Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1973

ABBOTT, Kevin John                   1st Warragamba
AHEARN, Steven                       1st Surry Hills
ALDRICH, Darryl                      1st Wallsend
ALLAN, Robert James                  1st Narrabeen
AMY, William Raymond Neville         1st Kogarah Bay
ANDERSON, David Maxwell              1st Kotara
ANDERSON, Wayne Thomas               1st Beresfield
ARCHIBALD, Greg                      3rd Bexley
ARMSTRONG, Raymond Stewart           1st Corrimal
ASHTON, Brian Geoffrey               1st Seven Hills
BALKS, Raymond John                  1st Cardiff
BARBERO, Ivan Mark                   1st Belmont North
BARBERO, Tony                        1st Belmont North
BARKAS, Richard Noel                 1st Clifton Gardens
BARKER, Colin Walter                 1st Wallerawang
BARKER, Robert Bruce                 1st Kotara
BARNES, Gary Arthur                  1st Ballina
BASSETT, Graham                      1st Glenrock
BATTISHALL, Ronald John              1st Oatley West
BEAVER, Geoffrey Michael             1st North Ryde
BENNETT, Kim Phillip                 1st Jannali
BETZ, Robert Eric                    1st Kotara
BICKNELL, Brian Thomas               1st Harbord
BLACKWELL, Ron                       1st Cessnock
BLAKE, Alan                          1st Windang
BLEIJIE, Randall Dean Peter          2nd Forestville
BLYTHE, Jeff Kevin                   1st Baulkham Hills
BOLAND, William Neil                 1st Belmont North
BOLLINGER, Wayne Robert              1st Molong
BORLAND, Peter William               1st Casula
BOURNE, Christopher                  1st Dolls Point
BOYD, Stephen John                   1st Kyogle
BRADY, Stephen Alan                  1st Greenacre
BRIGHT, Trevor Wayne                 1st Wallsend
BROWN, Darryl Clement James          1st Condell Park
BROWN, Gordon Stuart                 1st East Wahroonga
BROWN, Ian Douglas                   1st Hornsby
BROWN, Martin                        1st Gymea
BROWN, Neil Barry                    1st Narwee
BROWN, Raymond                       2nd Canterbury (St Paul's)
BROWN, Robert Andrew                 2nd Yagoona
BROWN, Simon James                   10th Canberra
BRUCE, Graham John                   1st Beverly Hills
BUCHANAN, Michael John               1st Gymea
BURGESS, Peter                       6th Broken Hill
BURGESS, Wayne                       1st Wiley Park
BURKE, Bryan                         1st Bonalbo
BURKE, Trevor William                1st Revesby
BURNETT, Richard Ian                 1st Auburn
BURNS, Robert William                1st Mortdale
BUTLER, Robert Steven                2nd Thornleigh
CALVERT, Leslie                      1st Canberra
CANT, David                          1st Belmont North
CARRAT, Ian William Edward           1st Nowra
CASEY, Mark                          1st Terrigal
CASHMAN, David                       1st Gymea
CATT, Allan                          1st Doonside
CHAMBERS, Brian Edward               1st Green Valley
CHAPMAN, Mark                        1st East Hills
CHEESEMAN, Donald Keith              3rd Hurstville
CHILD, Gregory                       2nd Kogarah
CHINCHELLA, Robert Richard           1st Corrimal
CHOLSON, David Norman                1st North Gymea
CHURCHES, Stephen                    3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
CIZZIO, John                         1st Wallsend
CLARK, Michael                       1st Dover Heights
CLARK, Stevan                        1st Seven Hills
CLARKE, Geoffrey William             1st Hornsby
CLIFTON, Jeofrey                     1st South Granville
COATES, Neil John                    1st Swansea
CONNELL, Garry William               1st Tenterfield
COOKE, Robert Geoffrey               1st Dubbo
COOPER, John Elmore                  1st Scone
COOPER, Mark Steven                  1st East Murwillumbah
CORDATO, John                        3rd/4th Kensington
COTTEE, David Mark                   1st Portland
