Print E-mail

Those who Qualified for the Queen's Scout Award in 1976

ABBOTT, Jeferry                      1st Port Macquarie
ABRAHAM, Neil Andrew                 1st North Ku-ring-gai
ALBERT, Donald George                1st Tuggerah Lakes
ANDERSON, Christopher John           6th Broken Hill
ANDERSON, John William               1st Kotara
ARNOLD, Stephen James                1st Windang
AVERY, Brett                         1st Shortland
BATTISHALL, Garry                    1st Oatley West
BAUMERT, Ian                         2nd Sutherland (ARMCO)
BAYLISS, Shane                       1st North Turramurra
BEARD, Peter                         1st Mortdale
BEDFORD, Peter Ross                  1st Padstow
BESTON, Neville Bernard              Glenrock
BIRCH, David James                   1st Hughes
BISCHOE, Robert John                 1st Macquarie
BISSET, Warwick Gordon               1st North Ku-ring-gai
BLACK, Steven John                   1st Glenrock
BLAKENEY, Ian William                1st Thirroul
BOLLIGER, George Henry               5th Pennant Hills
BOLLIGER, Walter Martin              5th Pennant Hills
BOOTH, Michael Lindsay               1st Windang
BOURNE, David John Joseph            1st Concord
BRIGGS, Percy Douglas                1st Sefton
BRISBANE, Peter William              1st Balgownie
BROUN, William James Harvey          2nd/3rd Lindfield
BROWN, Wayne Brian                   1st Canley Heights
BROWN, William Anthony               1st Kotara
BRUCE, Steven Donald                 1st Beverly Hills
BYE, Graeme Robert                   1st Albury
BYWATER, Grant Owen                  1st Peakhurst
CALLOW, Robert John                  2nd Richmond
CAMBRIDGE, Jeffrey John              3rd Summer Hill (Trinity Grammar)
CAMERON, Andrew Stuart               Drummoyne
CAMPBELL, Charles Bryan              Coffs Harbour
CANTERBURY, Mark John                2nd Sutherland (ARMCO)
CAVENAGH, Grant Douglas              1st Glenrock
CHEN, Philip                         1st West Willoughby
COLLINS, John Wayne                  1st Valentine
CONDON, Christopher Roy              1st Balmoral/Beauty Point
COOK, Gary Wayne                     1st Oatley Bay
COOK, Noel                           2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
CRAMPTON, Michael John               1st Green Valley
CROGER, Ian Russell                  1st West Lake Macquarie
CUNNINGHAM, Colin John               1st Padstow
DALGLEISH, Rohan Stuart              1st Capital Hill
DAVID, Stephen Glenn                 1st Balgownie
DAVIDSON, Brian                      1st Broken Bay
DAVIDSON, Glenn                      1st Panania
DAVIES, Ian George                   1st Wyong
DAVIS, Matthew Donald                1st Concord
DAWES, John Robert                   1st Gymea
DEAN, Gregory Keith                  1st Kings Bay
DEKKER, Peter J                      1st Berkeley
DENNIS, Mark George                  1st Parramatta
DEVLIN, Stephen Kenneth              1st Coogee
DIGGINS, Brad Gale                   1st St Marys
DORBIS, John James                   3rd/4th Kensington
DROHAN, David Neville Anthony        1st Carlingford
EARNSHAW, Jonathan Mark              2nd Kogarah
EASTWOOD, Guy Maxwell                1st Gymea
EDWARDS, Anthony Richard             2nd Berala
ELDRIDGE, Gregory Kenneth            1st Tweed River
ELLIOT, Steven                       2nd Glenbrook
EVANS, Graeme Robert                 1st West Willoughby
FAIRHURST, Mark                      1st Oatley West
FERNANDES, Ashley Gerard             1st Concord
GALBRAITH, Ray Lawrence              1st Concord
GAMBLE, Michael John                 1st Carlingford
GARDINER, John Edward                1st Woolooware
GARE, John Crifford                  1st Mt Pleasant
GIBBS, Warren Lance                  1st Oatley Bay
GILCHRIST, Phillip Anthony           1st Holroyd
GODDARD, Craig Edwin                 1st Kirrawee
GOLDBERG, Jerome Alan                3rd Rose Bay (Judean)
GOLLAN, Peter Lloyd                  1st East Wahroonga
GREEN, Rodney James                  3rd North Ryde
GRELIS, Paul John                    1st Kyle Bay
GRIFFITHS, Jeffrey Bruce             2nd Abbotsford
GRIFFITHS, Mark Anthony              1st Shortland
GRIGOR, Lachlan Ian                  13th Canberra
GWATKIN, Peter                       1st South Punchbowl
HAAK, David Anton                    1st Bossley Park
HALL, Graham                         2nd Beecroft
HALL, Peter Charles                  1st Capital Hill
HARDING, David William               1st East Wahroonga
HARTLEY, Colin Francis               1st Granville
HARTMAN, Stephen Wayne               2nd Beverly Hills
HARVEY, Robert John                  1st Rose Bay
HEGYI, Charles Les                   1st Balgownie
HIGGINS, Colin Gill                  1st Carlingford
