st Mt Pritchard
ADAMS, Phillip Charles               4th Bathurst
ADAMS, Robert Kelvin                 1st Osborne Park
ALFRED, Bradley Lance                2nd New Lambton Heights
ALLEN, David Colin                   1st Oatley West
ALLISON, Stephen                     1st Berowra
AMES, Mark Edward                    1st Miller
AMEY, Stephen James                  1st Canberra
ANDERSON, Christopher Donald         1st La Perouse
ANGELL, Gordon John                  1st Seven Hills
AQUILLINA, David Anthony             1st Sefton
ARTHURS, Stewart Graham              1st Dapto
ASH, Anthony John                    1st Blues Point
ASHER, John                          1st Seven Hills
AUBERSON, Paul                       1st Padstow
BADRUDIN, Jalaludin                  1st Balgowlah
BAILEY, David John                   1st Unanderra
BAIN, Ian Duncan                     1st Wentworthville
BAKER, Jeffrey                       1st Oatley
BALES, Peter Harry                   1st Turramurra
BANKS, Peter Andrew                  1st Burns Bay
BARNES, Murray Lee                   1st Oatley Bay
BARRETT, Martin                      1st Ramsgate
BATTISHALL, Ian                      1st Oatley West
BEACH, Keith Roy                     1st Seven Hills
BEEKMAN, Rowland Maria               1st Boonerah Point
BENEDYKA, George John                4th Wagga Wagga
BERGSTROM, Ian Michael               1st Brookvale
BERRETT, Stephen                     1st Ramsgate
BEST, Peter Richard Winter           3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
BETTS, Alan William                  1st Moss Vale
BEVAN, Desmond                       4th Wollongong
BIRK, Jeffery Charles                1st Granville
BLUHDORN, Ross Harold                2nd Earlwood
BLYTH, William Maurice               1st Asquith
BORSAK, Robert                       1st Ashfield
BOWERS, Kenneth Wayne                2nd Cabra-Vale
BOWMAKER, Stephen                    1st Miller
BRADY, Henry John                    1st Greystanes
BRANDLEY, Ronald Bruce               1st East Miranda (Scottish)
BREW, Warwick Geoffrey               1st Asquith
BRISCOE, Alan Walter                 2nd Gladesville
BROOK, Stephen John                  1st Doonside
BROWN, Brian Paul                    1st Hurstville Grove
BROWN, Gregory                       1st Gymea
BROWN, Martin Eric Tudor             1st Oatley Bay
BROWN, Noel Charles                  2nd Lavender Bay
BRUSSELL, Peter                      1st Campsie
BUCHANAN, Bruce William              1st Harbord
BUCHANAN, Robert John                1st Mt St Thomas
BUCKLEY, Michael                     1st Bankstown
BUCKLEY, Richard                     1st Williamtown
BURBAGE, James Alan                  1st Longueville
BURGIN, Colin                        2nd Campbelltown
BURKE, Timothy Edward                1st Blacktown
BURNS, Gary William                  1st Shortland
BUSH, Mark Anthony                   1st Asquith
CABBAN, Garry Kevin                  4th Wollongong
CAREY, Russell Leslie                1st Parkes
CASEY, Timothy John                  2nd West Killara
CHAMBERLAIN, Anthony Bruce           1st Scone
CHAPMAN, Greg                        1st North Albury
CHAPMAN, Phillip George              Deniliquin
CHEN, Paul Howard                    2nd Chatswood
CHIDGEY, Gregory James               1st Marrickville
CHURCH, David                        1st Gymea Bay
CLARK, Bruce James                   1st Prairievale Park
CLARK, Robert Ernest                 1st Prairievale Park
CLARK, Robert Keith                  1st Balgownie
CLARK, Timothy Paul                  1st Prairievale Park
CLOSE, David                         1st Campsie
CLOUGH, Gregory Neil                 1st North Albury
COADY, Ian                           1st Corrimal
COE, Stephen                         1st Gymea Bay
COLLESS, John Anthony                1st Glenfield
COLLINS, Richard Keith               1st Katoomba
COOK, Bruce                          1st Gymea
COOK, Graham David                   1st Macquarie Fields
COOMES, Sydney Walter                1st Caringbah North
CORNER, Gregory Charles              1st Allambie Heights
COSIER, Ian Leslie                   4th Wagga Wagga
COTTERIOL, John                      1st East Roseville