COTTER, Peter Richard                5th Auburn
COWLEY, John Dennis                  1st Carlingford
COX, Neil William                    1st Bulli
CROSS, James                         1st Tenterfield
CROWE, Gregory Noel                  1st Longueville
CUMMING, Gordon                      1st Ramsgate
CUMMINGS, John                       1st Ramsgate
CURRIE, Peter John                   1st Renown Park
CUTTING, Graeme Trevor               1st/2nd West Killara
DANIEL, Peter Raymond                1st Leichhardt
DAVIS, Brett Maxwell                 2nd Forestville
DAWSON, Graeme Lawrence              1st West Como
DAY, Lindsay Stephen                 1st Sailors Bay
DE BEER, Rodney Aleron               1st Parramatta
DEAN, Michael                        1st Goulburn
DEAN, Stephen John                   1st Kings Bay
DEBELLE, Phillip Roy                 1st Bayview
DEMPSEY, Peter Graham                1st Auburn
DEWEY, Douglas                       1st Bayview
DIGHTON, Jeffrey William             1st Deniliquin
DOWNES, Derek Ian                    1st Northbridge
DRAPER, Stuart                       1st Gymea
DREVERMAN, Richard                   1st Woolwich
DRUERY, Glen Stuart                  1st Oyster Bay
DRURY, Michael David                 1st Hillview
DUNSTONE, Mark                       3rd Bexley
DUNWOODIE, Ian Colin                 1st Keiraville
DYKMAN, Peter                        1st Glenbrook
EARLE, Patrick John                  1st Redhead
EDMONDS, David                       9th Canberra
ENGERT, Alan Wayne                   1st Harbord
ERWOOD, Michael Ernest               1st Narrabri
EVANS, Rowan Charles                 1st Scone
EVANS, Stephen John                  2nd Beecroft
EWING, William                       1st Oatley Bay
FAIRFAX, Kenneth                     3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
FARRELL, David                       1st Gymea
FARRELL, Richard                     2nd Canterbury (St Paul's)
FEARSON, Christopher Giles           9th Canberra
FENTON, Darryl Edmund                1st North Ryde
FERGUSON, Bruce Gordon               4th Strathfield
FERNANCE, Graeme                     2nd Sutherland (ARMCO)
FIELD, Russell John                  3rd Bexley
FINNIE, David James                  1st Kingsgrove
FLANAGAN, Richard                    1st North Kiama
FLYNN, Peter                         1st Kurri Kurri
FORDHAM, Peter John                  Glenrock
FOSTER, Peter Lamont                 1st Wyong
FOWLER, James Leslie                 2nd Caringbah
FOX, Christopher                     1st Condell Park
FOY, Gregory                         1st Allambie Heights
FREELANDER, Gregory Scott            3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
FRYER, Allan Leslie                  1st Sylvania
FULTON, Bruce                        2nd Fairfield
GAAL, James                          1st Bayview
GAY, Kenneth Raward                  1st Hornsby
GEDDES, James                        1st Dapto
GETLEY, Kenneth Gary                 2nd Panania
GIBSON, Richard Lloyd                1st Lake Burley Griffin
GIBSON, Warren                       1st Ramsgate
GILL, Anthony Dean                   5th Albury (St David's)
GILLESPIE, David Philip              1st Kyle Bay
GLASCOW, Duncan William Scott        1st Roseville
GOLOMB, Mark                         1st La Perouse
GOON PAN, David Leslie               1st Burraneer
GOWLLAND, Gregory Thomas             1st Hornsby
GOWLLAND, Stephen James              1st Hornsby
GRAFF, Trevor John                   2nd Abbotsford
GREEN, Garry James                   1st North Gymea
GREENTREE, Michael                   3rd Bankstown
GREGORY, Geoffrey John               4th Wollongong
GRIFFITH, Geoffrey Wayne             5th Orange
GROSKOPS, Mark Andrew                1st Narrabeen
GUEST, David                         1st Blakehurst
HACKETT, Gary                        3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
HALL, David Roger                    1st Warringah
