Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1972

ANDERSON, Graeme Stanley             1st Woden Valley
ANDERSON, Westley Kenneth            2nd Yowie Bay
ANDREWS, Richard Scott               1st Frenchs Forest
ANSTEE, Mark                         2nd Dapto
ASHLEY, John James                   1st Kyle Bay
ATKINSON, William                    2nd Parramatta (St John's)
BABBAGE, Gregory                     1st Lilli Pilli
BACK, Rodney Kieth                   1st Condobolin
BAILEY, David                        1st Bondi
BAILEY, Ian Bruce                    1st Bondi
BAILEY, John                         3rd Burwood
BAIN, David Malcolm                  1st Pendle Hill
BAKER, Ian George                    1st Gilgandra
BALDWIN, Mark                        1st Cardiff
BANNELL, David                       1st Sans Souci
BARKER, Colin John                   1st Kotara
BARNES, Paul                         1st Fairlight
BARTLEY, Peter Gerard                2nd Guildford
BARTSCH, Ronald Ian                  1st Earlwood
BEGG, Donald George                  3rd East Maitland (St Peter's)
BELL, Laurance Bryon                 1st Tenterfield
BIFFIN, Peter                        1st Hoxton Park
BILLINGTON, Graham Edward            1st Pymble
BIRCHALL, David                      1st Kogarah Bay
BOLTON, Glenn                        1st Frenchs Forest
BONNER, Derek George                 1st St Johns Park
BOREHAM, Colin Wayne                 13th Canberra
BORSAK, Stephen Richard              1st Ashfield
BOURKE, Peter John                   3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
BOURMAN, Noel William                6th Broken Hill
BRADFIELD, Barry Charles             2nd Earlwood
BRATTER, Marcus Richard              1st Clifton Gardens
BRAY, Graham                         1st Sutherland
BRAYNE, James Frederick              2nd Griffith
BRETT, Malcolm Donald                1st Penshurst
BROOKS, Clive                        1st Lalor Park
BROWN, Christopher Kenneth           1st Seven Hills West
BROWN, Craig Ashley                  1st South Coogee
BROWN, Robert                        2nd Berala
BROWNLOW, Gordon Leslie              1st Mt Pritchard
BRUNSKILL, Stephen John              1st Thirroul
BURDINAT, John Pierre                2nd Mortdale
BURTON, John Edward                  2nd Guildford
CAMERON, John Lachlan                Drummoyne
CARROLL, Wayne Robert                1st Engadine
CHALMERS, James George               1st Temora
CHAMBERS, David William              2nd Chester Hill (St Columbas)
CHAMPION, Mark Ian                   1st Sefton
CHAPMAN, Stephen                     1st North Seven Hills
CLANCY, Kim                          1st Windang
CLEASBY, John Michael                1st Hurstville
CLEMESHA, Jon Chapman                6th Hamilton (Scottish)
CLIFFORD, Roger Alexander            3rd Rose Bay (Judean)
COBBAN, Ian George                   1st Beverly Hills
COHEN, Gary Michael                  3rd Rose Bay (Judean)
COKER, Michael Ian                   1st Tenterfield
COLLINS, Gary                        1st Corrimal
CONNOR, Christopher                  1st Fernhill
COOK, David Norman                   1st South Turramurra
COOPER, Kevin John                   1st St Marys
CORBETT, Gregory                     1st Garden Suburb
CORDREY, Robert John                 2nd Glenbrook
COVELL, Paul Charles                 1st Kingsford
COWLEY, Ricky John                   1st Tenterfield
COWPER, Mark                         1st Bayview
CRANE, David                         1st Cardiff
CRAWLEY, Bruce                       1st Mortdale
CREAGH, Ian Miller                   1st Narromine
CREIGHTON, Murray Alastair           1st Killara
CROKER, Allan                        1st Killara
CROW, Robert Leslie                  1st Tocumwal
CRUNKHORN, Steven Allan              1st Rydalmere
DAVIES, Stephen Mark                 1st Blaxcell
DAVIS, John Joseph Norman            3rd Merrylands
DE RUYTER, Hans                      1st Berowra
DEARDEN, Jeffrey William John        1st Tambourine Bay
DIAL, David Henry                    1st Belmont
DIXON, Phillip                       1st Wallsend
DOCHERTY, James                      1st Smithfield
DOWNIE, Daniel Francis               1st Bulli
DRANSFIELD, Ross                     1st Wallsend
DRYLIE, David Peter                  1st Thirroul
DUNGATE, Christopher Roy             1st Kogarah
EARNSHAW, Timothy Robert             2nd Kogarah
EASTEY, Peter John                   1st Greystanes