HIND, David Norman                   1st Peakhurst
HOOPPELL, Stephen Geoffrey           1st Allambie Heights
HORTON, Robert Geoffrey              2nd Beverly Hills
HOWE, Jeffrey Alan                   2nd Richmond
HOWLETT, Owen Ernest                 1st Granville
HUMPHREYS, Douglas John              3rd Bathurst (All Saints Cathedral)
JAMES, David Peter                   2nd East Maitland
JAMISON, Stephen John                1st Concord
JAMSEK, Stephen Josef                1st Bossley Park
JOHNSTON, Darryl Allan               1st Bulli
JOSEY, Gregg                         3rd North Ryde
KING, Mark Andrew                    1st Gymea
KINGMA, Frank Allan                  2nd Richmond
KITCHIN, Phillip                     1st East Hills
LEE, Graham Morris                   1st Corrimal
LESLIE, Stuart Andrew                1st Hughes
LEVER, Brett Robert                  1st West Willoughby
LEWIS, Michael Philip                3rd Rose Bay (Judean)
LIBBIS, Neil                         1st Macquarie
LIVERMORE, Wayne Peter               1st Corrimal
LOW, John Murray                     1st Griffith
MANION, Michael Edward               2nd Beecroft
MATHWIN, Shayne                      1st Shortland
MAYBERRY, Ernest James               1st West Wyalong
MCCOURT, Brian Robert                2nd Beverly Hills
MCDONALD, Joy Patricia               1st Wyong
MCKANE, Russell Bruce                3rd Bankstown
MEYER, Stephen John                  1st Carlingford
MOON, Glenn William                  1st Bulli
MOORE, Stephen John                  Lones
MOREY, Gordon James                  1st Tuggerah Lakes
MORROW, Leigh                        1st Shortland
MOTT, Glenn                          1st Thirroul
MULCAHY, Robert Bruce                1st West Peakhurst
MUNRO, Peter James                   1st Northmead
O'BRIEN, Bede Lawrence               1st Kyle Bay
OLSEN, Gregory John                  1st Concord
O'ROURKE, Glenn Anthony              1st Peakhurst
O'TOOLE, Damian                      2nd Bellevue Hill (Holy Cross)
PARRATT, Alan Michael                1st Oatley
PARTRIDGE, James Alan                1st Kings Bay
PEACOCK, Allan David                 2nd East Maitland
PEARCE, Steven John                  1st Balgownie
PENN, Ian                            1st North Revesby
PETERS, Gregory Ronald               2nd Punchbowl
PHILLIPS, Terry John                 1st Cardiff
POOLEY, Malcolm James                1st Dover Heights
POTTS, Rony Raymond                  1st Yagoona
RADD, Richard Max                    5th Seven Hills
ROBERTS, Christopher John            1st Willoughby
ROBINSON, Brian Keith                1st Tweed Heads
ROBINSON, Stephen Paul               6th Broken Hill
RUGG, Kevin John                     1st Kotara
SAUNDERS, Jeffrey                    2nd Yagoona
SAYLE, Stephen                       1st St Marys
SHARPE, Kym Gregory                  1st Toongabbie
SKELTON, Henry Drury                 1st Shortland
SLEE, Geoffrey Wayne                 1st Windang
SMITH, Jeffrey Peter                 1st Kotara
SMYTH, Lionel                        1st Panania
SNEPP, Anthony Vere                  1st Lindfield
SOUTHWELL, Mark Edward               1st Macquarie
STAPLETON, Timothy Francis           2nd Gymea (St Catherines)
STEEDMAN, Glen James                 2nd Green Valley
STEPHENSON, Kim Stanley              1st Thirroul
STEPKOVITCH, Nicholas                1st Clovelly
STURGISS, Graham Duncan              1st Corrimal
SUCKER, Stephen Wayne                2nd East Maitland
TAYLOR, Gordon Robert                1st Mt Pleasant
TEMPEST, Trevor Hugh                 1st Cardiff
THURGOOD, Bruce William              2nd Epping (St Alban's)
TONER, Allan Hartley                 2nd Caringbah
TOPPLE, Mark John                    1st Padstow
TOSSELL, Paul Brian                  6th Broken Hill
TOWNSHEND, Raymond Ian               1st Ramsgate
TRESEDER, Peter John                 5th Pennant Hills
WADDINGTON, Andrew Gordon            1st South Coogee
WALLACE, Robert Gregory              1st Clovelly
WATLING, Geoffrey Philip             2nd Peakhurst
WATTS, Ian                           1st Oatley West
WHAN, Gregory                        1st Parramatta
WIGGINS, John Henry                  1st Beverly Hills
WILCOX, Matthew Richard              1st Oatley West
WILKES, Gregory Wilton               1st Tuggerah Lakes
WILLIAMS, David James                1st Balgownie
WILLIAMS, Peter John                 1st Balgownie
WILLIAMS, Rodney Peter               1st Balgownie
WILSON, Mark Ian Cameron             1st St Marys
WOOD, John Charles                   1st Goulburn
WOODS, Ross                          1st Shortland
WRIGHT, Gregory John                 2nd Green Valley
ZECH, Reinhard Walter Reinhold       2nd Panania
 

Venturers

Copyright © 2015 Scouts Australia.