HALL, John William                   1st Dolls Point
HANDEL, Malcolm Lovell               1st Concord West
HARRISON, Derek William              2nd Belmont
HARTLEY, Lance                       1st Dubbo
HARTMAN, John David                  2nd Beverly Hills
HATHAWAY, Kelvin Wayne               1st Padstow Heights
HAWKSWORTH, Graham                   1st Clovelly
HAY, Geoffrey Robert                 8th Canberra
HAYWARD, Ross                        1st Revesby
HAYWOOD, Stuart George               1st West Bexley
HEAT, Garry                          1st Goulburn
HEDLEY, Andrew Bulmer                4th Wagga Wagga
HENDERSON, Bruce                     1st Ramsgate
HENDRY, Grahame Paul                 1st Swansea
HENRY, John Frederick                1st Dapto
HENRY, Philip Loveden Pryce          1st Roseville
HENRY, Richard Francis               1st Cabra-Vale
HENSON, Darryl                       1st North Kiama
HERD, Robert                         1st Wallsend
HEUER, Powell Andrew                 2nd Sutherland (ARMCO)
HICKS, Robert Walter                 1st Oatley
HIDDLESTONE, Raymond John            2nd Yagoona
HIGGINS, Neil William                3rd Lismore
HITCHCOCK, Ian David                 1st Renown Park
HITCHCOCK, Warren Bruce              1st Glenorie
HOARE, Graham                        1st North Kiama
HOARE, Michael                       1st North Kiama
HOBMAN, Russell                      2nd Lugarno
HODDER, Jeffery David                1st Kingsgrove
HODGKINS, Graeme Barry               1st Merrylands
HOLDER, Robert Campbell              1st Castle Hill
HOLLIDAY, Kym                        1st Clemton Park
HOLLIDAY, Steven Wayne               1st Clemton Park
HOLLOWAY, Alan                       1st Ryde
HOLMES, Stephen                      1st Kotara
HOLT, Graham Paul                    1st Oatley West
HOOL, Geoffrey                       1st Lindfield
HOPKINS, Michael George              4th Auburn
HORSLEY, Peter Ronald                5th Albury (St David's)
HORWOOD, Maxwell                     1st East Hills
HOUGH, Graham David                  1st Belrose
HOUGH, Rowland Thomas                1st Frenchs Forest
HOWE, David Roy                      1st Dubbo
HUBBERS, William                     1st Ramsgate
HUDSON, Wayne Charles                1st Granville
HUGHES, Gregory Bruce                1st Castlefield
HUTCHEON, Stuart Raymond             1st Yagoona
HUTTON, Murray John                  1st Hornsby
INNES, Geoffrey                      1st Gymea Bay
ISON, Martin                         2nd Coogee
JACKSON, Geoffrey George             1st Bankstown
JACOBS, Brett David                  1st Epping
JAMES, Gregory Paul                  1st Caringbah
JAMES, Steven Kenneth                3rd Burwood
JAMESON, James                       2nd Yowie Bay
JAMESON, Robert                      2nd Yowie Bay
JEFFS, Anthony Phillip               2nd Seven Hills
JOHNSTON, Graham                     1st Bulli
JOHNSTON, Tony                       1st Port Kembla
JOHNSTONE, Gerard John               1st Canberra
JONES, Alan                          1st Camdenville
JONES, Danny Michael                 1st East St Marys
JONES, Darryl Noel                   4th Wagga Wagga
JONES, David Bruce                   2nd Yagoona
JONES, Ian Kenneth                   1st Doonside
JONES, Leonard Ernest                3rd Burwood
JONES, Stuart Howard                 1st Beacon Hill
JONES, Trevor Arthur                 1st Liverpool
JUSTIN, Gary                         1st Seven Hills
KASMARIK, Robert John Charles        1st Hornsby
KEATING, John Gregory                1st Oatley West
KELLY, Gregory                       2nd Kogarah
KENNY, Simon                         1st Kyle Bay
KERR, Allan James                    1st Cessnock
KESSLER, Allan Barry                 1st Hillview
KING, Gregory Alan                   1st Kingsgrove
KIRK, Hugh                           1st Shortland
KITCHIN, Trevor                      1st East Hills
KNIBB, John                          1st Shortland