CRAMERY, Charlie                     3rd Rockdale (SA)
CULPAN, Gregory Arnold               1st Greystanes
CUNNEEN, David Robert                1st Denistone
CUTLER, Neil Llewellyn               1st Orange
DAL SANTO, Dennis Francis            1st Balgownie
DALE, Gregory Ross                   1st Lilli Pilli
DALY, Keith Charles                  Kahibah
DAVIES, David Norris                 1st North St Marys
DEANE, Michael John                  1st Burraneer
DE-AUDNEY, Andrew James              1st Ramsgate
DEBENHAM, Dennis                     1st Nowra
DELAMOTTE, John Gordon               2nd Yagoona
DEMPSEY, Stephen John                1st Meadowbank
DENNISON, Graham                     1st Caringbah
DESMOND, Wayne Bernard               1st Hillview
DOBBIE, Stephen Francis              4th Pennant Hills
DODSON, Peter James                  1st Cabra-Vale
DOYLE, Clement Charles               Kahibah
DRAY, Kenneth Walter                 1st Speers Point
DUCKHAM, Terry James                 1st Oatley Bay
DUDLEY, David Charles                2nd Gordon
DURRANT, Alexander Douglas           1st South Gunnedah
DUTCH, Reginald Peter                1st Oatley Bay
DYKES, Peter Ross                    1st Burraneer
EARL, Peter                          1st Green Valley
EASTON, Robert William               1st Oatley Bay
EDWARDS, Brian Ronald                1st Westmead
EDWARDS, Ian Frederick               1st West Killara
EGAN, Wayne                          2nd Ashfield (Catholic)
EKER, Dennis Lee                     1st Orange
ELDRED, David Stanley                1st Hornsby
ELKINS, Robert Arthur                1st McCallums Hill
ELLIOTT, Robert Vincent              1st Dolls Point
FENTON, Bruce                        1st Orange
FIELD, Graham Stephen                1st Shortland
FIELDSEND, Bruce                     2nd East Maitland
FISK, Graeme John                    1st East Roseville
FITZGERALD, Leslie Michael           1st Beresfield
FITZGERALD, William                  2nd Caringbah
FORD, David Christopher              1st Turramurra North
FRANCIS, Ralph James                 1st Scone
FULLER, Glenn David                  1st Allambie Heights
FULLER, Glenn Raymond                2nd Yagoona
GALBRAITH, Keith Stanley             1st Concord
GALEA, Pantalione Mario              2nd Cabra-Vale
GEDDES, Justin McCarthy              1st Keiraville
GENNETTE, Allan Bruce                1st Lambton
GEORGE, Andrew Keith                 1st Wentworthville
GILBERT, Russell Noel                2nd Tuggerah Lakes
GILBERTSON, Ian                      1st Willoughby
GILBERTSON, Paul                     1st Willoughby
GLASBY, Phillip                      1st Kyle Bay
GOGOLL, James Stanley                1st Albury
GORDON, Christopher Matheson         1st Narwee
GORN, Scott                          1st Dapto
GRAY, Colin                          1st Bangalow
GRAY, Geoffrey John                  1st South Wallsend
GREEN, Donald Gordon                 1st Hurstville
GREETHAM, Terry                      1st Milperra
GURTON, Alan Gerard                  1st Mortdale
HAIN, Richard Martin                 1st West Pymble
HALL, Robert Warwick                 1st Kogarah
HARDING, Warwick Arthur              2nd Narrabeen
HARRADENCE, Paul David               1st South Punchbowl
HARRIS, Peter Gregory                2nd Lavender Bay
HARRISON, Alan Stanley               1st Hurstville Grove
HASLING, Robert                      1st Forestville
HAWKES, David                        1st Gymea
HENDERSON, Glyn                      1st Garran
HERD, Robert Frederick               1st La Perouse
HERZIG, Ryszard Robert               1st Lalor Park
HIBBERT, Stephen Arthur              3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
HOCKING, Colin Michael               1st Rockdale
HOCKRIDGE, Lance Edwin               1st Tenterfield
HODGSON, Raymond John                1st Dorrigo
HOLCROFT, Christopher John           2nd Peakhurst
HORWITZ, David                       1st West Bexley
HOSEY, Roger                         1st Oatley
HOSKINS, Richard James               1st Taree
HOWARD, Gregory Keith                1st McCallums Hill
HULL, Garry                          1st New Lambton
HUMPHREY, Adrian Peter Thurlbeck     1st Fairlight