EASTWOOD, John Leslie William        1st Fairfield Heights
EATON, Andrew Jonathan               1st Port Jackson
EATON, James Anthony                 1st Middle Harbour
EDMONDS, Mark Anthony                2nd Parramatta (St John's)
EDWARDS, Mark Lincoln                1st West Tamworth
EDWARDS, Stephen                     2nd Berala
ELLIOTT, Jeffrey Kenneth             3rd Burwood
ELLIS, Richard Keith                 1st Engadine
FARQUHAR, Hugh                       2nd West Pennant Hills
FEIGEN, Lindsay Howard               3rd Rose Bay (Judean)
FERGUSON, Glenn Ian                  1st Lakemba
FERNIE, Stephen Joseph               1st Wallsend
FLETCHER, David                      2nd Griffith
FLETCHER, Peter Charles              1st Cowra
FLETCHER, Richard                    2nd Griffith
FOOKES, Paul Anthony                 1st West Willoughby
FOSTER, Peter Norman                 1st West Peakhurst
FREELANDER, Michael Randolph         3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
FULLER, Robert James                 1st Goulburn
GARNHAM, Ian Stanley                 1st Wallsend
GARRARD, Neil Geoffrey               2nd Miranda (Congregational)
GARSIDE, Trevor Robert               1st Padstow
GERARD, Neil William                 1st Merrylands
GESLING, Lindsay Stuart              15th Canberra
GILLROY, Robert Wilcox               1st Clemton Park
GOODLEY, Stephen Charles             2nd Yowie Bay
GORMAN, Warren Michael               1st Mortdale
GOW, Michael                         1st Narellan
GRAHAM, Peter                        1st Cardiff
GRAY, Peter Douglas                  1st Denistone East
GREEN, Steven John                   1st Lane Cove
GREETHAM, Bruce Clark                1st Milperra
GUALA, Claudio                       1st Lake Heights
GUBBINS, Wayne                       1st Hornsby
GUNNS, Jeffrey John                  1st Fernhill
GUY, Graeme Fredrick                 1st Lilli Pilli
HACKNEY, Desmond Graham George       1st Narromine
HALE, Maxwell Eric                   1st Temora
HALL, David Hugh                     1st West Bexley
HALL, Malcolm Robert                 1st Tenterfield
HANLEY, Mark Robert                  1st Campsie
HANSEN, Ross John                    1st Brookvale
HARDING, Robert Louis                1st Goulburn
HARKER, Steven John                  3rd Merrylands
HARRIS, Peter Leslie                 1st Wallsend
HARRISON, Graham                     1st Lane Cove
HARRISON, Timothy Peter              1st Narrabeen
HATCH, Neil                          1st Portland
HAUGH, Bruce Stuart                  1st Marsfield
HAYWARD, Ian Clyde                   1st Parramatta
HEALEY, Christopher Thomas           2nd Leichhardt (16th Catholic)
HENDRIKS, Franciscus Johannes Petrus 1st Mt St Thomas
HICKMAN, Gordon Duncan               1st Narromine
HICKSON, Ian Kenneth                 1st South Turramurra
HITCHCOCK, Geoffrey Allen            1st Glenorie
HODGMAN, Stephen Mark                Oxley
HOGBIN, Peter John                   1st Coffs Harbour
HOLDER, Richard Lloyd                1st Castle Hill
HOLMES, Colin Leslie                 1st Wentworthville
HOLT, Gary Ian                       1st Sans Souci
HOLZBERGER, Ian Raymond              6th Broken Hill
HOPE, Ian James                      1st Mayfield
HOWARD, Terrence Alfred              1st Sailors Bay
HUBBARD, David Rule                  1st Canberra
HUGHES, Paul                         1st Gymea
IBBOTSON, Garry                      1st Penshurst
IKEN, Anthony Glen                   1st Wallsend
IRVINE, Glenn William                2nd Yagoona
IVERACH, Peter John                  1st Thirroul
JACOBS, Neil Alan                    1st Cessnock
JACOBSON, Rolf Gunnar                1st Mona Vale
JANSSEN, Leonard Bernardus           3rd Engadine (Don Bosco)
JARDINE, Kevin                       3rd North Ryde
JARVIS, Stephen Keith                2nd Coogee
JENNINGS, Mark                       1st Killara
JOHNSTON, Paul James                 Drummoyne
JONES, Geoffrey                      1st Tenterfield
JONES, Michael Eric                  1st Carlingford
JONES, Rodney Stephen                1st Lakemba
JONES, Trevor David                  1st Teralba
JONNS, Mark                          1st Seven Hills
KACEN, Howard Stevan                 3rd Rose Bay (Judean)
KATELARIS, Phillip Mark              1st Guildford West
KEEVERS, Phillip John                1st Murwillumbah
KENDALL, Keith Robert                1st Asquith
KERRIGAN, Desmond                    1st Blaxcell
KING, Barry James                    7th Broken Hill