KNIGHT, John                         1st Merewether
KNIGHTS, Ashley Gregory              1st Berowra
KUITERS, Paul                        3rd Bankstown
LAMB, David                          1st Gymea
LAMBERTON, Craig John                2nd Caringbah
LANGDALE, Stuart                     1st East Hills
LAWREY, Trevor Bertram               1st Green Valley
LEES, Ritchie Gordon                 Glenrock
LENTON, Colin                        1st Woronora
LEWIS, Anthony                       2nd Clovelly
LEWIS, Gregory David                 1st Glenbrook
LEWIS, Phillip Francis               1st Clovelly
LINDSAY, David Terry                 5th Orange
LIPSCOMB, Gary Richard               1st West Auburn
LLOYD, Phillip                       1st Oatley Bay
LONG, Phillip Graham                 4th Mosman
LOWE, Christopher Oliver             1st Clemton Park
LUCAS, Mark Stephen                  1st Wallsend
LUCAS, Neil Vernon                   1st Harbord
LUGTON, Ian William                  1st Denistone
MACDOUGALL, Ian William              1st Narwee
MACKENZIE, Ian Stewart               1st Renown Park
MAHER, Stephen                       1st Ramsgate
MAHOOD, James                        1st Seven Hills
MAJOR, Dister                        3rd Bankstown
MAJOR, Ronald Stephen                1st Glenorie
MALLIN, Phillip John                 2nd Summer Hill
MANN, Glen Kenneth                   1st Parkes
MANNELL, Ross                        1st Condell Park
MARSH, Gary                          1st Glenbrook
MARSHALL, Gregory                    1st Garden Suburb
MARSHALL, William                    5th Orange
MARTIN, John Douglas                 1st Harbord
MATES, Robert John                   1st Dolls Point
MATHEW, Gary                         1st East Miranda (Scottish)
MCALISTER, Keith John                3rd Lidcombe
MCCANN, Brian Edward                 1st Oatley
MCCLEAN, Martin Francis              1st Sailors Bay
MCDONAGH, Peter                      1st Ryde
MCDONALD, Gregory James              1st Granville
MCDOWELL, Stephen James              2nd Kogarah
MCEWAN, David Graham                 2nd Seven Hills
MCEWAN, Leigh                        1st East Ryde
MCINTOSH, John Arthur                1st Yagoona
MCKENZIE, Michael                    1st Nowra
MCLEAN, Peter James                  1st Dolans Bay
MCLENNAN, Ross                       2nd Berala
MCMASTER, Robert James               1st Castle Hill
MCMILLAN, Allan David                1st Dubbo
MCMULLEN, John Leonard               1st Ballina
MCMULLEN, Lyndon                     1st Cremorne
MCNAMARA, Michael Gerard             1st Port Kembla
MCNEICE, Stewart Donald              1st Lilli Pilli
MELLON, Robert Bruce                 1st Cessnock
MELLOR, David Gordon                 4th Wollongong
MELROSE, Craig Richard               2nd Mortdale
MENZIES, Eric Wayne                  3rd Merrylands
MERRICK, Wayne                       1st Cessnock
MILLER, Gilbert John                 1st Condobolin
MILLMORE, Terry Athol                1st Portland
MILTON, Robert John                  1st Narwee
MITCHELL, Ian David                  1st Port Macquarie
MOORE, Brian Allen                   1st Wollongong
MOORE, Graeme Lee                    1st Garden Suburb
MOORE, Rodney Ewan                   1st Corrimal
MORROW, Ian                          1st Shortland
MOSCHNER, Kenneth William            2nd Northmead
MULLAN, Andrew                       2nd Berala
MURDOCK, Jeffrey John                1st Merrylands
MURRAY, Keith                        1st Windang
NEDWICH, Robert                      2nd Yowie Bay
NEILSON, Michael Francis Anthony     2nd Lavender Bay
NEWMAN, William Roy                  1st Kyogle
NEY, Steven John                     1st Jannali
NISBET, Graham Keith                 2nd Yagoona
NORRIS, Mark Hodgson                 2nd Ashfield (Catholic)
OATES, Laurence                      1st East Hills
O'BRIEN, Robert Anthony              1st Picnic Point