HUMPHREY, Ian Thurlbeck              1st Fairlight
HUMPHREYS, Geoffrey Steel            1st West Pennant Hills
HUNT, Charles Gary                   1st Bankstown
HUXLEY, Gregory John                 1st Balgownie
JACKSON, Jon James                   1st Granville
JACKSON, Peter White                 1st Granville
JARRETT, Colin Raymond               1st Castlefield
JENKINS, Robert                      1st South Coogee
JESSUP, Allan                        3rd Burwood
JESSUP, Peter James                  2nd Chatswood
JOHNSON, Mark Stuart                 1st Burraneer
JOHNSON, Steven Gregory              2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
JONES, Donald Gordon                 2nd West Pennant Hills
JONES, Kim Charles                   3rd Harbord
JONES, Martin                        1st North Albury
KAYE, Jeffrey Travis                 1st Blacktown
KEECH, Philip Bruce                  1st North Tamworth
KEEL, Wayne Robert                   2nd West Killara
KELLOND, John Wayne                  4th Goulburn
KERR, Gary Stephen James             1st Ramsgate
KILLHAM, Gregory Baden               1st Oyster Bay
KIRKPATRICK, Christopher Charles     2nd Guildford
KIRKPATRICK, Ian                     1st Milperra
KNELLER, Robert                      1st Gymea Bay
KNIGHT, Gregory Phillip              1st Boronia
KNUTSON, Rodney Montan               2nd Tuggerah Lakes
LAIRD, Ian Douglas Hunter            2nd Tuggerah Lakes
LALAS, Peter                         1st South Coogee
LAMBERT, Stephen James               1st Canberra
LANDON, Robert Graham                1st Albury
LATIMORE, Wayne Ronald               1st Granville
LATTA, Michael John                  1st Granville
LAWRENCE, Guy Barry                  1st Epping
LAYBUTT, Ian Russell                 1st Toongabbie West
LAYTON, Geoffrey Charles             1st Unanderra
LEES, Douglas John                   Kahibah
LEITCH, Michael Peter                1st St Marys
LEVELEKY, Gabriel                    1st Connells Bay
LEVER, Wayne                         1st Mowbray West
LINDSAY, Phillip Allan               1st Kyle Bay
LINES, Kevin                         1st Sefton
LINTON, Jim                          1st Bayview
LIVINGSTONE, Kenneth Patrick         1st Dolls Point
LOBB, Russell Mark                   1st Ramsgate
LONDON, David Arthur                 1st Ramsgate
LONG, Graham Neil                    2nd East Maitland
LONG, James Joseph                   1st West Peakhurst
LOUGHLIN, Graham Donald              1st Keiraville
LOUGHLIN, Ronald Geoffrey            1st Keiraville
LUCAS, Gregory William               1st Punchbowl
LUGTON, Bryan Geoffrey               1st Denistone
LYONS, Anthony John                  1st Hornsby
MAGYAR, Gary                         1st Corrimal
MARKS, Terry                         1st Shortland
MASTERS, Ronald Owen                 1st Gymea
MATHERSON, Joseph                    2nd Gymea (St Catherines)
MAY, Stephen Paul                    1st Engadine
MAYFIELD, Allen Gordon               1st Kogarah
MCCARTHY, Christopher Patrick        1st Urunga
MCCLEAN, John Anthony                1st Sailors Bay
MCDONALD, Graeme Paul                2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
MCDONALD, Graham Charles             1st Orange
MCDONALD, Robert John                1st Marrickville
MCEACHRAN, Noel                      2nd Tuggerah Lakes
MCGEE, Phillip James                 1st Westmead
MCGEOCH, Keith                       1st Green Valley
MCHUGH, Peter John                   2nd Chatswood
MCINTYRE, Graham John                1st Glenfield
MCKINNON, Stephen                    1st South Grafton
MCLOUGHLIN, Stephen John             1st Greystanes
MCMANUS, Phillip Thomas              6th Broken Hill
MCMILLAN, William Glen               1st Deniliquin
MCMULLEN, Gavin                      1st Cremorne
MCNAUGHT, Ian Stuart                 2nd Inverell
MEALEY, Keith Edmund                 1st West Peakhurst
MEARING, Lawrence James              1st Unanderra
MELDRUM, Robert Ward                 1st Urunga
MENHENNITT, Ian Gordon               1st Tocumwal
METZNER, Wolfgang                    1st Sefton
MICALLEF, John Cornelious            2nd Narrabeen
MIDDLEBROOK, Ken Michael             2nd Taree