KING, Mark Calvin                    1st Westmead
KLEIN-ESSINK, Michael Peter          1st Thirroul
KLINTWORTH, Wayne Ross               13th Canberra
KNOKE, Robert William                1st Lakemba
KOVARI, Nicholas                     3rd Rose Bay (Judean)
LAIDLEY, Stephen John                1st Coffs Harbour
LANGE, Donald Ross                   1st Denistone East
LAWLER, Stephen Norman               1st Oatley Bay
LE PAGE, Douglas Harold              1st Fernhill
LEE, David John                      1st Earlwood
LEONARD, Alan Francis                1st Fairy Meadow
LEVER, Thomas Anthony                1st Doonside
LEWIS, Mark Peter                    1st Glenbrook
LIPMAN, David Wayne                  1st McCallums Hill
LOADER, Stephen Dale                 1st Dural
LOCKE, Cyril                         5th Albury (St David's)
LOMASNEY, Malcolm John               1st Pearce
LOMASNEY, Stephen James              1st Pearce
LOUIS, Peter Thomas                  1st Thirroul
LOW, Gregory                         1st Ryde
LUCAS, Ian Charles                   2nd Caringbah
MACDONALD, Brian John                13th Canberra
MACFARLANE, Scott Alexander          1st Carlingford
MAINWARING, Ross                     1st Barra Brui
MAKELLER, Michael                    1st Bondi
MANYWEATHERS, Paul                   5th Orange
MAOUDIS, Nicholas Chris              Drummoyne
MARSHALL, Gregory Dennis             1st Kingsford
MASON, Bruce Lawrence                1st Naremburn
MASON, Gregory                       1st East Ryde
MATHESON, Neil                       1st Lilli Pilli
MAYNARD, Lance                       3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
MCCONNELL, Gregory James             1st Barham
MCDONALD, Geoffrey Baden             2nd Yowie Bay
MCDONNELL, Lewis Edward Anslem       4th Mosman
MCDOWELL, John Frederick             1st Kenthurst
MCILWAIN, Dennis                     2nd Unanderra
MCINTYRE, Ross Alan                  1st Narrabeen
MCKENZIE, Phillip                    Denistone East (Ararat)
MCLENNAN, Gary                       2nd Berala
MERROTSY, Peter Leslie               1st Laurieton
MILLER, Mark Edward                  1st Thirroul
MILLS, Grahame Pratt                 1st Murwillumbah
MILNE, Gregory Robert                1st Greystanes
MILTON, David Lawrence               2nd Turramurra North
MIRLIEB, Harald Albert               1st Cremorne
MITCHELL, Guy                        1st Wallsend
MITCHELL, Mark John                  1st Windang
MOLYNEUX, Gregory                    1st Condobolin
MONRO, Brian Leslie                  1st Woy Woy
MORLEY, Joseph Gregory               2nd Lavender Bay
MOULDING, Geoffrey                   1st Renown Park
MURISON, Garry William               1st Wiley Park
MURPHY, Donald Walter                1st Blaxcell
MURPHY, Michael John                 1st Sailors Bay
MURRAY, Robert John                  1st Glenorie
MUSSON, Gregory John                 1st Glenorie
NELSON, David Norman                 1st Hurstville Grove
NELSON, Gary David                   1st Keiraville
NELSON, Neil                         1st Sutherland
NEWMAN, Ron                          1st Lilli Pilli
NEWNHAM, Rodney                      1st East Miranda (Scottish)
NEWTON, Leigh Allan                  7th Broken Hill
NICHOLS, Phillip Raymond             1st Goulburn
NORRIS, Donald John                  1st Westmead
O'BRIEN, John James                  1st Frenchs Forest
O'DONOHUE, Robert                    1st Rydalmere
OSBORNE, Daryl Walter                1st Narrabeen
PAGE, Stephen Walter                 1st Kogarah Bay
PARR, Graham Clifford                1st Kenthurst
PARSONS, Clifford Douglas            2nd Gladesville
PATERSON, Graeme Bruce               1st Allambie Heights
PAYNE, Christopher                   1st Merewether
PEISKER, Christopher Ross            2nd Kogarah
PERCIVAL, Leslie Arthur              1st Keiraville
PETHERICK, Ian                       3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
PETRIE, Stephen                      1st Alexandria
PIEPER, Michael Bernard              1st Tenterfield
PILZ, Richard Ashton                 4th Mosman
PIPER, John Phillip                  2nd Yagoona
PLATT, Robert                        1st Girraween
POTTS, Keith Maxwell                 2nd Chester Hill (St Columbas)
POUSTIE, Eian Andrew                 1st Tocumwal
POWELL, Wayne John                   1st Garden Suburb
PREVETT, Stephen                     1st Urunga
PRITCHARD, Stephen Robert            1st Hurstville Grove