ORR, William                         3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
O'SULLIVAN, Michael                  1st Dolans Bay
PALM, Dallas Lindsay Newman          1st Dubbo
PARDY, John                          1st Goulburn
PARR, Bruce Selby                    2nd Yowie Bay
PATON, Kevin                         1st Wallsend
PEARCE, Kevin Robert                 3rd Bexley
PEARSON, Richard Boyd                4th Mosman
PEARSON, Ross                        1st Gymea
PEISLEY, Warren                      14th Canberra
PELLEKAAN, Simon Van Holst           1st Sylvania Heights
PEMBERTON, Gary John                 1st Caringbah
PENN, Graham                         1st North Revesby
PHELPS, Steven Dallas                1st Nelson Bay
PHILLIP, Anthony John                1st Cardiff
PONDER, Terry John                   1st Gymea Bay
POULOS, Philip James                 1st Liverpool
POWELL, Michael Bruce                1st Berowra
POWELL, Stephen Gary                 1st Garden Suburb
PRATT, Clarence George Harvey        3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
PRATTIS, David William               1st East Miranda (Scottish)
PRICE, Rex Maxwell                   1st West Tamworth
PRITCHARD, Brian James               1st Hurstville Grove
PROUDLOCK, Gregory Thomas            1st Adamstown Heights
PUGH, Robert Dennis                  1st Wollongong
PURSELL, Bryan John                  1st Tambourine Bay
RAMAGE, Raymond John Alistair        3rd Wahroonga (St John's Own)
RANGER, Peter John                   1st Renown Park
RANKIN, Peter Robert                 1st Clemton Park
RATCLIFF, Stuart James               3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
RATH, Michael John                   1st Leumeah
RAWSON, Geoffrey Raymond             1st Glenbrook
RAYNER, Peter William                2nd Gymea (St Catherines)
READ, David Gordon                   4th Wagga Wagga
READ, Raymond John                   1st Junee
READER, Warwick Harold               1st Roseville
REDMOND, Philip                      1st Windang
REEVE, Henry Parker                  1st Castlefield
REEVES, Brian Douglas                1st Williamtown
REID, Gregory                        3rd Mortdale
REINTEN, Ronald                      1st North Ryde
REYNOLDS, James                      1st Wallsend
RICE, Greg                           1st Goulburn
RICHARDSON, John Geoffrey            2nd Beverly Hills
RICHARDSON, Mark                     9th Canberra
RING, Graham                         1st Oatley Bay
RISTI, Tonis                         9th Sydney
ROBB, Trevor Irwin                   1st Sefton
ROBINSON, Antony Walter              1st Narrabeen
ROBINSON, Mark Andrew                2nd Forestville
ROGERS, John Edward                  1st Narwee
ROOK, Kenneth                        1st Kyle Bay
ROPER, Anthony Mitchell              1st Lilli Pilli
ROSS, Stewart John                   2nd Beverly Hills
ROWE, Steven Michael                 1st Panania
ROYCE, Terry David                   1st Merrylands
RYAN, Kevin                          1st Sefton
SCARR, Timothy John                  1st Harbord
SCOTT, Phillip Maxwell               1st Clemton Park
SELLWOOD, John                       4th Auburn
SHADLOW, John Stewart                1st St Marys
SHAW, Arthur John                    1st Dolls Point
SHAW, Daryl                          2nd Eastwood
SHAW, George Bernard                 1st Milperra
SHAW, Robert William                 1st Dubbo
SHEPHERD, Ian Charles                4th Auburn
SHOEBRIDGE, Neil Francis             1st Sylvania Heights
SHORT, Colin Gregory                 1st Revesby
SIBRAA, Leslie                       1st Miller
SKEERS, Russell Terry                4th Wagga Wagga
SKINNER, Graham                      1st Paterson/Bolwarra
SKINNER, Peter Gregory               1st Yagoona
SMALL, Alan Lloyd                    1st North Ryde
SMALL, Ross Stephen                  1st North Ryde
SMITH, Frank Karl                    1st Narwee
SMITH, Garry Kenneth                 1st Garden Suburb