MIKULA, Peter                        1st Canberra
MILLER, Garry Maxwell                1st Scarborough Park
MILLER, Robert John                  1st Lake Heights
MILLINGTON, Peter                    1st Warners Bay
MILTON, Phillip John                 1st North Wollongong
MITCHELL, David                      Umina
MITCHELL, Ian Layton                 1st Maroubra
MITCHELL, Raymond Ernest             2nd Mortdale
MOORE, Geoffrey John                 Drummoyne
MORRISSEY, Christopher John          1st Canberra
MOSLEY, Raymond                      1st Wiley Park
MOTUM, Trevor                        2nd Waratah
MUFFETT, Leslie James                1st Scone
MURPHY, Gerard Alan                  1st Lalor Park
MURRAY, Alan Reginald                1st Windang
NANKERVILL, Peter                    1st Deniliquin
NEALON, Bruce Trevor                 1st Westmead
NICHOLAS, Donald Robert              1st Rockdale
NICHOLLS, David John                 1st Prairievale Park
NORMAN, John David                   1st Mortdale
ODLUM, Michael John                  1st North Ryde
OLIVER, Gregory Ross                 1st Narwee
OLSEN, Dennis                        2nd Kirrawee (LDS)
O'SHEA, Ross Henry                   1st Pymble
PALMER, Richard Colin                2nd Dulwich Hill
PARSONS, Gary Donald                 1st Port Kembla
PATERSON, William Peter              1st Caringbah North
PATTERSON, Andrew Kelman             1st Pymble
PEARSON, Ross Alan                   2nd Mortdale
PEDERSEN, Raymond                    1st Waverley
PEGG, Nigel James                    1st Clifton Gardens
PENMAN, Craig William                1st Speers Point
PENNEY, Colin                        1st West Bexley
PENTECOST, Kevin Barry               3rd Bexley
PERKINS, Michael John                1st Scone
PHILLIPS, Gregory John               2nd Earlwood
PICKARD, Leigh Grahame               1st Burns Bay
PICKERING, David Maxwell             4th Mosman
PINK, Bruce Edward                   5th Orange
PLANE, Gregory Albert William        6th Broken Hill
PRATT, Ronald                        1st Corrimal
PRICE, Stephen John                  1st Yagoona
PURCELL, William                     2nd Caringbah
PURTILL, Norman                      1st Deniliquin
PYM, Geoffrey Ross                   5th Albury (St David's)
RALSTON, Raymond Lyall               1st Scone
RANKIN, Phillip David                1st Clemton Park
REID, Gary John                      1st Scone
REWELL, Gordon                       1st Harbord
REYNOLDS, Kenneth Raymond            2nd Summer Hill
RHODES, Paul James                   4th Wagga Wagga
RICHES, Gary                         1st Merrylands
RIDGLEY, Paul                        1st Bankstown
RISK, Gary William                   3rd Mortdale
ROCKSTRO, Bruce                      1st Kogarah
ROMANS, Laimons Ansis                1st Barham
ROOSE, David John                    1st Boronia
ROSE, Michael Richard                2nd Ashfield (Catholic)
ROSE, Nolan Keith                    1st Macquarie Fields
ROSS, David                          1st Rockdale
ROUNTREE, Nicholas Christopher       1st Osborne Park
ROWE, David Forbes                   1st Ashfield
ROWLAND, Lindsay Warren              1st Merrylands
ROWLANDS, William David              1st Garran
ROWLEY, Ian Ronald                   1st West Peakhurst
RUSSELL, Robert Stephen              1st Oatley Bay
RYAN, Christopher Timothy            1st Castle Hill
RYDER, Garry                         1st Bankstown
SAMBUCO, David                       2nd Caringbah
SANGSTER, Anthony David              1st Kyle Bay
SCOTT, Anthony Peter                 2nd Chatswood
SCOTT, Ian Maxwell                   1st Greenacre
SCOTT, Richard                       1st Bayview
SHARP, David Alan                    2nd Gordon
SHELDON, Mark Ian                    3rd Burwood
SHEPHERD, Peter Wayne                1st Balgownie
SHERRELL, Darrell John               4th Wollongong
SHIRT, Paul                          2nd Berala
SIDES, Phillip Alexander John        1st Gunnedah
SIMMONDS, Stephen                    1st Rockdale
SIMMONS, Maxwell                     1st Cabra-Vale
SIMPSON, Stephen John                2nd West Killara
SKINNER, Laurie James                1st Yagoona