PUCKETT, Wayne Ellis                 1st Yass
RAPPOPORT, Joel                      19th Canberra
RAVEN, Peter                         3rd Bankstown
RAYNER, John Leonard                 2nd Gymea (St Catherines)
READ, Ian Douglas                    4th Wagga Wagga
REBERGER, Gregory John               2nd Parramatta (St John's)
REDMAN, Raymond Glen                 1st Peakhurst
REED, Douglas Maxwell                1st Wentworthville
REID, Alan Morris                    2nd Mortdale
REID, David Kenneth                  6th Hamilton (Scottish)
REINTEN, Robert Walter               1st North Ryde
REYNOLDS, Michael Thomas Bede        1st Teralba
RHODES, Ross John                    1st Tenterfield
ROBB, Stephen                        1st Sefton
ROBERTS, Bruce                       1st Blaxcell
ROBERTSON, Michael Stephen           1st Narromine
ROBINSON, Dennis John                2nd Waratah
RODGER, Robert George                1st Kogarah Bay
RODGER, Stuart Alexander             1st Pymble
ROLFE, Peter Francis                 1st Narellan
ROSS, Alexander                      3rd Bexley
ROUGHLEY, Gary John                  1st Kenthurst
ROWAN, David                         1st Wallsend
RUSSELL, Alan John                   1st West Tamworth
RUSSELL, Kim McDonald                3rd North Ryde
RUSSELL, Robert Noel                 3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
RUST, Robert John                    2nd Gladesville
RYAN, Vincent Joseph                 1st Sefton
SANGSTER, Nicholas                   1st Kyle Bay
SAUNDERS, Wayne                      1st Allambie Heights
SCHMIDT, Stephen James               1st Corrimal
SEYMOUR-ALLAN, Jerome Peter          1st Narrabeen
SHARPE, Marlow Stuart                1st Bayview
SHAW, Philip John                    1st East Ryde
SHERRELL, William Kim                4th Wollongong
SINCLAIR, Douglas Ian                1st Cabra-Vale
SLEEMAN, John                        2nd Caringbah
SMITH, Alan Noel                     1st Narraweena
SMITH, Graeme Robert                 1st Kotara
SMITH, Ray Merton                    1st Teralba
SMITH, Warren John                   1st Kotara
SNEDDON, Anthony                     1st Berowra
SONGBERG, Geoffrey Allan             2nd Padstow
SPACKMAN, Lance Edward               1st Wyong
STANLEY, Alan Bruce                  1st Narromine
STANLEY, Timothy                     1st Condobolin
STEED, Gary Richard                  2nd Padstow
SUTTON, Allen                        1st Beresfield
SWEENEY, Peter                       1st Glenbrook
SYM, William Michael                 1st Narrabeen
TAYLOR, Kenneth William              1st Yagoona
THOMAS, Garry Charles                1st Murwillumbah
THOMPSON, Gary Robert                5th Albury (St David's)
THOMPSON, Ian                        1st Teralba
THURSFIELD, Stephen                  3rd Bankstown
TURNBULL, David John                 2nd Abbotsford
TURNBULL, Douglas                    1st Ryde
TURNER, Michael Hartley              2nd Panania
TURNER, Stephen Keith                1st Penshurst
TURNER, Trevor Arthur                2nd Parramatta (St John's)
TURVEY, Paul Stuart                  1st Sylvania Heights
VAN KERCKHOF, Rudolph Johannes       1st Williamtown
VAN UREE, Peter                      3rd Engadine (Don Bosco)
VILES, Ian James                     2nd Peakhurst
WAGNER, Paul                         2nd Caringbah
WALSH, Robert Charles                1st Blackheath
WARD, Michael                        4th Wollongong
WATKIN, Robert Bruce                 1st Cowra
WATKINS, Brian James                 1st West Wollongong
WATSON, Peter William                1st Greystanes
WATTS, Stephen                       1st Oatley West
WEBB, William John                   2nd Gladesville
WELSH, Paul Douglas                  1st Mayfield
WHIPP, Paul Fredrick                 1st Dee Why
WHITE, Peter Charles                 1st Fairlight
WHITFORD, Craig                      1st Merewether
WILLIAMS, Stephen Ashley             2nd Narrabeen
WILLIAMSON, Brian Cleveland          1st St Ives
WILLIS, Graeme Trevor                6th Wagga Wagga
WILSON, David Charles                1st Sutherland
WILSON, Gordon                       1st Wallsend
WIMMER, Steven David                 4th Mosman
WOOD, Glen Alan John                 1st Yagoona
WORMALD, Nicholas Charles            1st Renown Park
ZANKER, Larry Anthony                1st West Willoughby
ZEGIEL, Kenneth Brian                1st Mt Pritchard
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.