SMITH, Glenn Warren                  1st Green Valley
SMITH, Graham Leslie                 5th Orange
SMITH, Gregory Eric                  1st Seven Hills
SMITH, Michael Perry                 8th Canberra
SMITH, Peter                         2nd Sutherland (ARMCO)
SMITH, Richard                       8th Canberra
SMITH, Trevor Albert                 1st Berowra
SONGBERG, Ian Raymond                2nd Padstow
SPARKS, Rodney Eric                  10th Canberra
STENSON, Martin Anthony              1st Caringbah
STEVENSON, Barry Geoffrey            1st Dapto
STEWART, Graeme Edward               1st Mortdale
STEWART, Paul Masson                 1st Denistone
STOBBIE, Robert                      2nd Eastwood
STOCKBRIDGE, Ian                     1st Cessnock
STOREY, Phillip                      1st Canberra
STREET, Peter Raymond                1st Corrimal
STUART, Glenn Raymond                1st Jannali
STUCKEY, Craig Laurence              1st East Wahroonga
SULLIVAN, Desmond Neil               1st Epping
SUTHERLAND, Noel                     1st Balgowlah
SWEETMAN, Michael Howard             1st Jannali
TAIT, Peter William                  1st Woolwich
TAYLOR, Brian Jeffrey                1st Thirroul
TAYLOR, Kevin                        1st Tenterfield
TEAL-SINCLARI, Thomas Alexander      3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
TEMPLETON, Ian Charles               2nd Mortdale
THOMAS, Edward John                  5th Hurstville
THOMPSON, Craig                      1st Scone
THOMPSON, David Charles              1st Lane Cove
THOMSON, Mark Ross                   1st Belmont North
THORBURN, Keith Clive                2nd Panania
THOROUGHGOOD, Phillip                1st Swansea
THRIFT, Richard Reginald             1st Scone
TREGEAR, Mark Owen Edward            1st East St Marys
TREGEAR, Wayne                       1st St Marys
TRELOAR, Jeffrey Alan                1st Sailors Bay
TUBMAN, Robert John                  1st Corrimal
TUCK, Peter Stanley                  1st Taren Point
TUCKER, Robert James                 1st Nowra
TURNER, Eric Charles                 1st Dubbo
TURVEY, Neil Christopher             1st Sylvania Heights
TYE, Geoffrey                        1st Kyle Bay
VILD, John Bruce                     1st Castle Hill
WADDELL, Duncan Frazer               1st Roseville
WALPOLE, Rodney Daniel               1st Epping
WALSH, Jeffrey Stephen               1st Port Macquarie
WALSH, Steven Mark                   8th Broken Hill
WALTON, John Marian                  1st Leumeah
WATTS, Phillip                       1st Oatley West
WATTUS, Mark                         1st Wallsend
WAXMAN, Leon Paul                    1st Vaucluse
WEAIRE, Craig                        1st Connells Bay
WELLS, Warren Sydney                 1st Hornsby
WHITE, Keith James                   1st Padstow Heights
WHITEHOUSE, Paul Allen               1st North Turramurra
WHITTAKER, James                     1st Oatley Bay
WHYTE, Ian                           4th Wagga Wagga
WIECKHORST, Mark                     1st Sefton
WIGGINS, Ronald                      1st Chifley
WILLIAMS, Wayne John                 1st East St Marys
WILLIS, Stuart                       1st Shortland
WILSON, Peter Andrew                 1st Kirrawee
WILSON, Wayne Jeffrey                1st Wallerawang
WOLFENDEN, Stephen Kenneth           1st Narwee
WOOD, Colin                          1st Ryde
WOOD, Michael Clarkson               2nd Belmont
WOODHALL, Peter                      1st Castle Hill
WOODS, William                       3rd Wahroonga (St John's Own)
WORTHINGTON, Colin David             1st Cessnock
WRIGHT, Anthony David                1st Dolans Bay
WRIGHT, Bruce William                1st West Bexley
WYBREW, Ian Robert                   1st Narwee
YATES, Geoffrey                      2nd Kogarah
YOUNG, Allan                         1st Ramsgate
YOUNG, Gregory                       1st East Hills
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.