SLATTERY, Graham                     4th Wollongong
SMALE, Robert Lester                 2nd Parramatta (St John's)
SMILLIE, Raymond Bruce               1st West Peakhurst
SMITH, Anthony David                 1st Hornsby
SMITH, Keith Martin                  2nd Berala
SMITH, Mark William                  2nd Summer Hill
SMITH, Paul Henry                    2nd Waratah
SMITH, Paul Roderick Lewis           1st New Lambton
SMITH, Peter Gerard                  1st Telopea
SMITH, Rowna Westley                 1st Killara
SNOW, David John                     4th Wollongong
SPENCER, Ian Leonard                 1st Pymble
SPINELO, Terry                       2nd Randwick (Catholic)
SPINK, Stephen                       2nd Caringbah
SPRING, Colin Alexander              1st Waverley
STEEL, Philip                        1st Lindfield
STEPHENSON, Bruce Ian                1st Asquith
STEVENSON, Warwick Allan             1st Dapto
STEWART, Richard Ashley              1st Denistone
STOTT, Mark Anthony                  1st Bayview
STURGISS, Allan William              1st Bulli
SUTERS, Alan                         1st Lindfield
SUTHERLAND, Colin                    2nd Caringbah
SUZUKI, Keith Anthony                3rd Burwood
TANNER, Bryan Mark                   1st Clifton Gardens
TAPRELL, Bruce Raymond               2nd Cootamundra
THATCHER, Stephen Leslie             1st Tumut
THIELE, Paul Norman Vinson           3rd Strathfield (St Anne's)
THOMAS, Allan Sydney                 1st Bulli
THOMAS, Ian Neville                  1st Cowra
THOMPSON, George Stephen             1st Teralba
THOMPSON, Robert William             1st Argenton
THOMSON, Graeme John                 1st Lilli Pilli
THORBURN, Neil Charles Johnstone     1st Macquarie Fields
THWAITE, Mark                        1st Osborne Park
TINSON, Christopher Joseph           1st Blacktown
TONKIN, Peter Frederick              1st Katoomba
TOWNLEY, Lloyd Richard               1st South Turramurra
TOWNSEND, Kim Leslie                 1st Port Kembla
TUCK, Kevin                          1st Caringbah North
TURNER, Gregory Mark                 1st Castle Hill
TUTT, Howard                         1st Jannali
UNWIN, Jeffery                       1st Gymea Bay
USHER, Christopher Mark              1st Port Macquarie
VAN GASTEL, Emanuel                  1st Oyster Bay
VAUGHAN, Ronald George               1st Kogarah
VEYSEY, Michael                      1st Caringbah
VINECOMBE, Alan William              1st Barham
VINECOMBE, Laurence Wayne            1st Barham
WADE, Ross                           2nd Berala
WAGNER, Stephen Paul                 2nd Peakhurst
WAITZER, Richard                     1st Berowra
WAKEMAN, Kevin John                  1st Speers Point
WALKER, Colin Francis                1st Wiley Park
WALKER, David Frederick              1st Middle Harbour
WALLACE, Bruce Graeme                1st Clifton Gardens
WALLIN, Paul                         2nd Randwick (Catholic)
WALPOLE, Colin David                 1st Epping
WARRINGTON, Bruce John               1st Miller
WATERS, Bruce                        1st Nowra
WATERS, Phillip Reuben               1st Port Kembla
WATKINS, Alan                        2nd Chatswood
WATTS, Victor McAuley                1st Gymea Bay
WEBB, Darrell Stephen                1st Miller
WEBB, Robert Maxwell                 2nd Beecroft
WHITE, William Lee                   2nd Cootamundra
WHITELAW, Christopher                1st North Wollongong
WILKIE, Kevin Neil                   1st Goolgowi
WILLIAMS, Gordon Charles             2nd Padstow
WILLIAMS, Norman Bruce               1st Oatley
WILLIAMS, Terrence Edward            1st Telopea
WILLIAMS, Trevor Maxwell             2nd Chatswood
WINNALL, George Alexander            1st Green Valley
WOOD, Allan Robert                   1st Ryde
WOOD, Stephen                        1st Glenorie
WOOD, Stephen John                   3rd Burwood
WOODHALL, Michael                    1st Castle Hill
WORTHINGTON, Peter Ronald            1st Castlefield
WRIGHTSON, Raymond Charles           1st Asquith
YOUNG, Geoffrey Stephen              1st Kingsgrove
YOUNG, Peter William                 1st Willoughby
ZEIBOTS, Mark Egon                   1st Hillview
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.